Постанова № 61755137, 30.09.2016, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
642/5858/16-а
Номер документу
61755137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

30.09.2016

Справа № 642/5858/16-а

Провадження № 2-а/642/236/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(скорочене провадження)

30 вересня 2016 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Скляренко С.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить: визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області про заробітну плату від 18.08.2016 року №108 зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 80%.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що перебуває на обліку в Харківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець. Пенсія призначена їй з 31.10.2008 року. 19.08.2016 року вона звернулася до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 18.08.2016 року №108, видану управління Державної Пенітенціарної служби України в Харківській області. Рішенням Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 23.08.2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії, зазначено, що відповідно до п.5 р. III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України " Про державну службу". Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону Ураїни «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року , визнано такими, що втратили чинність, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, згідно з вимогами якого призначалась пенсія державному службовцю ОСОБА_1 Позивач вважає відмову відповідача такою, що порушує право на соціальне забезпечення, визначене ст. 46 Конституції України, ст. 22 Конституції України. Також позивач зазначив, що оскільки пенсія їй була призначена у 2008 році, то принципи п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ до даних правовідносин не застосовуються. Вказані норми Закону суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа державних службовців, яким пенсія призначена до набрання чинності новими законами. Звуження змісту та обсягу цього права, шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Представник відповідача - Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у встановлений строк надав суду заперечення на адміністративний позов, якими просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за № 41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 (із змінами), функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного фонду. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 (розділ III Прикінцеві положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213). Отже, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України „Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року №1013 з 1 грудня 2015 року посадові оклади працівників органів державної влади упорядковані в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією. Таким чином, підвищення посадових окладів державним службовцям з 01.12.2015 року є упорядкування структури їх заробітної плати шляхом включення до посадових окладів сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" та скасовано з 01.12.2015 року пункт 4 цієї постанови, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723. Отже, перерахунки пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 р., не провадяться. 10.12.2015 року прийнято Закон України „Про державну службу" № 889-VІІІ, який набрав чинності 01.05.2016 року. У зв'язку з набранням чинності Закону України „Про державну службу" №889-VІІІ, з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VШ), зокрема, стаття 37-1 цього закону, якою було врегульовано порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, вказаний Закон не передбачає право для перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати, в тому числі державних службовців. Також, відповідно до листа Міністерства соціальної політики №11586/0/14-16/059 від 08.08.2016 року, направленого для використання в роботі Пенсійному фонду України, визначено, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ не передбачає проведення перерахунку пенсії, у тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №808, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37-1 Закону 3723, відсутні. Тобто, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року перерахунки пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 23 грудня 1993 р.. не провадяться, а довідки видані безпідставно, всупереч нормам чинного законодавства, тому не можуть братися до уваги. Враховуючи наведене, Управління не має законних підстав для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч.1ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, 1963 р.н., з 31.10.2008 року перебуває на обліку в Харківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 від 10.01.2009 року.

19 серпня 2016 року позивач звернувся до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії державному службовцю у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів, додавши до заяви довідку про заробітну плату від 18 серпня 2016 року №108, видану Управлінням державної пенітенціарної служби України в Харківській області.

Рішенням Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 23.08.2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено в проведення перерахунку пенсії згідно із заявою від 19.08.2016 року з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 (розділ III Прикінцеві положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213). Отже, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України „Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року №1013 з 1 грудня 2015 року посадові оклади працівників органів державної влади упорядковані в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією. Таким чином, підвищення посадових окладів державним службовцям з 01.12.2015 року є упорядкування структури їх заробітної плати шляхом включення до посадових окладів сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" та скасовано з 01.12.2015 року пункт 4 цієї постанови, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723. Отже, перерахунки пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 р., не провадяться. 10.12.2015 року прийнято Закон України „Про державну службу" №889-VІІІ, який набрав чинності 01.05.2016 року. У зв'язку з набранням чинності Закону України „Про державну службу" №889-VІІІ, з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VШ), зокрема, стаття 37-1 цього закону, якою було врегульовано порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, вказаний Закон не передбачає право для перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати, в тому числі державних службовців. Також, відповідно до листа Міністерства соціальної політики №11586/0/14-16/059 від 08.08.2016 року, направленого для використання в роботі Пенсійному фонду України, визначено, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ не передбачає проведення перерахунку пенсії, у тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №808, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37-1 Закону 3723, відсутні. Тобто, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року перерахунки пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 23 грудня 1993 р. не провадяться, а довідки видані безпідставно, всупереч нормам чинного законодавства, тому не можуть братися до уваги.

Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяв на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (у редакції, що діяв на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяв на час призначення пенсії позивачу) умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Пунктом 4 вищезазначеної постанови (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права наперерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови,за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до п. 5 зазначеної постанови (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

10.12.2015 року прийнято Закон України „Про державну службу" №889-VІІІ, який набрав чинності 01.05.2016 року. У зв'язку з набранням чинності Закону України „Про державну службу" №889-VІІІ, з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України „Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ), зокрема, стаття 37-1 цього закону, якою було врегульовано порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Однак, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні; категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну службу» №3723-XII. Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005 ( справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання ) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні "показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)».

Крім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.09.2005 року №5-рп/2005 роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя ). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правили, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена». Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 31.10.2008 року, тобто до ухвалення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ.

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання ним чинності, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року на підставі довідки Управління державної пенітенціарної служби України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 18 серпня 2016 року №108.

Однак, вимога позивача про перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року є необґрунтованою, т.я. із відповідною заявою до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вона звернулася лише 19 серпня 2016 року, а згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тобто у позивача це право виникає з 01 вересня 2016 року.

Частиною 2 ст. 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За частиною 5 статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Згідно п. 4.3 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права, а тому скасовує рішення відповідача від 23 серпня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі витупала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.. ст.. 2,4, 6- 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 167, 183-2, 186 КАС України, ст.. ст.. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 23 серпня 2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01 вересня 2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Управління державної пенітенціарної служби України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 18 серпня 2016 року №108 зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 80%.

Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя: С.О. Скляренко