Справа № 458/1008/16-а 2-а/458/33/2016 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29 вересня 2016 року Турківський районний суд Львівської області в складі судді Строни Т.Г., за участю секретаря Яворської Ю.В., розглянувши в м.Турці Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними дії щодо відмови в зарахуванні стажу, відмови у виплаті грошової допомоги та зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що свою трудову діяльність розпочав 15.08.1974 року вчителем праці та креслення Боберківської восьмирічної школи.
01.11.1974 року він був звільнений з роботи у зв'язку із призовом на дійсну військову службу в Збройні Сили СРСР, яку проходив з 05.11.1974 року по 19.11.1976 року.
Після закінчення строкової військової служби він поступив на навчання в Дрогобицький педагогічний інститут і з 23.11.1976 року був зарахований студентом Дрогобицького педагогічного інституту на стаціонарне навчання, де провчився до 01.07.1981 року.
Із 17.08.1981 року він був призначений на посаду вчителя фізики Ясеницької середньої шкоди, де працює і по даний час, що підтверджується записом в трудовій книжці.
10.01.2016 року йому виповнилось 60 років, і він подав заяву та необхідні документи в Турківський відділ Старосамбірського об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про призначення пенсії у зв'язку з досягненням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 26 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тоді ж звернувся із заявою про виплату йому при призначенні пенсії за віком грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Свою заяву мотивував тим, що пропрацював у навчальному закладі більше 35 років і має право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 розділу XV ,,Прикінцевих положень" Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Відділом з питань призначення та перерахунку пенсій в Турківському районі Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області листом № 83/03-14 від 11.04.2016 року йому відмовлено у виплаті при призначенні пенсії за віком грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій.
Свою відмову мотивували тим, що для призначення грошової допомоги у нього немає необхідного стажу роботи (35 років) на посадах, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993 року № 909, так як його трудовий стаж за даними трудової книжки, що дає право на призначення грошової допомоги, а саме період роботи в закладах державної та комунальної форми власності на посадах, передбачених постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993 року № 404, складає 34 роки 5 місяців 14 днів.
З таким висновком Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області він не погоджується із наступних підстав.
Відповідно до записів трудової книжки він працював вчителем Боберківської восьмирічної школи та Ясеницької середньої школи 34 роки 5 місяців і 14 днів.
Однак відповідачем йому не зараховано до стажу роботи за спеціальністю строк служби в Збройних Силах Союзу PCP, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п.7-1 ,,Прикінцевих положень" та п. ,,е" ст. 55 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до записів у військовому квитку НК №3510222, виданому 18.10.1974 року, він проходив військову службу в Збройних Силах Союзу PCP з 05.11.1974 року по 19.11.1976 року.
До служби в Збройних Силах Союзу PCP працював в Боберківській ВШ, про що свідчить запис в трудовій книжці під № 2 від 01.11.1974 року про звільнення його з роботи у зв'язку з призовом на військову службу.
Після звільнення зі служби в Збройних Силах Союзу PCP поступив на навчання в Дрогобицький педагогічний інститут і з 23.11.1976 року був зарахований студентом Дрогобицького педагогічного інституту на стаціонарне навчання, де провчився до 01.07.1981 року. Із 17.08.1981 року призначений на посаду вчителя фізики Ясеницької середньої шкоди де працює і по даний час, про що свідчить запис в трудовій книжці під № 6 від 17.08.1981 року про те, що він прийнятий на посаду вчителя фізики.
Просить суд:
- визнати неправомірними дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в зарахуванні йому до стажу працівника освіти періоду проходження військової служби з 05 листопада 1974 року по 19 листопада 1976 року та щодо відмови у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення, і зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області зарахувати йому строк служби в Збройних Силах СРСР з 05.11.1974 року по 19.11.1976 року до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п.7-1 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і виплатити йому грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десятимісячної пенсії станом на день її призначення.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення, надані 26.09.2016 року Старосамбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області на адміністративний позов ОСОБА_1. Просить в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 щодо зарахування строку служби в Збройних Силах СРСР з 05.11.1974 по 19.11.1976 року до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п 7-1 ,,Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту "е", ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячної пенсії, станом на день її призначення, відмовити повністю із наступних підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, із 11.01.2016 року призначено пенсію по віку на загальних підставах.
04.02.2016 року позивач звернувся із заявою у відділ з питань призначення та перерахунку пенсій в Турківському районі Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо призначення пенсії та виплати при призначенні пенсії за віком грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. На порушене ним питання Управлінням надана відповідь від 11.04.2016 р. № 83/03-14.
Пунктом 7-1 розділу XV „Прикінцеві положення" Закону України "Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працювали в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів „е"-„ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на день її призначення.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.201р. № 1191.
Згідно з вказаним Порядком до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів „е" і „ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені:
- переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Посилання позивача на норми законів ,,Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ та ,,Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII є безпідставними оскільки в них не зазначено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а це не має жодного відношення до даного спору.
Страховий стаж, що дає право на призначення грошової допомоги, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів ,,е"-,,ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Вказаним Порядком не передбачено зарахування періоду проходження строкової військової служби до стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV „Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За даними трудової книжки, виданої 15.08.1974 року, страховий стаж позивача, що дає право на призначення грошової допомоги, а саме періоди роботи в закладах державної та комунальної власності на посада, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, складає 34 роки 8 місяців 01 день:
-з 15.08.1974 р. по 01.11.1974 р. - 00 р. 02 міс. 17 дн. - учитель Боберківської ВШ;
- з 17.08.1981 р. по 31.01.2016 р. - 34 р. 05 міс. 14 дн. - учитель, керівник ПВП Ясеницької середньої школи.
Оскільки немає необхідного (35 років) стажу роботи на посадах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909, права на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV „Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у позивача немає.
Зважаючи на викладені обставини в їх сукупності вважають, що дії Управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України та роз'яснювальних листах Пенсійного фонду України, а відтак адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, із таких підстав.
Судом встановлено, що 10.01.2016 року позивач досягнув пенсійного віку в зв'язку із чим звернувся до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області із заявою про призначення пенсії за віком.
На підставі поданої позивачем заяви йому було призначено вперше пенсію по віку на загальних підставах.
На момент набуття права на отримання пенсії (станом на 10.01.2016 року) спеціальний трудовий стаж позивача становив більше 35 років. Тому при призначенні вперше пенсії за віком йому відповідно до ст.7-1 Прикінцевих положень Закону як вчителю із спеціальним стажем роботи в закладах державної та комунальної форми власності понад 35 років, повинна бути виплачена грошова допомога, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій. На своє звернення з даного приводу позивач отримав відповідь про відмову у виплаті грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій. Свою відмову відповідач мотивував тим, що за розрахунками відповідача його спеціальний трудовий стаж становить 34 роки 8 місяців і 01 день, тобто менше 35 років.
Частиною 1 статті 2 Закону України ,,Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України ,,Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У розділі 10 "Проходження служби у військових силах союзу РСР" військового квитка є запис про те, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 05.11.1974 року по 19.11.1976 року.
Звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років, позивач виходив з того, що згідно з п. ,,е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 30 до 35 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку мають право на пенсію за вислугу років.
Статтею 71 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплат, затвердженого Постановою КМ України № 1191 від 23.11.2011 року, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Вказаною Постановою встановлено, що учителі мають право на призначення пенсії за вислугу років.
Відмовляючи позивачу у виплаті грошової допомоги, відповідач посилається на те, що відповідно до вказаного порядку час перебування на строковій військовій службі не відноситься до педагогічної роботи, а зараховується до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років за місцем роботи. Пенсія за вислугу років працівникам освіти призначається тільки за наявності спеціального стажу роботи, у жодному розділі не передбачена військова служба. Право на пенсію за вислугу років мають особи, які працюють за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених Переліком № 909.
Постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" передбачено, що лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Таким чином, професія та посада позивача відносяться до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993 року № 909, і у відповідача були правові підстави для зарахування позивачу часу військової служби з 05.11.1974 року по 19.11.1976 року до спеціального стажу роботи, що дає йому право на призначення одноразової грошової допомоги при призначенні пенсії як працівнику освіти.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги при призначенні пенсії, чим порушив конституційне право позивача, передбачене ч.1 ст.46 Конституції України, та діяв не у відповідності з частиною 2 ст. 19 Конституції України, згідно із якою на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтями 19, 46 Конституції України, статтями 159-163 КАС України, Законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про військовий обов'язок і військову служб", "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо:
- відмови ОСОБА_1 у зарахуванні йому до спеціального стажу (стажу працівника освіти), який дає право на призначення пенсії за вислугу років, період проходження ним військової служби у Збройних Силах СРСР із 05.11.1974 року по 19.11.1976 року, та
- відмови у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, період проходження ним строкової військової служби у Збройних Силах СРСР із 05.11.1974 року по 19.11.1976 року та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Стягнути із Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі в розмірі 551 грн.20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу її проголошення через Турківський районний суд Львівської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 03.10.2016 р.
Суддя -