Постанова № 61701860, 28.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
814/3227/15
Номер документу
61701860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/3227/15

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого -судді Романішина В.Л.,

суддів Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,

за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів в сумі 751 110,80 грн.,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2015 року ПАТ «Миколаївобленерго» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Очаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області, ГУ ДКС України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток, стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток в сумі 628 524 грн. та надмірно сплачений податок на прибуток в сумі 122 586,80 грн.

Позов обґрунтовувало тим, що між позивачем та Очаківською ОДПІ проведено звірку рахунків платника податків та встановлено наявність надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток, що зафіксовано актами №164-00 та №162-00 від 16.03.2015р. Однак, враховуючи відсутність у товариства заборгованості по сплаті податків, в порушення п.43.1, п.43.3, п.43.5 ст.43 ПК України, податковий орган на заяву ПАТ «Миколаївобленерго» від 25.03.2015р. не повернув з бюджету надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток в сумі 628 524 грн. та надмірно сплачений податок на прибуток в сумі 122 586,80 грн., що позбавляє товариство права користування та розпорядження своєю власністю.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.10.2015р. позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Очаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток в сумі 628 524 грн. та надмірно сплачений податок на прибуток в сумі 122 586,80 грн. В задоволенні вимог, заявлених до ГУ ДКС України у Миколаївській області, суд відмовив.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Очаківська ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з не правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, з невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи, та прийняти нову постанову, якою позов ПАТ «Миколаївобленерго» залишити без задоволення.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що встановлений статтею 43 ПК України порядок повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань передбачає лише дії податкового органу із надання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Податковий орган не наділений повноваженнями з повернення коштів ПАТ «Миколаївобленерго».

Також, апелянт посилається на те, що додані до позовної заяви акти звірки рахунків між ПАТ «Миколаївобленерго» та ОДПІ від 16.03.2015р. є застарілими та на теперішній час коди бюджетної класифікації 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» переплати з податку на прибуток філій ПАТ «Миколаївобленерго» не обліковують.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ПАТ «Миколаївобленерго» має переплату по авансових внесках з податку на прибуток в сумі 628524 грн. та з податку на прибуток в сумі 122586,80 грн., що виникла у його філії в Миколаївському районі Миколаївської області. Факт наявної переплати у вказаних розмірах підтверджується актами звірки розрахунків №162-00 та №164-00 від 16.03.2015р.

З 01.01.2015р., з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII, склалася ситуація, при якій ПАТ «Миколаївобленерго» має переплату по авансових внесках з податку на прибуток та з податку на прибуток по своїй філії у Миколаївському районі, яка з цієї дати вже не є платником податку на прибуток.

25.03.2015р. ПАТ «Миколаївобленерго» звернулося до Миколаївського відділення Очаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області із заявою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 628524 грн. та податку на прибуток в сумі 122586,80 грн. шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Філії ПАТ «Миколаївобленерго» Миколаївського району або головного підприємства ПАТ «Миколаївобленерго».

Відповідь відповідача на вказану заяву в матеріалах справи відсутня, як і відсутні відомості щодо виконання її податковим органом шляхом направлення органу казначейської служби висновку про повернення коштів, як це передбачено статтею 43 Податкового кодексу України.

Згідно п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до п. 43.3 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

За правилами п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов ПАТ «Миколаївобленерго» в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Очаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток, не врахував положення статті 43 ПК України, за якою Очаківська ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області безпосередньо не уповноважена здійснювати повернення надмірно сплаченого податку на рахунки платника податків, а її повноваження щодо здійснення відповідного повернення зводяться до підготовки висновку про повернення з Державного бюджету таких коштів та подання його до органів казначейської служби України.

Оскільки висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених податкових зобов'язань податковим органом не складався та управлінню ДКУ не направлявся, то, відповідно, в останнього відсутній обов'язок щодо повернення ПАТ «Миколаївобленерго» зазначених коштів.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» надмірно сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток та податку на прибуток є помилковим з огляду на те, що така вимога позивача не є правильним способом захисту його порушених прав.

В даному випадку, правильним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього чинним законодавством обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету.

Вказану правову позицію висловлено Верховним Судом України у постановах від 24 листопада 2015 року (справа №21-3669а15) та від 01 березня 2016 року (справа №826/4860/13-а) .

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що філія ПАТ «Миколаївобленерго» в Миколаївському районі не є самостійним платником податку, а тому ПАТ «Миколаївобленерго» відповідну заяву про повернення надмірно сплачених сум податку має подавати до податкового органу за місцем реєстрації головного підприємства (СДПІ ВПП у м.Одеса), так як з 01 січня 2015 року платниками податку є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність на території України, а не їхні відокремлені підрозділи.

Апеляційний суд не бере до уваги такі доводи апелянта, оскільки надмірно сплачені кошти обліковувалися Очаківською ОДПІ ГУ ДФС в Миколаївській області, яка і є визначеним Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013р. №882/1188, контролюючим органом, який має здійснювати підготовку висновку про повернення коштів з відповідного бюджету.

Колегія суддів не бере до уваги, також, посилання апелянта на внесення наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015р. №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» змін до бюджетної класифікації в частині виключення кодів бюджетної класифікації, зокрема 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності», оскільки пунктом 3 наказу №651 передбачено, що Державній казначейській службі України слід забезпечити зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що виключаються згідно з цим наказом, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств. Вказаний Наказ не містить будь-яких обмежень щодо повернення надмірно сплачених коштів.

Більше того, стаття 43 Податкового кодексу України, Порядок від 30.12.2013р. №882/1188 чи Наказ Мінфіну від 20.07.2015р. №651, не передбачають відмови у поверненні коштів через внесення змін до бюджетної класифікації.

Враховуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції, при прийнятті рішення про стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 628524 грн. та надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 122586,80 грн., неправильно застосував норми матеріального права до встановлених у справі обставин, а тому постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.10.2015р. слід скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ПАТ «Миколаївобленерго» задовольнити частково.

За таких обставин, апеляційна скарга Очаківської ОДПІ ГУ ДФС в Миколаївській області підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області задовольнити частково.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо непідготовки висновку про повернення публічному акціонерному товариству «Миколаївобленерго» надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 628 524 грн. та надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 122 586,80 грн.

Зобов'язати Очаківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Миколаївській області підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» сум надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 628 524 грн. та надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 122 586,80 грн., та подати його для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст постанови виготовлено 30.09.2016р.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Запорожан Д.В.

Шляхтицький О.І.