Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 2-а/641/123/2016 Справа №641/5642/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2016 року Комінтернівський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді - Богдан М.В.,
за участю секретаря - Дрокіної С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, треті особи: УДСО ГУМВС України в Харківській області та головне управління Національної поліції України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-
П О С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку і виплаті йому пенсії з врахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України доплати за службу в нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні та зобов»язати відповідача призначити та виплачувати ці суми. Зобов»язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу одного місяця з моменту набрання рішенням законної сили. Вийти за межі позову в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів за захистом яких позивач звертається.
В обґрунтування позову позивач посилалась на те, що наказом Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області від 21.08.2012 року №107 о/с позивача звільнено зі служби в ОВС України з посади начальника сектору правового забезпечення організаційно-аналітичного відділу УДСО при ГУ МВС України в Харківській області за п. 64 «Б» та з серпня 2012 року позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 2910,94 грн. на місяць, розмір якої був розрахований Головним управлінням ПФУ в Харківській області виходячи з посадового окладу в розмірі 1100 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 130,00 грн. та надбавки за вислугу років в розмірі 430,30 грн. на місяць, а також виходячи з фактично отриманих позивачем за 24 місяці служби перед звільненням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за використання особливо-важливих завдань в сумі 19397,40 грн. та щомісячної премії в розмірі 78531,93 грн.
Листом від 01.03.2016 року позивач звернувся до відповідача та до Головного управління національної поліції в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням отриманих позивачем сум разом з оригіналом довідки від 25.02.2016 року №48/5-816д. Листом відповідача від 14.03.2016 року позивача повідомлено, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає.
Листом від 21.06.2016 року позивач знов звернувся з заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку і виплати пенсії, у тому числі з урахуванням фактично отриманих сум за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року. До цього часу відповідач жодних дій по перерахунку та виплаті не здійснив.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував. В своїх запереченнях не погоджуються з вимогами позивача, заперечують проти позову, просять в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник Управління державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області в судовому засіданні просили вирішити справу згідно вимог діючого законодавства.
Представник третьої особи Головного управління Національної поліції України в Харківській області в судове засідання не з»явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши надані суду письмові матеріали, приходить до наступного.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що наказом Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області від 21.08.2012 року №107 о/с позивача звільнено зі служби в ОВС України з посади начальника сектору правового забезпечення організаційно-аналітичного відділу УДСО при ГУ МВС України в Харківській області за п. 64 «Б» (через хворобу).
З серпня 2012 року позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 2910,94 грн. на місяць, розмір якої був розрахований Головним управлінням ПФУ в Харківській області виходячи з посадового окладу в розмірі 1100 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 130,00 грн. та надбавки за вислугу років в розмірі 430,30 грн. на місяць, а також виходячи з фактично отриманих позивачем за 24 місяці служби перед звільненням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за використання особливо-важливих завдань в сумі 19397,40 грн. та щомісячної премії в розмірі 78531,93 грн.
Листом від 01.03.2016 року позивач звернувся до відповідача та до Головного управління національної поліції в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням отриманих позивачем сум разом з оригіналом довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області від 21.06.2016 року №48/5-884д.
Згідно вищевказаної довідки за період з серпня 2010 року по липень 2012 року, доплата за роботу (службу) в нічний час позивача склала 1121,07 грн., за роботу (службу) у святкові дні - 306,30 грн., індексація - 668,69 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 11748,94 грн. В серпні 2012 року позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в ОВС в сумі 62268,80 грн. (а.с.20).
Листом відповідача від 14.03.2016 року позивача повідомлено, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає.
Листом від 21.06.2016 року позивач знов звернувся з заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку і виплати пенсії, у тому числі з урахуванням фактично отриманих сум за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року.
Листом відповідача від 05.07.2016 року позивача повідомлено, що надано вичерпну відповідь в листі від 14.03.2016 року, іншого чинним законодавством не передбачено (а.с.25).
Згідно положень ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, помісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такі висновки відповідають правовим позиціям, викладеним у постановах Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 від 10.03.2015 року та Вищого Адміністративного Суду України у справі №К/800/16045 від 16.06.2015 року, які у відповідності до загальних положень, а також ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів Україн
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані.
Аналіз наведених обставин та зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, інші додаткові виплати та заохочення згідно довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області №48/5-884д від 21.06.2016 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таким чином, суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Суд відмовляє в задоволенні позову в частині виходу за межі позовних вимог, так як ці позовні вимоги не засновані на законі, тому задоволенню не підлягають.
Суд також стягує судові витрати на підставі ч.ч.1, 3 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.6-14, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 «Про порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, треті особи: УДСО ГУМВС України в Харківській області та головне управління Національної поліції України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) з урахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням з органів ОВС України доплат за службу у нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) з урахуванням отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням з органів ОВС України доплат за службу у нічний час, доплат за службу у святкові дні, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разових квартальних премій, інших фактично отриманих разових премій (заохочень) та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС України згідно довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області від 21.06.2016 року №48/5-884д починаючи з 30.12.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, або протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя - М. В. Богдан