
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/4418/16-к
Провадження № 1-кс/210/1137/16
"29" вересня 2016 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді Літвіненко Н.А.,
при секретарі Рябченко І.В.,
за участі прокурора Кваша В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Кваши Володимира Петровича про проведення обшуку, -
В С Т А Н О В И В:
29 вересня 2016 року прокурор Криворізької місцевої прокуратури №1 Кваша В.П. звернувся до суду з клопотанням про проведення обшуку.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор посилався на наступне.
Слідчим відділення Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню № 1201604071000336 від 06.02.2016 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування по вищезазначеному кримінальному провадженню встановлено, що у провадженні СВ Металургійного ВП КВП ГУНП України в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016040710000336 від 06.02.2016 року за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України.
05.02.2016 до чергової частині Дзержинського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області надійшли матеріали з Криворізької об'єднаної ДФІ про те, що під час проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Криворізький державний цирк» за період з 01.01.2011 по 31.08.2015 року ними були виявлені допущені порушення посадовими особами ДП «Криворізький державний цирк», які призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів.
Досудове розслідування вищевказаного кримінального правопорушення здійснюється слідчим СВ Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області Камінською С.О. та групою слідчих.
В ході подальшого досудового розслідування по вищезазначеному кримінальному провадженню встановлено, що 14.12.2015 Криворізькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією складено акт № 850-39/22 проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Криворізький державний цирк» за період з 01.01.2011 по 31.08.2015. Проведеною ревізією виявлено, що Державне підприємство «Криворізький державний цирк» є театрально- видовищним державним підприємством, заснованим на державній власності з частковим фінансуванням з Державного бюджету України.
Ревізією встановлено фінансових порушень на загальну суму 124403,85 грн, в тому числі порушень, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на загальну суму 123203,85 грн. з них: недоотримано фінансових ресурсів на суму 12870,00 грн., незаконних видатків на суму 110333,85 грн та інших порушень фінансової дисципліни, що не призвели до втрат на суму 1200,00 гривень.
Ревізією питання повноти, достовірності і правильності визначення доходів встановлено покриття витрат сторонніх фізичних осіб на суму 35226,0 грн внаслідок розміщення в БАЦ «Арена» артистів циркових номерів, які не знаходяться у відрядженні та місце реєстрації яких, відповідно до паспортних даних, є м. Кривий Ріг, що є порушенням п.1 ст.З, п.1, п.8 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-XIV, із змінами та доповненнями, п. 7, п.20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 „Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, із змінами та доповненнями, вимоги Положення Будинку артистів цирку «Арена» ДП «Криворізький державний лирк», затвердженого в.о. генерального директора ОСОБА_4 від 17.12.2010 п. 8.12 розділу 8 Колективного договору на 2011-2013 роки.
Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на загальну суму 35226,00 грн.
Ревізією повноти розрахунків та правильності спрямування коштів, отриманих від орендарів встановлено покриття за рахунок коштів загального фонду державного бюджету видатків, які мають здійснюватися за рахунок власних коштів ДП «Криворізький державний цирк» внаслідок не спрямування доходів, одержаних від платних послуг з оренди приміщень на відшкодування витрат з оплати праці та нарахувань на неї працівників, пов'язаних з наданням лих послуг, за період з 01.01.2011 по 31.08.2015 на загальну суму 29218,23 грн, чим порушено п. 1, 5 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-XIV, п.3.2 Порядку надання платних послуг закладами культури і мистецтв, затвердженого спільним наказом Міністерства культури і мистецтв України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 21.12.1999 № 732/306/152.
Внаслідок зазначеного порушення державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 29218,23 грн..
Ревізією питання дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів встановлено зайве нарахування та перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2014 на загальну суму -4933.85 грн внаслідок перерахування з нарахованої заробітної плати працівників, які працювали на умовах укладених з підприємством цивільно-правових договорів, єдиного внеску у розмірі 36,86%, замість необхідних 34,7%, що є порушенням п.1 ч. 1 ст.7, ст.8 Закону України "Про збір та облік единого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від №.07.2010 №2464-VI.
Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на загальну суму 24933,85 грн.
Ревізією питання повноти розрахунків та правильності спрямування: коштів, отриманих від юридичних та фізичних осіб (орендарів) встановлено, що за рахунок коштів загального фонду державного бюджету безпідставне покриття видатків з теплопостачання, які спожиті орендарями, на загальну суму 19176,03 грн, внаслідок не здійснення розрахунку витрат, пов'язаних з наданням послуги та не пред'явлення орендарям рахунків за спожите ними тепло, чим порушено п. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХІУ, п.п. 2.1, 3.2 Порядку надання платних послуг закладами культури і мистецтв, затвердженого спільним наказом Міністерства культури і мистецтв України, Міністерства Фінансів України, Міністерства економіки України від 21 12 1999 № "32/306/152.
Внаслідок зазначеного порушення державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 19176,03 грн.
Ревізією питання повноти, достовірності і правильності визначення доходів встановлено недоотримання коштів підприємством в сумі 4140,0 грн. внаслідок розміщення артистів та обслуговуючого персоналу циркових номерів в БАЦ «Арена» раніше терміну, обумовленого укладеними договорами або відповідними листами, а також за рахунок надання приміщень особам, яких не зазначено у відповідних листах (рознарядках) компанії, що є порушенням п.1, 5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ, п. 5, п.7, п.8 П(С)БО №15 „Дохід", затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 29.11.1999 №290, п. 1 ст.67 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, п.3.5, п.3.9 «Правил користування готелями та аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг», затверджених наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 №19, умов договорів, рознарядок. Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на загальну суму 4140,00 грн.
Ревізією встановлено, що в періоді, що підлягав ревізії, ДП «Криворізький Державний цирк» було укладено ряд договорів з фізичними особами-підприємцями, предметом яких є користування державним нерухомим майном на період проведення вистав циркових програм згідно з графіком вистав у вихідні дні.
Загальна вартість послуг з надання в оренду приміщень Цирку на період проведення вистав циркових програм визначалася згідно з калькуляціями, які є невід'ємленою частиною договорів (п. 3 договорів), у складі наступних витрат: орендна плата, що розраховувалася виходячи з вартості 1 кв.м. об'єкта оренди з урахуванням орендної ставки відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою кабінету Міністрів України від 04.10.95 №786, індексу інфляції та кількості днів діяльності орендаря згідно з умовами договору; оплата за водопостачання та водовідведення, теплопостачання в опалювальний період; відшкодування земельного податку пропорційно займаній площі.
Відповідно до калькуляцій, загальна вартість послуг з надання в оренду приміщень розраховувалася з урахуванням рентабельності в розмірі 30 %.
З метою з'ясування питання щодо законності укладання договорів оренди частини приміщень на період проведення вистав циркових програм, Криворізькою ОДФІ до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області було направлено запит.
У відповідь на запит (лист від 27.10.2015 №19-02-07199) Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області повідомило, що розмір плати за оренду державного майна, що надавалось в користування орендарям, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області протягом 2012-2015 років не погоджувались. Заяви щодо укладання договору оренди державного майна за 2012-2015 роки до Регіонального відділення Фонду державного майна України по дніпропетровській області надходило лише від 3-х орендарів, двом з яких (ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6) Міністерство культури України відмовило в укладанні договору. Тобто посадові особи ДП «Криворізький державний цирк» на власний розсуд встановлювали розмір орендної плати та кількість орендарів державного майна.
Крім того в наслідок не надання підприємством економічно обґрунтованих витрат (розрахунків), які входять до вартості платних послуг та не проведення калькулювання собівартості послуг з проведення циркових номерів, а також собівартості квитків на вистави, не дало можливості Криворізькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією провести перевірку повноти включення витрат та підтвердити або спростувати їх.
Крім того, на підставі ст. 93 КПК України, на адресу ДП «Криворізький державний цирк» 07.07.2016 було направлено вимогу за № 69-1151-16 про витребування копій документів та відомостей по виявленим при проведені ревізії питанням.
Листом від 18.07.2016 № 247 директором ДП «Криворізький державний цирк» було надано відповідь про неможливість надання копії документів та відомостей у зв'язку з знаходженням працівників підприємства у щорічній відпустці, та про можливість надання документів у вересні місяці 2016 після виходу на роботу основних працівників підприємства.
Потім на підставі ст. 93 КПК України, на адресу ДП «Криворізький державний цирк» 30.08.2016 повторно було направлено вимогу № 69-1156-16 про витребування копій документів та відомостей.
Листом від 08.09.2016 директором ДП «Криворізький державний цирк» було надано відповідь про відсутність правових підстав для надання копій документів та відомостей.
ДП «Криворізький державний цирк» знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Косіора (вул. Соборна) будинок 37.
Відповідно до інформаційних довідок з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 22.09.2016 за № 68728869 власником комплексів будівель розташованих по вул. Косіора будинок 37 є Держава в особі Верховної ради України, на балансі державного підприємства «Криворізький державний цирк».
З метою всебічного, повного і об'єктивного розслідування вищевказаного кримінального провадження, беручи до уваги що на території будинку за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг вул. Косіора (вул. Соборна) будинок 37 можуть знаходитись первинні бухгалтерські документи, документи підтверджуючи ведення фінансового-господарської діяльності підприємства, статут підприємства ДП «Криворізький державний цирк»; інформацію щодо працівників підприємства в штаті та працюючих за цивільними договорами за період 2011-2016 років із зазначенням періоду роботи, займаної посади; заробітної плати; правоустановчі документи на земельну ділянку яка стоїть на балансі ДП Криворізький державний цирк із планом розміщення; плани асигнувань із загального фонду бюджету, плани використання бюджетних коштів на 2011-2015 роки за кодами програмної класифікації видатків 1801120 «Фінансова підтримка національних та державних художніх колективів, концертних і циркових організацій»; інформацію щодо проведених протягом 2011-2016 року відряджень працівників ДП «Криворізький державний цирк» із підтверджуючою документацією; договорів надання в оренду приміщень ДП «Криворізький державний цирк» з ТОВ «Джерело», ТОВ «Супермен», ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_10, ПАТ «Київстар», ТОВ Санджер, ЗАТ УРС за період 2011-2016 років; акт приймання передачі від 01.07.2015 нежитлового приміщення площею 171,3 кв.м яке раніше орендувало підприємство ТОВ «Супермен»; договори оренди приміщень укладених ДП «Криворізький державний цирк» з орендарями ФОП ОСОБА_5; ФОП ОСОБА_8; ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12 ФОП ОСОБА_6; договори ЦПХ на надання послуг з обслуговування автостоянки, на надання послуг з організації глядача; інші послуги за договорами ЦПХ; договори з ТОВ «Агрофірма «Красний забойщик» на поставку товару та документи які підтверджують виконання умов договору; плани розміщення приміщень які знаходяться на балансі ДП «Криворізький державний цирк» (план БТІ); інформацію щодо проведених протягом 2011-2016 року закупівель товарів та робіт за державні та власні кошти із підтверджуючою документацією, оригінали договорів про проведення робіт або надання послуг укладених між ДП «Криворізький державний цирк» та іншими суб'єктами підприємницької діяльності або підприємствами незалежно від форми власності, а також інші документи, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення у тому числі в електронному вигляді, які знаходяться на електронних (оптичних та інших) носіях інформації.
З огляду на наявні обставини, враховуючи що ДП «Криворізький державний цирк» являється державним підприємством і у своєї роботі використовує державні кошти, є реальна загроза зміни або знищення вказаних документів (у тому числі на електронних носіях) та відомостей.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши матеріали кримінального провадження приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню в повному обсязі з урахуванням наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Дозвіл на обшук не може бути наданий слідчим суддею, якщо клопотання про обшук не відповідає встановленим у ч. 3 ст. 234 КПК вимогам. Згідно із зазначеною нормою клопотання про обшук повинно містити відомості, зокрема, про: підстави для обшуку (п.4). В силу п. 4 ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Відповідно до Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (Конвенція) кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Конкретизуючи зазначений міжнародний правовий стандарт та конституційне положення щодо забезпечення недоторканності житла та іншого володіння особи, кримінальний процесуальний закон встановлює імперативну вимогу про неможливість проникнення до вказаних об'єктів та встановлює винятки із загального правила - можливість такого проникнення тільки на підставі ухвали слідчого судді чи за добровільною згодою особи, яка ними володіє.
Прокурор в клопотанні просить дозвіл на проведення обшуку ДП «Криворізький державний цирк» за адресою Дніпропетровська область м. Кривий Ріг, вул. Косіора (вул. Соборна) будинок 37, з метою відшукування, виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола причетних до його вчинення осіб, а також вилучення оригіналів документів, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення за період 2011-2016 років, однак з фабули витягу з кримінального провадження, внесеного до ЄРДР вбачається, що під час проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Криворізький державний цирк» саме за період з 01.01.2011 по 31.08.2015 року ними були виявлені допущені порушення посадовими особами ДП «Криворізький державний цирк», які призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів.
Наведені обставини у своїй сукупності відповідно до ст. 234 КПК України є достатніми підставами для проведення обшуку.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення даного кримінального провадження, відшукання знаряддя кримінального провадження або майна, необхідно провести обшук будинку за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Косіора (вул. Соборна) будинок 37.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.110, 234-236, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Кваши Володимира Петровича про проведення обшуку - задовольнити.
Надати слідчому СВ Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області Камінській С.О., слідчим слідчої групи, дозвіл на проведення обшуку за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Косіора (вул. Соборна) будинок 37, з метою відшукування, виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола причетних до його вчинення осіб, а також вилучення оригіналів документів, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: Первинні бухгалтерські документи, документи підтверджуючи ведення фінансового-господарської діяльності підприємства, статут підприємства ДП «Криворізький державний цирк»; інформацію щодо працівників підприємства в штаті та працюючих за цивільними договорами за період 01.01.2011 по 31.08.2015 року із зазначенням періоду роботи, займаної посади; заробітної плати; правоустановчі документи на земельну ділянку яка стоїть на балансі ДП Криворізький державний цирк із планом розміщення; плани асигнувань із загального фонду бюджету, плани використання бюджетних коштів за період з 01.01.2011 по 31.08.2015 року за кодами програмної класифікації видатків 1801120 «Фінансова підтримка національних та державних художніх колективів, концертних і циркових організацій»; інформацію щодо проведених протягом 01.01.2011 по 31.08.2015 року відряджень працівників ДП «Криворізький державний цирк» із підтверджуючою документацією; договорів надання в оренду приміщень ДП «Криворізький державний цирк» з ТОВ «Джерело», ТОВ «Супермен», ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_10, ПАТ «Київстар», ТОВ Санджер, ЗАТ УРС за період 01.01.2011 по 31.08.2015 року; акт приймання передачі від 01.07.2015 нежитлового приміщення площею 171,3 кв.м яке раніше орендувало підприємство ТОВ «Супермен»; договори оренди приміщень укладених ДП «Криворізький державний цирк» з орендарями ФОП ОСОБА_5; ФОП ОСОБА_8; ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12 ФОП ОСОБА_6; договори ЦПХ на надання послуг з обслуговування автостоянки, на надання послуг з організації глядача; інші послуги за договорами ЦПХ; договори з ТОВ «Агрофірма «Красний забойщик» на поставку товару та документи які підтверджують виконання умов договору; плани розміщення приміщень які знаходяться на балансі ДП «Криворізький державний цирк» (план БТІ); інформацію щодо проведених протягом 01.01.2011 по 31.08.2015 року закупівель товарів та робіт за державні та власні кошти із підтверджуючою документацією, оригінали договорів про проведення робіт або надання послуг укладених між ДП «Криворізький державний цирк» та іншими суб'єктами підприємницької діяльності або підприємствами незалежно від форми власності, а також інші документи, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення у тому числі в електронному вигляді, які знаходяться на електронних (оптичних та інших) носіях інформації.
У задоволенні іншої частини клопотання прокурора - відмовити.
Строк дії даної ухвали складає 1 (один) місяць з дня її постановлення.
Ця ухвала окремому оскарженню не підлягає і заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: Н. А. Літвіненко