Постанова № 61717719, 29.09.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
754/7645/16-а
Номер документу
61717719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/392/16

Справа №754/7645/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 вересня 2016 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Клочко І.В.,

при секретарі Шевчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Заступника начальника лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Шушкової Ольги Василівни про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 2010 року він здобув право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2, яке видано Пенсійним Фондом України на його ім»я 01.09.2010 року. До червня 2014 року він проживав за адресою своєї реєстрації: АДРЕСА_1, перебував, як пенсіонер, на обліку у ПФУ в Київському районі м.Донецька та отримував пенсію за місцем реєстрації.

Наказом Антитерористичного центру при СБУ № 33/6/а від 07.04.2014 року, Донецька та Луганська області визначені, як райони проведення антитерористичної операції з 07.04.2014 року. У зв»язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населеному пункті, де він (позивач) мешкав, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування. Внаслідок цього, він (позивач), не маючи інших джерел існування, крім пенсії, був змушений звернутись із заявою про взяття на облік та виплату пенсії до іншого територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до довідки № 3004014731, виданої 25.04.2016 року Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації, він (позивач) був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2.

26.04.2016 року він (позивач) звернувся з заявою на ім»я заступника начальника Лівобережного об»єднаного УПФУ в м.Києві Шушкової О.В. з проханням запросити пенсійну спрву в УПФУ в Київському районі м.Донецька, перевести його пенсійну справу за місцем проживання та почати виплату пенсії з 01.05.2016 року. До заяви ним було додано копію паспорта, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, копію пенсійного посвідчення, копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копію заяви щодо напрямку перерахування суми пенсії.

Листом № 792/01 від 28.04.2016 року за підписом заступника начальника Лівобережного об»єднаного УПФУ в м.Києві Шушкової О.В. його (позивача) було повідомлено про необхідність надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. На теперішній час його пенсійна справа не витребувана та не переведена за місцем проживання, виплата пенсії не розпочата.

Позивач вважає, що направлення зазначеного листа з вимогою про надання довідки з відміткою органів ДМС не відповідають закону, а тому є протиправними, в зв»язку з чим просить визнати протиправними дії заступника начальника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Шушкової Ольги Василівни щодо направлення на адресу ОСОБА_1 вимоги про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві запросити пенсійну справу ОСОБА_1 в управлінні Пенсійного фонду України Київського району м. Донецька, перевести вищевказану пенсійну справу на облік за місцем його проживання, почати виплату пенсії ОСОБА_1 у встановлений законом строк.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив про їх задоволення.

Представник відповідача ОСОБА_4 проти позову заперечувала, вказуючи на те, що Управління діяло відповідно до вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до пенсійного посвідчення, виданого Пенсійним фондом України, позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсії з 01.09.2010 року (а.с.21).

Згідно копії паспорту, позивач має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.18-19).

Відповідно довідки від 25.04.2016 року № 3004014731 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, на даний час позивач фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.23).

26.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою, а якій просив запросити його пенсійну (архівну0 справу з УПФУ в Київському районі м.Донецька, перевести його пенсійну справу та почати виплату пенсії з 01.05.2016 року, а також надав заяву про перерахування коштів на його поточний рахунок (а.с.17, 22).

Листом від 28.04.2016 року за № 792/01 відповідач повідомив позивача про необхідність надати копію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання (а.с.16).

Позивач просить задовольнити його вимоги, вказуючи на протиправність дій відповідачів.

Аналізуючи встановлені по справі обставини в їх сукупності, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ч.ч.1, 2, 3, ст.4 даного Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Статтею 5 вищевказаного закону встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Частинами 1, 3 ст.7 даного ЗУ передбачено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п.7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, в редакції від 17.03.2016 року, чинній на момент звернення позивача до відповідача, уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка.

Під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу інформує внутрішньо переміщену особу про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання або повернення до покинутого місця проживання.

Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення внутрішньо переміщеною особою про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію.

Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.

Уповноважений орган вносить інформацію територіального підрозділу ДМС до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та у разі наявності підстав приймає рішення про зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Територіальний підрозділ ДМС із залученням працівників територіальних органів і підрозділів МВС, представників інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, здійснює щомісяця вибіркову перевірку наведених у довідках відомостей про фактичне місце проживання внутрішньо переміщених осіб (не менш як 10 відсотків загальної кількості таких осіб), та у разі непідтвердження зазначених відомостей в одноденний строк повідомляє про це уповноваженому органу для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб. У разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", МВС, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Підставою для відновлення на обліку таких осіб є наявність інформації територіального підрозділу ДМС про підтвердження їх фактичного місця проживання.

В той же час, відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в абзаці дев'ятому статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" слова "довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи" виключено.

Крім того, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» та ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» з відповідними змінами, органом реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Тобто, зазначеними Законами повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування особи віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС.

Пунктом 2 Розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачена необхідність Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом.

Судом встановлено, що на час подачі заяви позивача до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правового акту, спрямованого на приведення у відповідність із внесеними до Закону змінами.

Враховуючи викладене, у відповідача не було підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 через відсутність на зворотному боці довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №3004014731 від 25 квітня 2016 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації - відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання.

Лист №792/01 Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 28 квітня 2016 року був підписаний заступником начальника - Шишковою О.В., яка діяла від імені самого управління, а тому визнавати дії саме даної посадової особи, суд вважає необґрунтованим, оскільки заступник начальника управління діяла від імені самого управління.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо направлення на адресу ОСОБА_1 вимоги про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання є протиправними. Враховуючи протиправність дії управління, суд вважає за необхідне зобов'язати його запросити пенсійну справу ОСОБА_1 в управлінні Пенсійного фонду України Київського району м. Донецька та перевести вищевказану пенсійну справу на облік за місцем реєстрації фактичного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_2.

Оскільки в заяві ОСОБА_1 від 26 квітня 2016 року жодним чином позивач не просив відповідача розпочати виплату пенсії (а.с.17), суд вважає дану позовну вимогу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Керуючись ст.ст. 9-11, 70, 71, 94, 159-163 КАС України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Заступника начальника лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Шушкової Ольги Василівни про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо направлення на адресу ОСОБА_1 вимоги про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою теритіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві запросити пенсійну справу ОСОБА_1 в управлінні Пенсійного фонду України Київського району м. Донецька та перевести вищевказану пенсійну справу на облік за місцем реєстрації фактичного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_2.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її проголошення.

Головуючий