У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 151/155/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Моцний В.С.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
28 вересня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Матохнюка Д.Б. Сапальової Т.В. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника відповідача: Гарника А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Чечельницького районного суду Вінницької області від 17 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
в лютому 2016 року позивач - ОСОБА_3 звернулась до Чечельницького районного суду Вінницької області з позовом до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
Постановою Чечельницького районного суду від 17 травня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Позивач у судове засідання не з'явився, натомість надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що позивач - ОСОБА_3 перебуває на обліку в Бершадському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області і отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, а саме встановлено місячний посадовий оклад (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) для посади старшого секретаря суду 0,3. Згідно примітки: у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50 відсоткового зменшення.
Територіальним Управлінням державної судової адміністрації України в Вінницькій області 05.11.2015 року за № 4/35/1079 і 29 лютого 2016 року за № 4/35/563 позивачу була видана довідка про складові заробітної плати працюючого державного службовця для перерахунку пенсії з останнього місця роботи, а саме про те, що заробітна плата працюючого старшого секретаря Чечельницького районного суду станом з 01.10.2015 року для перерахунку пенсії становить 6103 грн. 36 коп. з 01.02.2016 року 5899 грн. 60 коп. На всі суми нараховується збір на державне пенсійне страхування.
07 грудня 2015 року і 16 березня позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат включених до заробітної плати. Для перерахунку нею було надано до управління Пенсійного фонду довідки, видану територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Вінницькій області від 05.11.2015 року, 29 лютого 2016 року та 01 березня 2016 року.
Листом від 16 грудня 2015 року та від 25 березня 2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Свою відмову у належному перерахунку відповідач мотивував тим, що згідно розділу III прикінцевих положень пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України "Про державну службу", а в довідці про заробітну плату вказані виплати не входять до складу заробітної плати.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про державну службу", Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" із змінами і доповненнями (далі по тексту Постанова) чинною на момент звернення, встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п.4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" чинною на момент звернення, перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Перерахунок пенсії ОСОБА_3 повинен був здійснений на підставі довідок про заробітну плату, форма яких затверджена Правлінням Пенсійного фонду України, і яка включає в себе всі складові нарахованого заробітку.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Таким чином колегія суддів вважає, що позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" на підставі наданих довідок територіального Управління державної судової адміністрації України в Вінницькій області.
Перерахунок пенсії повинен бути здійснений з урахуванням в заробітній платі інших виплат включених в довідку. Посиланням відповідача, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державного службовця та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати для визначення розміру пенсії протирічить законодавству.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги покладається на Кабінет Міністрів України.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу" (далі Закон № 3723-ХІІ) визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених норм чинного законодавства вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону №213-VIII колегія суддів вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» і стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 90 відсотків від заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно задоволено вимоги позивача, щодо перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Підсумовуючи, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її апеляційного розгляду, а відтак відсутні підстави для її задоволення.
Відповідно ч. 1 ст. 200 КАС, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Чечельницького районного суду Вінницької області від 17 травня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 30 вересня 2016 року.
Головуючий Боровицький О. А. Судді Матохнюк Д.Б. Сапальова Т.В.