дата документу :
Справа № 359/5898/16-а
Провадження № 2-а/359/239/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2016 року о 13 годині 55 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Шляхетко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про призначення пільгової пенсії -
В С Т А Н О В И В:
25.07.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №1340 від 21.06.2016 року про відмову у призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за пенсією, з 22.10.2015 року (а.с.1-6).
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, а саме: 05 травня 1958 року у складі 20 студентів Лубенського лісного технікуму (зараз Лубенський лісний коледж) був викликаний в Лубенський військкомат і на наступний день їх привезли до м.Бровари у військову частину №31941, звідки був направлений на Чорнобильську АЕС, де з 09.05.1986 року по 01.06.1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські й АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченим від 15 березня 1994 року НОМЕР_2 та записом у військовому квитку НОМЕР_1, засвідченим командиром ВЧ №31941 на підставі наказу по військовій частині за №571 від 01.06.1986 року.
22 жовтня 2015 року йому виповнилось 50 років, він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої додав трудову книжку, довідку про заробіток, документи про стаж, копію паспорта та ідентифікаційного коду, військового квитка, проте відповідач своїм рішенням №1340 від 21.06.2016 відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю довідки форми №122 про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, а також підтвердив викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, а також підтримав подані до суду письмові заперечення від 02.09.2016 (а.с.15-16), відповідно до яких Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області позов ОСОБА_1 вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач стверджує, що відповідно до розділу 2 п.2.1 пп.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, яка надається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також зазначено, що для підтвердження роботи в зоні відчуження позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії, архівна довідка №179/1/4799 від 26.05.2016 року, які не містять відомостей, підтверджуючих факт роботи в зоні відчуження у 1986 році.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим йому 15.03.1994 року Київською обласною державною адміністрацією (а.с.7).
22 жовтня 2015 року йому виповнилось 55 років, що підтверджується даними його паспорта громадянина України, копія якого приєднана до матеріалів справи (а.с.3).
21.04.2016 року позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої подав: трудову книжку, довідку про заробіток, документи про стаж, копію паспорта та ідентифікаційного коду, військового квитка, а також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії, архівна довідка №179/1/4799 від 26.03.2016 року, - що було визнано представником відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях, поданих до суду.
Рішенням №1340 від 21.06.2016 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з тим, надані документи не містять відомостей, підтверджуючих факт роботи в зоні відчуження у 1986 році (а.с.9).
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
За змістом ч.1 ст.44 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до підпункту 5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Дослідженням долучених до матеріалів пенсійної справи позивача документів, копії яких, як було визнано відповідачем, були подані позивачем для призначенні пенсії, встановлено, що на підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ним були подані відповідачу в тому числі наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії (а.с.7); військовий квиток НОМЕР_1 на ім'я позивача, в якому міститься запис про те, що позивач проходив збори у складі в/ч 31941 (зона 30 км. ЧАЕС) в період з 09.05.1986 року по 01.06.1986 року по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; відповідно до прийнятої постанови РМ СРСР та ВЦРПР від 12 травня 1991 року, наказом МО СРСР має пільги, встановлені законодавством СРСР радянських республік; підстава: наказ в/ч 31941 №576 від 01.06.1986 року (а.с.5-6); архівна довідка №179/1/4799 від 26.05.2016 року, відповідно до якої згідно історичного формуляру в/ч 31941 приймала активну участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8).
При цьому суд враховує, що та обставина, що згідно вищезазначеної архівної довідки №179/1/4799 від 26.05.2016 року в галузевому державному архіві Міністерства оборони України в перевірених наказах командира в/ч 31941 по стройовій частині за період з 09 травня по 01 червня 19986 року відкомандирування ОСОБА_1 в зони ЧАЕС не відображено, не спростовує того факту, що відповідний запис був здійснений в його військовому квитку командиром військової частини в/ч 31941 (а.с.6), а також тієї обставини, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що було встановлено у відповідно до чинного законодавства та підтверджується його посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії (а.с.7).
З вищенаведених досліджених в судовому засіданні та наданих позивачем Бориспільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської області і письмових документів встановлено, що позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії було дотримано вищенаведених вимог п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надано достатньо документів, в тому числі первинні, що підтверджують період, протягом якого позивач брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також, що об'єкт, на якому у складі в/ч 31941 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, знаходився в 30-км зоні ЧАЕС, про що зазначено у військовому квитку позивача, запис у якому є належним і допустимим доказом
Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Таким чином, вищенаведені з вищенаведених вимог чинного законодавства вбачається, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами встановленими Законом № 796-12, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що позивачем надано достатньо письмових доказів, що підтверджують його зайнятість на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09 травня по 1 червня 1986 року та дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, судом було встановлено, що позивач відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» набув права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, тобто з 50 років, а також, що позивачу виповнилось 50 років 22 жовтня 2015 року, а за призначенням пенсії він звернувся 21.04.2016, що вбачається зі змісту оскаржуваного позивачем рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №1340 від 21.06.2016 року, та визнано позивачем.
Суд враховує, що за змістом п.1 ч.1 ст.45 Закону України Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, а також, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В зв'язку з чим позов підлягає частковому задоволенню, оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії після спливу трьох місяців з моменту досягнення пенсійного віку.
На підставі викладених встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що при зверненні за призначенням пенсії 25.01.2015 позивачем було надано достатньо письмових доказів, що дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також, що оскаржуване ним рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №6360 від 17.03.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому суд враховує, що строк звернення із позовом до суду щодо оскарження зазначеного рішення відповідача позивачем не порушений і позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №1340 від 21.06.2016 року про відмову у призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за пенсією, з 21.04.2016 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів