Копія
Справа № 822/37/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Лабань Г.В. (головуючий), суддів - Ковальчук О.К. , Ковальчук А.М. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" до Міністерства аграрної політики та продовольства України , Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації третя особа на стороні відповідача Державна казначейська служба України , третя особа на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації, треті особи на стороні відповідача - Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області.
З урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо непогашення перед ПП "Аграрна компанія 2004" кредиторської заборгованості на суму 7 710 500,00 грн. за бюджетною програмою по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів"; визнати протиправною бездіяльність Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації щодо неподання органам Державної казначейської служби України реєстрів та платіжних доручень для виплати відшкодування на суму 7 710 500,00 грн. за бюджетною програмою по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів"; стягнути з Державного бюджету України на користь ПП "Аграрна компанія 2004" кредиторську заборгованість в сумі 7 710 500,00 грн. за напрямком часткове відшкодування суб'єктам господарювання агропромислового комплексу відсоткової ставки за залученими кредитами, відповідно до наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України №807 від 24.12.2012 року та №632 від 19.10.2012 року, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.10.2012р. №632 затверджено розподіл бюджетних коштів, передбачених для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів між підприємствами - позичальниками, за яким ПП "Аграрна компанія 2004" визначено суму, що підлягає сплаті з належної компенсації у розмірі 6 262 894,0 грн.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.12.2012р. №807 затверджено внесення змін до розподілу бюджетних коштів, передбачених для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів між підприємствами - позичальниками, за яким ПП "Аграрна компанія 2004" визначено суму, що підлягає сплаті з належної компенсації у розмірі 1 584 002,00 грн.
Вказує, що зазначені кошти були зареєстровані ГУ Державної казначейської служби України в Хмельницькій області як кредиторська заборгованість перед позивачем, однак до цього часу заборгованість не погашена.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про слухання справи в порядку письмового провадження, позов підтримує.
Представник Міністерства в судовому засіданні, в судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином. В попереднє судове засідання надав до суду письмові заперечення, де зазначає, що розподілом відкритих асигнувань Мінагрополітики України як головний розпорядник бюджетних коштів та відповідальний виконавець бюджетної програми, своєчасно спрямував бюджетні кошти на надання державної підтримки ПП "Аграрна компанія 2004" відповідно до бюджетної програми по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів".
Вважає, що зі сторони Міністерства зобов'язання, передбачені постановами Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету" від 02 березня 2011 року №246 та "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів" від 04 жовтня 2010 року №900 виконані в повному обсязі, а за обов'язок вчинення дій іншими органами щодо перерахування вищевказаних коштів, Мінагрополітики України відповідальності нести не може. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації в останнє судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про слухання справи в порядку письмового провадження.
В попередніх судових засіданнях пояснив, що Департаментом не було допущено бездіяльності, оскільки на виконання наказів Мінагрополітики №632 від 24 грудня 2012 року та №807 від 24.12.2012 року, Департаментом було сформовано та подано до ГУ ДКС України у Хмельницькій області реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжне доручення на перерахування ПП "Аграрна компанія 2004" коштів за бюджетною програмою, яке, однак, було повернуто без виконання.
Представник ГУ ДКС України в Хмельницькій області та ДКС України подав до суду заяву про слухання справи в порядку письмового провадження.
В попередньому судовому засіданні надав пояснення, в яких зазначає про те, що відповідальним розпорядником коштів нижчого рівня за цією бюджетною програмою є головні управління (департаменти) агропромислового розвитку обласних держадміністрацій, на які покладений обов'язок подавати органам казначейської служби відповідні реєстри і платіжні доручення.
Звертає увагу суду на те, що від Департаменту до ГУ ДКС України в Хмельницькій області такі реєстри і платіжні доручення про перерахування коштів позивачу не подавались.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки сторони до суду не з'явились, технічний запис на звукозаписуючий пристрій не проводився, відповідно до вимог статті 41 КАС України.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ПП "Аграрна компанія 2004" є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Позивач є суб'єктом агропромислового комплексу та у 2012 році отримав право на фінансову підтримку через механізм використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 246, пункту 10 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2010 року № 900.
Підтвердженням права на отримання ПП "Аграрна компанія 2004" коштів, передбачених для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів між підприємствами - позичальниками, за яким ПП "Аграрна компанія 2004" визначено суму, що підлягає сплаті з належної компенсації у розмірі 6 262 894,0 грн. є наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.10.2012 р. №632 та наказ Мінгрополітики України від 24 грудня 2012 року № 807, згідно якого позивачу підлягає відшкодуванню 1 584 002, 00 грн.
Вище зазначений наказ прийнятий у відповідності до спільного наказу Міністерства агарної політики та продовольства України та Міністерства фінансів України від 29 грудня 2012 року № 838/1466, яким затверджено паспорт бюджетної програми на 2012 рік Міністерства аграрної політики та продовольства України за КПКВК 2801180 "Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі", згідно якого обсяг бюджетних призначень/бюджетних асигнувань за бюджетним фондом складає 822 376,3 грн. та медіальним фондом - 5 000 грн.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 794 головним розпорядником бюджетних коштів відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми є Мінагрополітики.
За приписами пункту 6 Порядку № 794, Мінагрополітики для здійснення компенсації
- кредитами та лізинговими платежами Мінагрополітики утворює комісію з питань надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів (далі - комісія Мінагрополітики) та затверджує положення про неї.
Відповідно до наказу Мінагрополітики від 19 жовтня 2012 року № 632, затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів між підприємствами, згідно якого ПП "Аграрна компанія 2004" підлягає відшкодуванню сума в розмірі 6 262 894 грн.
Зазначені кошти розподілом відкритих асигнувань з рахунку 90710280000001 Мінагрополітики від 23.10.2012 року № 1214 в повному обсязі були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької облдержадміністрації.
Відповідно до наказу Мінагрополітики від 24 грудня 2012 року № 807, затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів між підприємствами, згідно якого ПП "Аграрна компанія 2004" підлягає відшкодуванню сума в розмірі 1 584 002 грн.
Зазначені кошти розподілом відкритих асигнувань з рахунку 90710280000001 Мінагрополітики від 06.12.2012 року № 1539 в повному обсязі були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької облдержадміністрації.
Відповідно до пункту 7 Положення про комісію Мінагрополітики з питань надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05 вересня 2013 року № 530, комісія проводить свої засідання не рідше одного разу на місяць у міру надходження реєстрів, поданих конкурсними комісіями, та протягом 10 днів здійснює розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами та компенсації лізингових платежів.
Відповідно до пункту 11 Положення № 530 на підставі рішення Комісії готується наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким затверджується розподіл бюджетних коштів для здешевлення кредитів між підприємствами-позичальниками компенсації лізингових платежів між лізингоодержувачами, та протягом п'яти днів водиться до відома Міністерства аграрної політики та продовольства Автономної республіки Крим, головних управлінь (департаментів) агропромислового розвитку обласних та управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій, що є підставою для виплати часткової компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами та компенсації лізингових платежів шляхом перерахування коштів на поточні рахунки позичальників та лізингоодержувачів.
Крім того встановлено, що Мінагрополітики України неодноразово зверталось до Міністерства фінансів України з проханням при доопрацюванні Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (листи від 18.07.2013 року № 57-21-2-10/14062, від 23.01.2015 року № 37-21-2-10/780, від 18.05.2015 року № 37-21-2-10/7584, від 31.08.2015 року № 37-21-2-10/14536, від 13.01.2016 року № 37-21-2-10/365, від 11.02.2016 року № 37-21-2- 10/1742) передбачити видатки на фінансування бюджетної програми КПКВК 2801180 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів". Копії наявні в матеріалах справи.
Тому позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності Мінагрополітики України щодо невиконання наказів №632 від 24 грудня 2012 року та №807 від 24 грудня 2012 року є необґрунтованими, оскільки відповідач вчинив передбачені Законом дії на виконання своїх обов'язків та повноважень щодо цієї бюджетної програми.
Разом з тим, як встановлено в судовому засіданні та підтверджено представником третіх осіб, Департаментом агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації не було своєчасно подано до ГУ ДКС України в Хмельницькій області реєстр бюджетних фінансових зобов'язань стосовно ПП "Аграрна компанія 2004" з відповідними платіжними дорученнями.
Судом зобов'язано Департамент надати докази на підтвердження того, що реєстри та платіжні доручення дійсно подавались до органів Державної казначейської служби. На вимогу суду такі докази надані не були.
Таким чином встановлено, що Департамент не виконав свій обов'язок, передбачений ч.4 ст.20 Бюджетного кодексу України та допустив протиправну бездіяльність.
Отже, позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації щодо неподання органам Державної казначейської служби України реєстрів та платіжних доручень для виплати відшкодування на суму 7 710 500,00 грн. за бюджетною програмою по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів", підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" кредиторської заборгованості в сумі 7 710 500,00 грн. для відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, суд виходить з наступного.
Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень (ч.4 ст.20 Бюджетного кодексу України).
Судом встановлено та не заперечується сторонами факт наявності заборгованості перед ПП "Аграрна компанія 2004" в розмірі 7 710 500,00 грн. за бюджетною програмою по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів".
Суд звертає увагу на те, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.
У рішеннях Європейського суду з прав людини, які відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права, зокрема у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Також ця позиція визначена в рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Півень проти України" та "Лісовол проти України".
Отже, в цій частині позов також підлягає задоволенню, а кошти підлягають стягненню. Одночасно, оскільки факт заборгованості підтверджений належними доказами і сторонами не заперечується, суд не вбачає необхідності у обранні іншого способу захисту порушеного права, у тому числі зобов'язального характеру.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись ст.158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації щодо неподання органам Державної казначейської служби України реєстрів та платіжних доручень для виплати відшкодування на суму 7 710 500,00 грн. за бюджетною програмою по 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів".
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Аграрна компанія 2004» (ід. код 33007579) кредиторську заборгованість в сумі 7 710 500,00 грн. за напрямком часткове відшкодування суб'єктам господарювання агропромислового комплексу відсоткової ставки за залученими кредитами, відповідно до Наказів Міністерства аграрної політики та продовольства №807 від 24 грудня 2012 року та №632 від 19 жовтня 2012р., шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
В задоволенні решти вимог позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 вересня 2016 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Г.В. Лабань О.К. Ковальчук А.М. Ковальчук "Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань