дата документу :
Справа № 359/5771/16-а
Провадження № 2-а/359/225/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2015 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільський міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії -
В С Т А Н О В И В:
20.07.2016 ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з позовом, в якому вона просить суд :
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неврахуванні розмірів отриманої позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань при визначенні розмірів пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити донарахування (перерахунок) пенсії позивача з урахуванням отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 16249,80 грн. в розмірі 80%, визначеному 25.06.2012 року, заробітної плати державного службовця (а.с.2-3).
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. 20.06.2012 року її було звільнено з Київської обласної митниці у зв'язку з отриманням другої групи інвалідності та виходом на пенсію, та з 25.06.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області їй призначена пенсія відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» , який діяв на той час, у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця. При обчисленні пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 16249,80 грн. за період з 01.06.2010 року по 31.05.2012 року.
На її звернення від 01.07.2016 про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених виплат, відповідач своїм листом від 05.07.2016№6662/03 відмовив у перерахунку.
Позивач вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам ст. 37 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до письмових заперечень на позовну заяву від 16.08.2016 до Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратив чинність, крім статті 37, яка не містить в собі норм перерахунку пенсії державного службовця, а відповідає за пенсійне забезпечення державного службовця, та що з 01.05.2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунок раніше призначених пенсій. Відповідач зазначає, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та, що згідно з п.6 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій. Відтак, даною постановою не передбачено визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги. Вони стверджують, що відповідно до п.2 постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати державного службовця, є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці, не має системного характеру, і тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. В зв'язку з чим вважають, що відмовляючи позивачеві в перерахунку пенсії, діяли правомірно.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України розгляд даної адміністративної справи відбувався у скороченому провадженні в порядку, визначеному ч. 4 даної статті.
Так, за результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, з досліджених письмових доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, вид пенсії - по інвалідності, та має стаж держаної служби 21 рік 2 місяці 26 днів, отримує пенсію, призначену відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, в редакції, що діяв на момент виходу позивача на пенсію - 03.07.2012,в розмірі 80% від заробітку, що підтверджується : копіями паспорта, пенсійного посвідчення та розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільського району №210 від 03.07.2012 (а. с. 5, 8,16).
Згідно з довідкою, виданою Київською обласною митницею №151 від 20.06.2012 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідного до Закону України «Про державну службу» виданої на ім'я позивача, за період з червня 2010 по травень 2012 року, сума інших виплат,матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 16249,80грн. (а. с. 13).
01.07.2016 позивач звернулась до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою здійснити донарахування її пенсії, яка призначена з 19.06.2012 року з урахуванням допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (а.с.14).
Відповідно до листа Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 05.07.2016 № 6662/03 відповідач повідомив, що підстави для розрахунку заробітної плати державного службовця з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відсутні (а. с. 15).
За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, було встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч.5 вказаної статті за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з довідкою, виданою Київською обласною митницею №151 від 20.06.2012 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідного до Закону України «Про державну службу» виданої на ім'я позивача, за період з червня 2010 по травень 2012 року, на вищезазначені виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога повинна бути врахована у заробітну плату для обчислення пенсії позивачці. Факт їх виплати позивачу підтверджується довідкою від 20.06.2012 № 151 (а. с.13).
Крім того, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року,
14, 28 травня, 6 листопада 2013 року та 04 березня 2014 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13,21-97а13, 21-350а13, 21-14а14 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявлених позивачкою та необхідність їх задоволення.
При цьому та обставина, що з 1 травня 2016 року Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, який містив вищенаведені положення щодо структури заробітної плати державних службовців, втратив чинність, та набрав чинності Закон України «Про державну службу» в редакції закону від 10 грудня 2015 року, ст. 50 «оплата праці державних службовців» якого викладена в іншій редакції, не позбавляє права позивача на отримання пенсії із заробітної плати, яку отримувала позивач, в тому числі з урахуванням зазначеної позивачем матеріальної допомоги, оскільки таке право позивач набула у відповідності до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та, враховуючи, що при призначенні пенсії відповідачем у справі було безпідставно не враховано матеріальну допомогу для розрахунку розміру належної позивачу пенсії, в зв'язку з чим положення нового Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року, не мають для позивача зворотної дії у часі відповідно до вимог ст.58 Конституції України
Відповідно до вимог ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так, враховуючи положення ч.1,2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства, в межах встановленого в межах строку звернення до адміністративного суду, а саме в межах шестимісячного строку, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, позивачу має право оскаржити дії відповідача, а також право на перерахунок пенсії за період, починаючи з 20.01.2016, тобто за шість місяців, що передував даті звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнена від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 99,100, 158-163, 167 183-2, 186, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що полягає у неврахуванні розмірів отриманої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань при визначенні розмірів пенсії.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити донарахування (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 16249,80 грн. в розмірі 80%, визначеному 25.06.2012 року, заробітної плати державного службовця, за період, починаючи з 20.01.2016 року.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І. В. Муранова-Лесів