Справа № 226/1153/16-а
ЄУН 226/1153/16-а
Провадження № 2-а/226/43/2016
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
27 вересня 2016 року м. Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Коваленко Т.О.,
за участі секретаря Трифонової І.О.,
учасники судового процесу:
позивач ОСОБА_1,
відповідач представник Юріна Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Мирнограді Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про оскарження рішення посадової особи відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про оскарження рішення заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі в обґрунтування якого зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу призначено 18.09.2002 року пенсію за вислугою років згідно ЗУ«Про прокуратуру» в розмірі 90% від отриманих виплат і позивач з того часу продовжував працювати в прокуратурі Донецької області. 03.10.2005 року позивач звільнився за власним бажанням з прокуратури Донецької області і 10.06.2016 р. звернувся із заявою до УПФУ в м. Димитрові Донецькій області, де перебуває на обліку як пенсіонер, про проведення перерахунку розміру його пенсії по заробітній платі у зв'язку із звільненням. Позивач зазначив, що згідно вимог ч.13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», відповідно до якої повинно бути проведено перерахунок його пенсії, її перерахунок проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Відповідно до вимог норми цього Закону позивач надав 10.06.2016 р на розгляд до УПФУ в м. Димитрові Донецькій області документи, які необхідні для проведення перерахунку пенсії, у тому числі відповідну довідку про суму його заробітної плати та інших виплат станом на 01.12.2015 р. За результатами розгляду заяви позивача, рішенням заступника начальника УПФУ в м. Димитрові Донецької області від 22.06.2016 р. позивачу було відмовлено в проведені перерахунку розміру пенсії, з тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» і в тексті цього рішення наголошується на тому, що з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що рішення заступника начальника УПФУ в м. Димитрові Донецькій області від 22.06.2016 р. про відмову в перерахунку пенсії є неправомірним і підлягає скасуванню, з наступних підстав. 10.06.2016 року позивач звернувся із заявою до УПФУ в м. Димитрові Донецькій області з проханням не призначити пенсію, а провести її перерахунок, оскільки пенсія позивачу за вислугою років була призначена по життєво ще у 2002 році. У п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213 мова йде про скасування з 01.06.2015року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», і нічого не говориться про скасування порядку перерахування раніше призначених таких пенсій. Тобто, відповідно до цього Закону від 02.03.2015року №213, ці зміни застосовуються лише до випадків призначення особам пенсій, а не для скасування порядку перерахунку вже раніше призначених пенсій особам, до яких відноситься позивач, оскільки саме ч.ч. 13,20 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» встановлюється порядок вже раніше призначених пенсій і він у ЗУ «Про прокуратуру» викладений в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України» та за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, як це передбачено вимогами ч.13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Додатково зазначив, що можливість проведення перерахунку призначених пенсій передбачено також вимогами ч. 19 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати встановлену межу з урахуванням надбавок, підвищень,індексації та інших доплат. Тому позивач просить суд, визнати рішення суб'єкта владних повноважень - заступника начальника УПФУ в місті Димитрові Донецької області від 22.06.2016 року про відмову в перерахунку пенсії позивачу, протиправним та скасувати це рішення, також просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача на підставі документів, наданих позивачем за заявою до цього Управління від 10.06.2016 року та довідки № 18-57-1040 від 02.06.2016 року про нову суму заробітної плати позивача та інших виплат і зобов'язати відповідача прийняти рішення про перерахунок пенсії позивачу на підставі цих документів у розмірі 90% від належної до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні вимог позову, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечувала, зазначивши, що на час звернення позивача з питанням перерахунку пенсію, вимоги закону на підставі якого позивачу була призначена пенсія втратили чинність, а за правилами нового Закону України «Про прокуратуру» питання перерахунку пенсії мали б бути врегульовані Кабінетом Міністрів України. Такого положення, на час звернення позивача до їх органу, прийнято не було, тому вирішення даного питання на законодавчому рівні не врегульовано і права на перерахунок пенсії на підставах, зазначених позивачем у позові, він не має. Просили суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є, на даний час пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Димитрові з 18 вересня 2002 року, отримуючи пенсію на підставі статті 501 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії позивача становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про прокуратуру». Дані обставини підтверджуються пенсійним посвідченням позивача серії АА № 653563, визнається відповідачем і щодо цих обставин між сторонами спір відсутній (а.с. 10).
10 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому раніше пенсії з урахуванням заробітної плати працівників прокуратури на час звернення, але рішенням від 17 червня 2016 року № 139484 у перерахунку пенсії позивачу відмовлено на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213 (а.с. 11).
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Ця постанова набирає чинності з 15 грудня 2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року № 2663-III) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною тринадцятою статті було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті).
Разом з тим, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст частини вісімнадцятої статті 501 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Згідно частини другої статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.
За таких обставин, враховуючи вищевказані норми, суд приходить до висновку, що з 15.07.2015 року законодавчо встановлені підстави для перерахунку пенсій працівникам прокуратури скасовані, у зв'язку з чим підстав для такого перерахунку немає.
Норми законодавства, якими скасовано право на перерахунок призначених прокурорам пенсій на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними.
Керуючись ст.ст. 11, 17-18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову до управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про оскарження рішення посадової особи відповідача та зобов'язання вчинити певні дії позивачу ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Рішення суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений 3 жовтня 2016 року.
Суддя Т.О.Коваленко