П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/1621/16-а
29 вересня 2016 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючогосудді - ОСОБА_1,
секретаря - Клекот Л.М.,
з участю позивача ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Надвірна справу за позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії.
В судовому засіданні позивач по справі ОСОБА_2 свої вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві.
Просить суд її позов задоволити. Визнати протиправною відмову Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області в проведенні їй перерахунку пенсії.
Зобовязати Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області здійснити перерахунок розміру її пенсії, не порушуючи розмір нарахування пенсії згідно ст.37 З-ну України «Про державну службу», яка на час її виходу на пенсію передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% відсотків від суми їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області включити їй в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань(потреб), а також індексацію заробітної плати та повернути(виплатити) заборгованість в частині недорахованої суми пенсії з 26.11.2009 року.
Стягнути з відповідача в її користь судові витрати.
Представник відповідача -Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в судовому засіданні позов не визнала та подала заперечення в якому вказала, що ухвалою Надвірнянського районного суду від 13.09.2016 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання протиправними дій Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії .
Позовні вимоги позивача безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення з наступних мотивів.
Позивач перебуває на обліку в УПФ України в Надвірнянському районі, отримує пенсію за віком як державний службовець, відповідно до З-ну України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Ст. 35 Закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Ст. 1 З-ну України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст. 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати і у зазначеній нормі закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога.
Отже, матеріальні виплати, зазначені в цій нормі і матеріальна допомога - це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Постановою КМ України № 865 від 31.15.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Таким чином, матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України « Про державну службу», а сам факт утримання із сум допомоги збору на обов'язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши письмові докази, надані сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_2 виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому зазначеним кодексом, звернутися до суду для оскарження будь-яких рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень.
Зі змісту ст.71 КАС України випливає, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності його рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Із змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 ст. 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Ч. 1 ст.71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.71 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормами ч.3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу по справі- Боднарук Г.О. 26.11.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області (тепер Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області) призначено пенсію за віком, згідно Закону України « Про державну службу». На день призначення пенсії вона працювала на державній службі- першим заступником начальника УПФ України в Надвірнянському районі .
Зясовано також і не заперечується представником відповідача, що загальний стаж роботи позивача- 37 роки 1 місяць 14 днів, в тому числі стаж держслужбовця- 32 роки, 1 місяць, 24 дні, а обчислений заробіток за період з 01.11.2007 року по 31.10.2009 року - 4549 грн. 46 коп., що підтверджується відповідними записами у її трудовій книжці від 06.09.1974р. з посиланням на дату та номер розпоряджень про прийняття, переведення та звільнення.
З довідки за № 153/02 від 22.08.2016 року про складові зарплати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до З-ну України Про державну службу вбачається, що ОСОБА_2 дійсно працювала на державній службі- першим заступником начальника УПФ України в Надвірнянському районі та протягом цього часу їй проводилися надбавки, премії та інші виплати( матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, проводилася індексація зарплати, з яких утримувалися і перераховувалися внески в Пенсійний фонд України.
На ці всі виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове страхування.
22.08.2016 року позивач звернулася до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії.
Доведено також та не заперечується представником відповідача, що листом від 31.08.2016 року за №204/Б-15 ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки на думку Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області, відсутні підстави для перерахунку пенсії, згідно З-ну України « Про державну службу», а пенсія призначена та виплачується у відповідності до чинного законодавства.
Судом зясовано також, що позивач по справі на момент звільнення у звязку з виходом на пенсію отримувала виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, проводилася індексація її зарплати.
На момент призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України Про державну службу пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 ч.2 Закону України Про державну службу заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державної службі та інших надбавок.
Ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці(виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу(прибутку), сукупного оподаткованого доходу(граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку(виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу(заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури зарплати.
Згідно ст.1 З-ну України Про оплату праці встановлено, що зарплата- це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно до ст.2 Закону України Про оплату праці та Наказу Держкомстату України №5 Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у т.ч. компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація зарплати, входили до системи оплати державного службовця.
Таким чином, вказані позивачем виплати законом віднесені до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та оплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати необхідно включати в її зарплату при призначенні пенсії.
Аналогічна правова позицію висловлена Верховним Судом України у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №21-125а13, №21-97а13).
Також, за змістом ст.37 З-ну України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст.37 З-ну України « Про державну службу» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 08.07.2015 року за №732/48/15-а.
Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача - Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про те, що вказані позивачем виплати не повинні включатися в зарплату для обчислення пенсії, оскільки такі заперечення не ґрунтуються на вимогах закону.
Суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання протиправною відмови відповідача включити суми допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії позивачу, відповідно до Закону України Про державну службу (який діяв на момент призначення пенсії) та зобовязати відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивачу, дорахувати та виплатити не включені суми та включити їх до складу зарплати для призначення пенсії, а також виплачувати їх в подальшому.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частина 2 цієї ж статті передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно листа Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області від 31.08.2016 р. №204/Б-15, а тому з врахуванням положень ст. 99 КАС України слід зобов'язати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно з 01.03.2016 року.
Таким чином, суд вважає необхідним визнати протиправними дії УПФ України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо відмови позивачу в перерахунку його пенсії- врахуванні позивачу у складові зарплати для обчислення розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок не порушуючи розмір нарахування пенсії згідно ст.37 З-ну України «Про державну службу», яка на час виходу ОСОБА_2 на пенсію передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% відсотків та виплачувати її.
А тому, суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі прийшов до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_2
На підставі ст.ст. 18, 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 158-165, 167 ч.2, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 Олексіївни- задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в проведенні ОСОБА_2 перерахунку її пенсії.
Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок розміру її пенсії, не порушуючи розмір нарахування пенсії згідно ст.37 З-ну України «Про державну службу», яка на час її виходу на пенсію передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% відсотків від суми їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області включити ОСОБА_2 в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань(потреб), а також індексацію заробітної плати та повернути(виплатити) заборгованість в частині недорахованої суми пенсії з 01.03.2016 року.
Стягнути з Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області користь ОСОБА_2 -551 грн.20 коп. судових витрат по справі.
В решті вимог позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст постанови виготовлено 03 жовтня 2016 року.