Справа № 349/467/16-ц
Провадження № 22-ц/779/1878/2016
Категорія 55
Головуючий у 1 інстанції Могила Р. Г.
Суддя-доповідач ОСОБА_1
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2016 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого Бойчука І.В.,
суддів Горейко М.Д., Проскурніцького П.І.,
секретаря Шемрай Н.Б.,
з участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення індексації заробітної плати, інфляційних втрат та пені за апеляційною скаргою Рогатинської центральної районної лікарні на рішення Рогатинського районного суду від 27 липня 2016 року
в с т а н о в и л а :
Рішенням Рогатинського районного суду від 27 липня 2016 року задоволено частково позов ОСОБА_2 до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення індексації заробітної плати, інфляційних втрат та пені.
Стягнуто з Рогатинської центральної районної лікарні на користь ОСОБА_2, індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року в сумі 4 422,26 грн. ( чотири тисячі чотириста двадцять дві гривні 26 копійок).
Звільнено Рогатинську центральну районну лікарню від сплати судового збору в дохід держави.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Апелянт на дане рішення подав апеляційну скаргу в якій зазначає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Суд першої інстанції не погодився з доводами відповідача про те, що індексація заробітної плати не враховувалися та немає заборгованості по виплаті заробітної плати, а тому не підлягає виплаті.
Однак судом не враховано підстав для нарахування індексації.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-У111 внесено зміни, зокрема зазначено що проведення індексації грошових коштів, доходів населення проводиться у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» зобовязано КМ України затвердити особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік.
Однак, рішення КМ України про затвердження особливого порядку індексації на день постановлення рішення суду не прийнято. Тому нарахування та виплати індексації заробітної плати не проводилось. Кошти на дані цілі відповідачу КМУ не надавав.
Судом першої інстанції до даних правовідносин застосував законодавство яке не регулює їх.
Тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в позові відмовити.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги.
Судом встановлено, що 21 квітня 1994 року ОСОБА_2 прийнята на роботу на посаду кардіоревматолога Рогатинської ЦРЛ. За період з квітня 2014 року по серпень 2015 року відповідач не проводив нарахування та виплату позивачу індексації заробітної плати у зв'язку з відсутністю запланованого фонду заробітної плати ( а.с.6-7,30-32,49,53-66, 72-74).
Відповідно до ст. 95 КЗпП України та ст. 33 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
За таких обставин, індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Індексація заробітної плати працівників провадиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.
Так, згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 6 вказаного Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України від 10.07.2003 року № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Суд першої інстанції дав належну правову оцінку доводам відповідача і визнав їх безпідставними, про те, що оскільки індексація заробітної плати відповідачем не нараховувалась, тому не може бути стягнута судом, з посиланням на рішення Конституційного суду України від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України, як і посиланням на відсутність підстав для виплати індексації у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування лікарні на вказані цілі.
Відхиляючи вказані доводи відповідача, суд першої інстанції у оскаржуваному рішенні зазначив, що статтею 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», визначені джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 № 76-VIII винесено зміни у вказану норму, вона доповнена частиною шостою, в якій зазначено, що проведення індексації грошових коштів доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загального обов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Пунктом 14 Прикінцевих положень цього Закону Кабінету Міністрів України доручено за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» також зобов'язано Кабінет Міністрів України затвердити особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік.
Проте, рішення про затвердження особливого порядку індексації до цього часу не прийнято, що на думку суду дає підстави для висновку про нарахування індексації заробітної плати у згаданому вище порядку та задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Такими що не заслуговують на увагу та не відповідають суті правовідносин, що виникли між сторонами, на думку колегії суддів, є і доводи апелянта щодо неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, зокрема норм Бюджетного кодексу України..
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують його законності та обґрунтованості. Підстав для його скасування з мотивів, наведених у апеляційній скарзі, не встановлено.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Рогатинської центральної районної лікарні відхилити.
Рішення Рогатинського районного суду від 27 липня 2016 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Судді: І.В. Бойчук
ОСОБА_4
ОСОБА_5