Постанова № 61720751, 20.09.2016, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
619/2641/16-а
Номер документу
61720751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №619/2641/16-а

провадження №2-а/619/65/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2016 року Дергачівський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді - Остропілець Є.Р.

при секретарі - Бурлаковій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про зобовязання Державного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії» ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про зобовязання Державного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії».

ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови їй у перерахунку розміру пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобовязати Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести позивачу, перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року в звязку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідок ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області № 01-50/2502 від 29.06.2016 року та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №01-50/2564 від 01.07.2016 року відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у серпні 2010 року в розмірі 90% від середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, премії до державних свят та ювілейних дат) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 22.04.2015 року по справі №619/1334/15-а та здійснити їй відповідні виплати.

Відповідно до заперечення , що надійшло до суду від представника ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зазначено, що Управління Пенсійного фонду України у своїй роботі керується Законом України Про державну службу від 16.12.1993 року №3723-ХІІ , Законом України Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VІІІ, Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, постановою Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року №865 з вненнями та змінами та іншими нормативно-правовими актами.

При прийнятті рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 управління керувалось виключно нормами Закону № 213 , Законом № 3723 та Законом № 889.

Закон України № 3723 втратив чинність на підставі ЗУ Про державну службу № 889.

Окрім того , відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема Закону України «Про державну службу».

До теперішнього часу вище зазначеного закону прийнято не було, а тому норми щодо призначення/перерахунку «спеціальних» пенсій/щомісячного довічного грошового утримання станом на 01.07.2016 року не діяли, в звязку з чим позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії , за довідкою від 01.07.2016 року №01-50/2564.

Підвищення посадових окладів з 01.12.2015 року є не що інше, як включення до посадових окладів працівників органів державної влади сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років.

На момент звернення за перерахунком пенсії Закон України „Про державну службу №3723-ХІІ втратив чинність відповідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону "країни Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VIII, а відповідно ст. 90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців має здійснюватися відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно діючого на час звернення за прерахунком пенсії (03.06.2016 року) Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а пункти 10 і 12 розділу XI визначають лише право щодо призначення пенсії, як державним службовцям, певної категорії державних службовців. При цьому розмір пенсії яким визначається відповідно ст. 37 Закону №3723 в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної 'чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Позивач ОСОБА_1 , в судове засідання не зявився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в судове засідання не зявився, відповідно до поданої заяви просив розглядати справу у його відсутність , заперечував на задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує з 2010 року пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 29 років в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 19.12.2015 року підвищено оплату праці державним службовцям з 01.12.2015 року, тому вона звернулася до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного бонду України Харківської області з заявою від 30.05.2016 року про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії, та якою передбачено її розмір 90% від середнього заробітку та надала довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області № 01-50/2502 від 29.06.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з якими їм призначено (перераховано) пенсію та довідку ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №01- 50/2564 від 01.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №2588-02/2039 від 19.07.2016 року, їй було відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що згідно ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» та Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року не передбачено включення середнього розміру індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на : оздоровлення для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду країни Харківської області далі інформує, що для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» дані виплати можуть бути зараховані в середній розмір заробітної плати відповідно до індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку застрахованої особи та відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-УІІІ не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.

Суд вважає, що відмовою у перерахунку пенсії відповідач порушив надані позивачу ОСОБА_3 України права, оскільки правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем не розповсюджується Закону України Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ і перерахунок пенсії відповідно до наданих позивачем довідок ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області про підвищення посадового окладу відповідної посади - начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій ОСОБА_2 районної державної адміністрації, відповідач повинен був здійснити керуючись ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії , оскільки Закон, на який досилається відповідач, звужує права позивача і відповідно до ст. 22 ОСОБА_3 України не має зворотної сили та не розповсюджується на правовідносини, які регулюють порядок перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Згідно п.3 Постанови КМУ « Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади , місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат , повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри, яких затверджено додатками до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Умови та порядок перерахунку пенсії державних службовців регулюються Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року 3723-ХІІ.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 - XII ( в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) та постанови Кабінету Міністрів України від 31.

05.2000 року №865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, убачається , що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом , відповідно виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права та перерахунок пенсії.

При вирішенні питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосовуватися норма,що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії - 90%, а тому внесені Законом №76-УІІІ від 28.12.2014 року зміни до ст.37 Закону України « Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Така правова позиція зі спірного питання вже була викладена Верховним лом України у Постанові від 10.12.2013 року по справі №21-420а13 у справі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від місячного заробітку.

Територіальне управлінням Пенсійного фонду України повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідок ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області № 01- 50/2502 від 29.06.2016 року та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №01-50/2564 від 01.07.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції , що діяла на момент призначення позивачу пенсії виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

Разом з тим посилання відповідача на ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» та Постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року щодо не передбачення включення середнього розміру індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про Державну службу», є безпідставними ,з наступних підстав.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до положень частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Положення частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати і доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Більше того, положеннями частини шостої статті 33 Закону „ Про державну службу" визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною сьомою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди,

заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. При цьому, даним Законом передбачено, що Кабінет Міністрів України може встановлювати інші обєкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до положень частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17 липня 2003 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до вищевказаних норм права, суми індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - підлягають врахуванню під час обчислення пенсії державного службовця.

Беручи до уваги вищевикладене, вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, інші виплати (компенсація за невикористану відпустку, премії до державних свят та ювілейних дат) які їй виплачувались, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховувалися при обчисленні середнього заробітку, на них нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

На підставі викладеного суд вважає, що у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з Постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повинно здійснити перерахунок позивачу пенсії на підставі наданих довідок ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області № 01-50/2502 від 29.06.2016 року та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №01-50/2564 від 01.07.2016 року .

При здійсненні перерахунку позивачу пенсії має застосовуватися норма відповідно до статтей 37, 37-1 Законом України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії , що визначає розмір пенсії у відсотках - 90% від суми заробітної плати з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати ( матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку , премії до державних свят та ювілейних дат).

Отже, дії відповідача є неправомірними та порушують соціальні права позивача щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій .

На підставі викладеного, керуючись статтями 19,22 ОСОБА_3 України, статтями 1-4, 6-9,18, ч.2 ст 41, 71,72,94,99,158-163,183 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобовязати Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 , перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року в звязку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідок ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області № 01-50/2502 від 29.06.2016 року та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №01-50/2564 від 01.07.2016 року відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у серпні 2010 року в розмірі 90% від середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, премії до державних свят та ювілейних дат) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 22.04.2015 року по справі №619/1334/15-а та здійснити ОСОБА_1 відповідні виплати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551.20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляції в 10-денний термін з дня проголошення постанови.

Суддя Є. Р. Остропілець