Постанова № 61733142, 22.09.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
808/1828/16
Номер документу
61733142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року о/об 11 год. 05 хв.Справа № 808/1828/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця»

до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області

про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (надалі - позивач або ПАТ «Українська залізниця») звернулося із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі - відповідач, УПСЗН), в якому просить суд стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193086) на користь ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081237) 5074 грн. 94 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів.

У позовній заяві (а.с.4-5) зазначено, що 26.01.2015 Державним підприємством «Придніпровська залізниця» укладено Договір №ПР/ДН-31553/НЮдч на компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні, саме з Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, як розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» створено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування. Згідно Статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №735, визначено, що товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту (п.2 Статуту). Оскільки сфера функціонування адміністративного договору - це відповідна система державного управління на будь-якому ієрархічному рівні, то метою адміністративних договорів є реалізація функцій держави, а більш конкретно - реалізація повноважень того чи іншого органу. Вступаючи в договірні правовідносини, відповідач діяв з метою реалізації владних управлінських функцій щодо забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян; відповідач не мав за мету набуття майнового блага, а сторони не були вільні у визначенні умов договору. За Договором №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015 на відповідача покладено обов'язок відшкодовувати збитки позивачу за перевезення на пільгових тарифах відповідних категорій громадян. Зазначене зобов'язання відповідача за своєю правовою природою є бюджетним зобов'язанням, яке статтею 2 Бюджетного кодексу України визначається як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. У 2015 році оформлено безкоштовний проїзд пасажирам пільгових категорій громадян на загальну суму 65740 грн. 15 коп., проте УСЗН Мелітопольської міської ради компенсовано, тобто проведено розрахунків з залізницею на суму 60665 грн. 21 коп., що менше на 5074 грн. 94 коп. Оскільки УПСЗН, яке є розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобов'язаний у відповідності до пунктів 2, 3, 5, 6, 7, 8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, та пунктів 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 відшкодувати понесені залізницею збитки за перевезення пільговиків у грудні 2015 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.32-36, 71-72), в яких зазначено, що дійсно між ДП «Придніпровська залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області укладено Договір від 26.01.2015 №ПР/ДН-31553/НЮдч на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у дальньому сполученні. Предметом вищезазначеного Договору є відносини Сторін щодо відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у дальньому сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень, (пп.1.1. Договору). Відшкодування витрат за пільговий проїзд здійснюються в межах Закону України про Державний бюджет України на поточний рік. Пільги щодо проїзду залізничним транспортом передбачені у Законах України, а отже витрати, а не збитки, як зазначено у позивача, відшкодовуються за рахунок державного бюджету, тобто органом яким прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Так, станом на 01.01.2016 УПСЗН підписані Акти звірки за надані послуги ДП «Придніпровська залізниця» у 2015 році в межах кошторисних призначень, передбачених на 2015 рік та у встановлений термін надані до фінансового управління Мелітопольської міської ради Запорізької області, для подальшого включення в реєстр на отримання фінансування. В обов'язках сторін договору зазначено, що управління зобов'язане відшкодовувати Залізниці витрати за пільговий проїзд залізничним транспортом окремим категоріям громадян, за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень (пп.2.1 Договору). Управління перераховує Залізниці кошти на відшкодування витрат за пільговий проїзд залізничним транспортом пільгових категорій громадян у дальньому сполученні на розрахунковий рахунок Залізниці не пізніше 5-ти банківських днів з дня їх отримання на свій розрахунковий рахунок в межах кошторисних призначень, на підставі отриманих облікових форм, розрахунків видатків та актів звіряння розрахунків (пп.3.1 Договору). Станом на теперішній час заборгованість субвенції з Державного бюджету за грудень 2015 року за Договором №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015 складає 5074 грн. 94 коп. Управління відшкодовує (компенсує) витрати, встановлені чинним законодавством, за рахунок субвенції з Державного бюджету, яку отримує на свій рахунок. У 2016 році субвенції з Державного бюджету на погашення заборгованості, яка виникла з вищезазначеного Договору, управління не отримало. Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (ст.3, додаток 7) витрати на оплату субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, а також на погашення заборгованості за минулий рік - не передбачені. До того ж, як зазначено у Договорі, його чинність настає з моменту підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє в частині надання пільгового проїзду окремим категоріям до 31.12.2015, а в частині проведення компенсаційних виплат - до їх повного погашення (п.8.1 Договору). Отже, Міністерством фінансів України не було виділено та профінансовано коштів щодо погашення першочергово заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

26.01.2015 між Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (Управління) та Державним підприємством «Придніпровська залізниця» (Залізниця) укладено Договір №ПР/ДН-31553/НЮдч на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні (а.с.8-13).

Як зазначено у п.1.1 Договору №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015, предметом цього договору є відносини Сторін щодо відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян один раз на рік (раз на два роки) у внутрішньому дальньому сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень.

Згідно з п.1.1 Договору №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015 відшкодування витрат за пільговий проїзд здійснюються в межах Закону України про державний бюджет України на поточний рік відповідно до Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», від 16.12.2009 №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», від 29.01.2003 №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» за перевезення громадян один раз на рік (раз на два роки) залізничним транспортом наступних пільгових категорії: а) особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; б) особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про жертви нацистських переслідувань».

Порядок і спосіб такої компенсації викладений у п.2.1 Договору №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015, згідно з яким Управління зобов'язане: відшкодовувати Залізниці витрати за пільговий проїзд залізничним транспортом один раз на рік (раз на два роки) окремим категоріям громадян, які зареєстровані у м.Мелітополь та перебувають на персоніфікованому обліку у Єдиному державному автоматизованому реєстру осіб, які мають право на пільги, на підставі листів (книжки) талонів, за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень.

З урахуванням Додаткових угод до Договору №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015, сторони домовились внести до пункту 3.4 Договору наступні доповнення: «Загальна сума договору зменшується на 3972,00 грн. (три тисячі дев'ятсот сімдесят дві грн. 00 коп.) та складає 65740,15 грн. (шістдесят п'ять тисяч сімсот сорок грн. 15 коп.)».

Судом досліджено направлені позивачем до УПСЗН: Облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів по Мелітопольському району Запорізької області; Розрахунок пільгових пасажирів, яким оформлені квитки на проїзд; Рахунок на оплату недоотриманих коштів за грудень 2015 року (а.с.14-16).

Позивачем до суду надано Акт №13/49 звіряння розрахунків за наданні населенню послуги (підписаний відповідачем на суму боргу 5074 грн. 94 коп.) та Претензію позивача від 14.04.2016 за №13-01/01 (а.с.18-20).

У відповіді на претензію (вих.№1157/01-1-02 від 27.04.2016) УПСЗН повідомив позивача про наступне: «… На Вашу Претензію від 14.04.2016 №13-01/01 Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області повідомляє наступне. Між ДП «Придніпровська залізниця» та управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області було укладено Договір від 26.01.2015 №ПР/ДН-31553/НЮдч на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у дальньому сполученні. Предметом вищезазначеного Договору є відносини Сторін щодо відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у приміському сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень. (п.п.1.1. Договору). Відшкодування витрат за пільговий проїзд здійснюються в межах Закону України про державний бюджет України на поточний рік, відповідно до Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», від 16.12.2009 №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян. (п.п.1.2. Договору). […] Станом на теперішній час заборгованість за грудень 2015 року за Договором від 26.01.2015 №ПР/ДН-31553/НЮдч складає 5074,94 грн. Управління відшкодовує (компенсує) витрати, встановлені чинним законодавством, за рахунок субвенції з Державного бюджету, яку отримує на свій рахунок. У 2016 році субвенції з Державного бюджету на погашення заборгованості, яка виникла з вищезазначеного Договору, управління не отримало! […] Міською владою м.Мелітополя, в особі Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області, направлені листи до Міністерства фінансів України, Асоціації міст України з проханням розглянути питання щодо виділення відповідної субвенції з Державного бюджету України. Управління очікує надання роз'яснень щодо погашення заборгованості підприємствам - надавачам послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд, які надавалися у минулому році та відшкодовувались за рахунок субвенції з Державного бюджету України. Про результати Вам буде повідомлено додатково. На підставі вищесказаного, та керуючись чинним законодавством України, управління немає законних підстав та фінансового забезпечення для сплати заборгованості яка виникла з Договіру від 26.01.2015 №ПР/ДН-31553/НЮдч на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні …» (а.с.21).

Вирішуючи адміністративно-правовий спір по суті суд виходить з наступного.

УПСЗН повинно було за Договором №ПР/ДН-31553/НЮдч від 26.01.2015 провести компенсацію ПАТ «Українська залізниця» послуг по перевезенню пільгових категорій населення у суворому додержанні вимог ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», ст.102 Бюджетного кодексу України, «Порядку фінансування видатків з місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого 04.03.2002 Постановою Кабінету Міністрів України №256, «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», затвердженого 16.12.2009 Постановою Кабінету Міністрів України №1359.

Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Як зазначено у п.1 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», затвердженого 16.12.2009 постановою Кабінету Міністрів України №1359 (надалі - «Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»), цей Порядок визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

До пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян із знижкою, встановленою законодавством (п.2 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).

Відповідно до п.3 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).

Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності (п.5 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).

Як передбачено п.9 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.

Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми (п.10 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).

Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п.11 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян (ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України).

Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч.6 ст.102 Бюджетного кодексу України).

Як зазначено у п.2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого 04.03.2002 постановою Кабінету Міністрів України №256 (надалі - «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету»), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п.3 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно з п.4 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм.Києва та Севастополя.

Як зазначено у п.6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: […] до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005р. №20 […] У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Державна казначейська служба перераховує щомісяця до 25 числа субвенцію на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу згідно з уточненою інформацією про фактично нараховані у поточному місяці суми допомоги.

У п.7 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зазначено, що Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.

Відповідно до абз.5 пп.«б» п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на: соціальний захист та соціальне забезпечення: державні програми соціального захисту: […] компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Згідно з абз.1 ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.1 ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ч.2 ст.22 Цивільного кодексу України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Як зазначено у ч.3 ст.22 Цивільного кодексу України, збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

З урахуванням наведеного, матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність 5074 грн. 94 коп. непогашених збитків за пільгове перевезення пасажирів.

Доводи відповідача судом до уваги не взято, оскільки борг у сумі 5074 грн. 94 коп. підтверджується документально матеріалами справи.

Також, Акт №13/49 звіряння розрахунків за наданні населенню послуги підписаний УПСЗН на суму боргу 5074 грн. 94 коп. без жодних зауважень. Відтак, борг відповідачем фактично визнано, але не сплачено.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню, а 5074 грн. 94 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів підлягають стягненню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було УПСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 1378 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193086) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081237) 5074 грн. 94 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» з бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області 1378 грн. 00 коп. судових витрат.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанову у повному обсязі виготовлено 26.09.2016.

Суддя О.О. Прасов