Справа № 643/5012/16-а
Провадження № 2-а/643/157/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.09.2016 Московський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Марченко О.М.
при секретарі Тугайбей В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 27.04.2016 року звернувся до суду із позовом до відповідача, в якому просила визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова щодо перерахунку пенсії, включаючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плати для призначення пенсії згідно з Законом України « Про державну службу» незаконною; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідок № 1059\Л\20-33-05-57 від 02.03.2016 року та № 1097\Л\20-33-05-57 від 03.03.2016 року врахувавши при цьому суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії згідно з Заокном Укпаїни « Про державну службу».
Позивач в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі з підстав вказаних в ньому.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надали до суду заяву з проханням слухати справу за відсутності представника, крім того 23.06.2016 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача, в яких він просить відмовити в позові, оскільки пенсія обчислена відповідно до вимог законодавства і для задоволення позову відсутні підстави.
Дослідивши докази у справі, заслухавши пояснення позивача, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню,виходячи з наступного.
Так, позивач з 31.07.2009 року є пенсіонеркою. По виходу на пенсію її було призначено пенсію як державному службовцю, ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. Проте в такому перерахунку протоколом від 11.03.2016 року їй було відмовлено.
З довідки про складові заробітної плати № 10-59\Л\20-33-05-57 від 02.03.2016 року, вбачається, що позивач в період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року отримувала при виході на пенсію: матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію. При цьому вказано що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № З723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягали встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, до аналогічних висновків щодо врахування премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації дійшов ВАС України в ухвалі від 30.06.2015 року К/800/28971/15.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача є незаконною.
Позивач подала заяву про перерахунок пенсії до відповідача 09.03.2016 року, а тому саме з цієї дати відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та індексації, підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинення певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, включаючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плати для призначення пенсії згідно з Законом України « Про державну службу» незаконною;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок № 1059\Л\20-33-05-57 від 02.03.2016 року та № 1097\Л\20-33-05-57 від 03.03.2016 року врахувавши при цьому суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії згідно з Законом України « Про державну службу» з 09.03.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна ) гривень 20 копійок судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.М. Марченко