ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2016 року м.Житомир справа № 806/1207/16
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представників позивача та третіх осіб
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватної агрофірми "Грант" до сектору державної реєстрації Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: відділ Держгеокадастру у Чуднівському районі Житомирської області, ОСОБА_1 та товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІНАГРОПРОМ" про визнання протиправним і скасування рішення державного реєстратора,
встановив:
Приватна агрофірма "Грант" звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до сектору державної реєстрації Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: відділ Держгеокадастру у Чуднівському районі Житомирської області, ОСОБА_1 та товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІНАГРОПРОМ" про визнання протиправним і скасування рішення державного реєстратора. В обґрунтування позову позивач зазначив, що 12.05.2010 між ним та ОСОБА_2 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 було укладено договори оренди земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1,7121 га. та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 1,1044 га. Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем стала його дружина ОСОБА_3, яка померла у 2015 році. Після смерті ОСОБА_3 спадщину щодо казаних земельних ділянок прийняв ОСОБА_1 до якого відповідно до Договору перейшли права і обов'язки орендодавця по земельних ділянках за кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2. В подальшому, 15.02.2016, ОСОБА_1 уклав з позивачем договори оренди б/н, щодо земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1,7121 га. та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 1,1044 га. Для реєстрації укладених між позивачем та ОСОБА_1 договорів оренди позивач звернувся до сектору державної реєстрації Чуднівської районної державної адміністрації, проте рішеннями від 26.04.2016 №29425885 та №29426468 було відмовлено у державній реєстрації вказаних договорів у зв'язку з тим, що речове право на земельні ділянки з кадастровими номера НОМЕР_3 та НОМЕР_2 вже зареєстровано у державному реєстрі. Позивач вказує, що рішеннями державного реєстратора індексний номер 12615943 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1 та індексний номер 12614294 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1 фактично було проведено подвійну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок. Позивач вважає, що реєстрація договорів оренди укладених між ОСОБА_1 та ТОВ "УКРІНАГРОПРОМ" є незаконною, та порушує його права, оскільки договір укладений між ним та ОСОБА_2 є чинним, зареєстрований у встановленому законом порядку раніше, і термін його дії не завершився, а тому позивач просить скасувати рішення індексний номер 12615943 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1 та індексний номер 12614294 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1
Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві позов просили задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив справу розглядати за відсутності його представника.
Представник третьої особи відділ Держгеокадастру у Чуднівському районі Житомирської області у судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.
Представник третьої особи ОСОБА_1 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНАГРОПРОМ" у судовому засіданні також просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи письмових доказів 12.05.2010 між позивачем та ОСОБА_2 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 було укладено договори оренди земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1,7121 га. та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 1,1044 га. Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем стала його дружина ОСОБА_3, яка померла у 2015 році. Після смерті ОСОБА_3 спадщину щодо казаних земельних ділянок прийняв ОСОБА_1 до якого відповідно до Договору перейшли права і обов'язки орендодавця по земельних ділянках за кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2. В подальшому, 15.02.2016, ОСОБА_1 уклав з позивачем договори оренди б/н, щодо земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1,7121 га. та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 1,1044 га. Дані обставини підтверджені витягом з Державного реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна.
Суд, перевіряючи оскаржувані рішення на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, виходить із такого.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав), згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1952-IV), - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
У частині 4 статті 3 Закону № 1952-IV установлено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відносини із реєстрації договорів оренди землі, на час укладення позивачем договорів оренди земельних ділянок, регулювалися, зокрема, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073, Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 N 174 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962, Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 N 43 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 за N 354/3647.
У відповідності до ч. 1 ст. 210 Цивільного кодексу України (зі змінами та доповненнями) правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договорів оренди), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договорів оренди) визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договорів оренди).
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі", Орендодавець зобов'язаний: не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Згідно статті 32 Закону України "Про оренду землі", перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Згідно зі п.п. 12, 13 Порядку № 2073, факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками.
Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (п. 14 Порядку № 2073).
Пунктом 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення позивачем договорів) визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів п. 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р. N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647, державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло на момент укладення позивачем договорів оренди земельних ділянок, здійснювалась шляхом відповідного запису у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам (ч. 4 ст. 15 Закону № 1952-IV).
За змістом частини 2 статті 9 Закону № 1952-IV державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Взаємодія органу державної реєстрації прав та органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру передбачена статтею 28-1 Закону № 1952-IV.
Частиною 2 цієї статті згаданого Закону встановлено, що орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі. Орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації право доступу до перегляду кадастрових карт (планів) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інформація, одержана від органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, вноситься державним реєстратором під час здійснення державної реєстрації прав на відповідний об'єкт до розділу Державного реєстру прав, який містить відомості про нерухоме майно.
Необхідності запитувати інформацію про зареєстровані права оренди на земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 висловила і Державна реєстраційна служба України у листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами". У цьому листі, зокрема, вказано, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
У ході судового розгляду справи було з'ясовано, що державний реєстратор перед винесенням спірних рішень робив відповідні запити до відділу Держгеокадастру у Чуднівському районі, однак отримав відповіді що за земельними ділянками з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 реєстрація договорів оренди не проводилась. Наведені обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями запитів державного реєстратора та відповідей на них.
У судовому засіданні представник третьої особи відділу Держгеокадастру в Чуднівському районі пояснив, що при отриманні від державного реєстратора запитів пошук щодо реєстрації договорів оренди за земельними ділянками з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 було здійснено лише у реєстрі, книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди не піднімалися та пошук по них не здійснювався.
При цьому суд враховує, що на сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 01 січня 2013 року.
Однак, відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, не може позбавляти особу цього права.
Станом на момент укладення і реєстрації позивачем договору оренди з ОСОБА_2, п. 3.3. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державний актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 р. N 43 встановлено, що порядок ведення книги записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі встановлюється наказом Держкомзему України. Даний пункт викладений в редакції Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах N 174 ( г0641- 03 ) від 02.07.2003, яким затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, далі Тимчасовий Порядок.
Так п. 4.2 Тимчасового Порядку, передбачалося, що Державна реєстрація державного
акту на право власності на земельну ділянку, державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації". П. 4.5 Тимчасового Порядку: "Державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку, державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка".
Відповідно до норм п.1.2 Тимчасового порядку: у Порядку наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
- Оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.
- Реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Аналіз наведених норм свідчить, що Реєстрація договорів оренди земельних ділянок в період укладення договорів оренди земельної ділянки здійснювалася саме структурними підрозділами Центру ДЗК, відповідно до Тимчасового порядок ведення державного реєстру земель.
За таких обставин, суд вважає, що у даному випадку було здійснено повторну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям, адже право оренди в них виникло з моменту реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Приватної агрофірми "Грант" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно державної реєстраційної служби Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
- індексний номер 12615943 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1
- індексний номер 12614294 від 14.12.15 яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, укладений між товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінагропром" та ОСОБА_1
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватної агрофірми "Грант" понесені судові витрати у розмірі 2756 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 26 вересня 2016 р.