Справа № 308/8462/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.09.2016 р. Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
головуючої судді Сарай А.І.
при секретарі Струтинська Н.Ю.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Калинич О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він, ОСОБА_3, є пенсіонером та одержує пенсію за вислугу років як колишній працівник органів прокуратури на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Пенсію йому призначено 21.02.2011 р. та перераховано 02.04.2014 р. у зв'язку зі звільненням його з органів прокуратури. На момент призначення та перерахунку пенсії жодних обов'язкових стягнень з неї та обмежень у її виплаті або перерахунку законодавством встановлено не було. 21.06.2016 р. він звернувся до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Закарпатської області про розмір фактичної заробітної плати. Проте, листом начальника управління від 05.07.2016 р. в перерахунку пенсії з більшого відмовлено. Вважає рішення відповідача про відмову у перерахунку йому пенсії протиправним, таким, що порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. 46 Конституції України. Зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.
На підставі уточнених під час розгляду справи представником позивача позовних вимог просить: визнати неправомірними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24.06.2016 р.; зобов'язати Ужгородське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24.06.2016 р. про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.07.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, провести виплату різниці в пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.07.2016 р.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав повністю посилаючись на викладені у позовній заяві обставини і просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки такі не відповідають вимогам законодавства України у галузі пенсійного забезпечення та Закону України «Про прокуратуру». Зазначила, що з 1 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI. Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунки пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті. Тому, враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Крім того, згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 р. передбачено, що з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Законів України, зокрема Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що з 21.02.2011 р. ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
У двадцятих числах червня 2016 року позивач звернувся до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але із врахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці № 18-166 вих. 16, виданої від 24.06.2016 р. прокуратурою Закарпатської області.
Листом від 05.07.2016 р. № 02/к-86 Ужгородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., передбачено, що з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії в тому числі відповідно і до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 01.06.2015 р. пенсія в порядку та на умовах визначених зазначеним законом, не призначається, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Зазначено, що іншого чинним законодавством не передбачено та повернуто ОСОБА_3 довідку № 18-166 від 24.06.2016 р., оскільки підстав для перерахунку немає.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Ураховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, що встановлено постановою Верховного Суду України від 10.12.2013 р. у справі № 21-420а13.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Також у Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Окрім іншого статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантують право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», яке є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.
Наведене відповідає правовим позиціям, висловленим Верховним Судом України у справі № 127/11720/14-а від 06.10.2015 р., а відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Встановлено, що ОСОБА_3 у двадцятих числах червня 2016 року, що не заперечується представником відповідача, звернувся до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але із врахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці № 18-166 вих. 16, виданої від 24.06.2016 р. прокуратурою Закарпатської області (точну дату судом під час судового розгляду не встановлено, оскільки відповідну заяву сторонами у судовому засіданні не було надано).
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно довідки прокуратури Закарпатської області від 24.06.2016 р. № 18-166 вих. 16, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку з 1 липня 2016 року.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Вирішуючи питання про застосування положень Закону № 1789-ХІІ в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Що стосується посилань відповідача у запереченнях проти позову на положення пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», суд дійшов висновку, що підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки норма закону, на яку посилається Управління ПФУ, може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 р., а не із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов слід задовольнити та визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24.06.2016 р., зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24.06.2016 р., виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 липня 2016 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь позивача сплачений судовий збір у загальній сумі 1102.4 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9-11, 71, 94, 159, 160-163, 167, 185-186 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24 червня 2016 року.
Зобов'язати Ужгородське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки прокуратури Закарпатської області № 18-166 вих. 16 від 24 червня 2016 року, виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 липня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у сумі 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови, протягом десяти з дня отримання її копії.
Головуюча Сарай А.І.