Постанова № 61697826, 27.09.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
818/965/16
Номер документу
61697826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2016 р. Справа №818/965/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/965/16 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський земельний кадастр" про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3В.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський земельний кадастр" (далі по тексту - ТОВ "Сумський земельний кадастр"), в якому просить:

- визнати протиправними відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладених у листах № ч-3566-2627/6-16 від 28.04.2016 та № ч-7081-4527/6-16 від 11.07.2016, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 0,1066 га (рілля), та наданні земельної ділянки у власність;

- зобовязати ГУ Держгеокадастру у Сумській області у двотижневий строк повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 26 травня 2016 року про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер земельної ділянки №5924782900:07:001:0182) для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 0,1066 га (рілля), та наданні земельної ділянки у власність ОСОБА_3

Свої вимоги позивач мотивує тим, що при неодноразовому зверненні до відповідача з метою затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 0,1066 га (рілля), та наданні земельної ділянки у власність, їй було відмовлено у затвердженні такого проекту. За твердженням позивача, згідно судової практики листи Головних управлінь Держгеокадастру не можна розцінювати як рішення про погодження або відмову у затвердженні проекту землеустрою, оскільки даними листами відповідач лише повертав на доопрацювання проект землеустрою. Враховуючі той факт що рішення про затвердження чи відмову проекту землеустрою прийнято не було, відповідачем протиправно було повернуто на доопрацювання без зазначення зауважень, та з порушенням розумних термінів розгляду проекту землеустрою.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином, у письмових запереченнях проти позову заперечував (а.с.71-72,85-86) та зазначив, що при розгляді наданого проекту землеустрою відповідачем були виявлені помилки, допущенні розробником проектної документації ТОВ «Сумський земельний кадастр», про що позивачу були направлені листи-відповіді. Під час виправлення зауважень, згідно листів ГУ Держгеокадастру у Сумській області проектною організацією допускалися нові помилки, що унеможливлювало прийняти позитивне рішення та затвердити дану документацію. При цьому позивачу було запропоновано повторно звернутися із відповідною заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Суд, заслухавши представників позивача та третьої особи, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що на підставі розпорядження Голови Сумської районної державної адміністрації за № 132 від 26.02.2011 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва на території Верхньосироватській сільської ради Сумського району загальною площею 0,12 га (багаторічних насаджень) у власність ОСОБА_4 на підставі заяви від 23.01.2007.

10.02.2012 позивачка звернулася із заявою до ТОВ "Сумський земельний кадастр" з приводу виконання робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва на території Верхньосироватській сільської ради загальною площею 0,12 га (багаторічних насаджень) у власність. Цього ж числа між сторонами затверджено завдання на виконання робіт, та складено договір на виконання землевпорядних робіт.

В 2012 році позивачка отримала розроблений та погоджений інспектуючими службами проект землеустрою. В 2013 році зверталася для отримання витягу з Державного земельного кадастру до управління Держземагентства України в Сумському районі. Кадастровий реєстратор територіального органу Держземагентства у Сумському районі ОСОБА_5 після проведення процедури перевірки відповідності поданих документів, а саме проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для садівництва на території Верхньосироватської с/ради вимогам діючого на той час законодавства, присвоїла земельній ділянці кадастровий номер 5924782900:07:001:0182, та здійснила державну реєстрацію даної земельної ділянки та сформувала ОСОБА_6 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-590073 7262013 від 20.11.2013, як це передбачено Постановою Кабінету міністрів України №1051 від 17.10.2012.

Відповідно до звернення від 31.01.2014 за вх. № 31-611/0/1-14 гр. ОСОБА_3 було подано до ГУ Держгеокадастру у Сумській області проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва на території ОСОБА_6 сільської ради Сумського району Сумської області. При розгляді даного проекту землеустрою було встановлено, що згідно додатку до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 за №376 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 червня 2010 р. № 391/17686 до списку межових знаків, переданих на зберігання, потрібно долучити абриси цих межових знаків.

Також, були встановлені розбіжності щодо складу угідь земельної ділянки, а саме відповідно довідки по формі № 6-зем (про склад угідь в розрізі граф і рядків) наданої Відділом Держкомзему у Сумському районі Сумської області від 11.07.2012 № 322 та відповідно до висновку від 02.08.2012 за №158/12 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність земельна ділянка, що проектується до відведення, відноситься графа - 5 (рілля), а згідно іншим матеріалам проекту дана земельна ділянка відноситься до багаторічних насаджень.

Крім того, з метою недопущення порушення вимог ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України, у проект землеустрою потрібно додати довідку територіального органу земельних ресурсів за місцем проживання про те, що ОСОБА_3 не використали своє право безоплатної приватизації для ведення індивідуального садівництва.

Частиною третьої статті 78 Земельного кодексу України визначено, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Тому у проекті необхідно уточнити умови відведення земельної ділянки. Вказані зауваження були зазначені в листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2014 за № 31-18-0.7-1116/2-14 (а.с.54).

Наступне звернення від ОСОБА_3 надійшло до відповідача 11.02.2016 за вх. №Ч-1106/0/5-16 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва на території ОСОБА_6 сільської ради Сумського району Сумської області та надання земельної ділянки загальною площею 0,1066 гектара у власність (а.с.55).

За результатами розгляду проекту землеустрою була виявлена розбіжність, в звязку з чим, необхідно уточнити вид угідь, за рахунок яких відводиться земельна ділянка, оскільки відповідно довідки по формі № 6-зем (про склад угідь в розрізі граф і рядків) наданої Відділом Держкомзему у Сумському районі Сумської області від 11.07.2012 № 322 та відповідно до висновку про погодження проекту землеустрою наданого Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 05.02.2016 № 212/01-16 вид угідь земельної ділянки, яка запроектована до відведення - рілля, а згідно розпорядження голови Сумської районної державної адміністрації від 26.02.2011 № 132 та відповідно до експлікації земель на кадастровому плані земельної ділянки вид угідь - багаторічні насадження.

Дане зауваження було зазначено в листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2014 за № 31-18-0.7-1116/2-14 (а.с.54).

Крім того, було зазначено, що до проекту землеустрою необхідно долучити якісний ситуаційний план. На ситуаційному плані та графічних матеріалах, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки показати межі населеного пункту (ст. 183 Земельного кодексу України).

На абрисі на стор. 16 показана проектна дорога, яка в проекті землеустрою ніде не запроектована. У звязку з цим, необхідно запроектувати підїзний шлях до земельної ділянки в проекті землеустрою (ст. 183 Земельного кодексу України, Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затверджена наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376).

Кадастровий план земельної ділянки необхідно доопрацювати відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про державний земельний кадастр», оскільки згідно матеріалів по проекту землеустрою на земельній ділянці розташований житловий будинок, а відповідно до вимог даної статті на кадастровому плані земельної ділянки необхідно показувати контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці. Вказані зауваження були зазначені в листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2016 за № Ч-1106-1095/6-16 (а.с.56).

Наступне звернення від ОСОБА_3 надійшло до ГУ Держгеокадастру у Сумській області 03.03.2016 за вх. № Ч-1715/0/5-16 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва на території ОСОБА_6 сільської ради Сумського району Сумської області та надання земельної ділянки загальною площею 0,1066 гектара у власність.

Листом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.03.2016 за № Ч-1715-1704/6-16 (а.с.57) було повідомленого, що при розгляді наданих матеріалів було встановлено, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку необхідно привести у відповідність до п.п. 11 п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», та вказати інформацію про склад угідь згідно з п.п. 7 п. 22 цього Порядку із зазначенням контурів будівель і споруд, їх найменування.

Тобто, при розгляді документації із землеустрою, кадастровий план земельної ділянки, який міститься у проекті землеустрою не відповідав ОСОБА_6 з державного земельного кадастру про земельну ділянку, а саме на кадастровому плані в проекті землеустрою були показані будівлі які розташовані на земельній ділянці, а на кадастровому плані ОСОБА_6 з державного земельного кадастру про земельну ділянку дані будівлі були відсутні.

Наступне звернення від ОСОБА_3 надійшло до ГУ Держгеокадастру у Сумській області 14.04.2016 за вх. № Ч-3566/0/5-16 (а.с.58).

Листом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 28.04.2016 за № Ч-3566-2627/6-16 (а.с.59) було повідомлено, що при розгляді наданих матеріалів було встановлено, кадастровий план земельної ділянки необхідно доопрацювати відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про державний земельний кадастр», оскільки згідно матеріалів по проекту землеустрою на земельній ділянці розташований житловий будинок, а відповідно до вимог даної статті на кадастровому плані земельної ділянки необхідно показувати контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Оскільки, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та кадастрового плану у проекті землеустрою на земельній ділянці не показані будівлі, що наявні на земельній ділянці відповідно до матеріалів проекту землеустрою. Тобто, при розгляді проекту землеустрою було встановлено, що кадастровий план земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру знову не відповідають документації із землеустрою в частині наявності будівель на земельній ділянці про, що зазначалося в листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2016 за № Ч-1106-1095/6-16.

Наступне звернення про надання пояснень від ОСОБА_3 надійшло до відповідача 21.05.2016 за вх. № 5558 (а.с.60).

Головним управлінням було надано розяснення та надано лист-відповідь від 29.06.2016 № Ч-5558-4208/6-16, в якому зазначалося, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області неодноразово вказувалось у своїх листах про наявність помилок згідно чинного законодавства, а саме:

- кадастровий план земельної ділянки необхідно доопрацювати відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про державний земельний кадастр», оскільки згідно матеріалів по проекту землеустрою на земельній ділянці розташований житловий будинок, а відповідно до вимог даної статті на кадастровому плані земельної ділянки необхідно показувати контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Але ТОВ "Сумський земельний кадастр", яке являється розробником даного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кожного разу при направленні до відповідача на повторну перевірку вищезгадані помилки не усунуто, а повернено проект без врахування помилок.

Наступне звернення від ОСОБА_3 надійшло до ГУ Держгеокадастру у Сумській області 08.07.2016 за вх. № Ч-7081 (а.с.61).

Листом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 11.07.2016 за № Ч-7081-4527/6-16 (а.с.62) позивача було повідомлено про те, що від неї неодноразово до відповідача надходили заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення (рілля) на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області. На кожне її звернення, ГУ Держгеокадастру у Сумській області були надані листи-відповіді, в яких зазначалися помилки, допущенні розробником проектної документації ТОВ "Сумський земельний кадастр" при розробленні проекту землеустрою. Під час виправлення зауважень, згідно листів ГУ Держгеокадастру у Сумській області проектною організацією допускалися нові помилки, що унеможливлювало прийняти позитивне рішення та затвердити дану документацію.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Правовідносини щодо затвердження проектної документації землеустрою, регулюють Земельним кодексом України.

Згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Як вбачається з матеріалів справи, всі порушення, зазначені в листах ГУ Держгеокадастру у Сумській області були усунуті, що підтверджується копією проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.7-44).

При цьому, ГУ Держгеокадастру у Сумській області не було винесено рішення про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою, крім того відповідачем протиправно було повернуто на доопрацювання без зазначення зауважень та з порушенням розумних термінів розгляду проекту землеустрою ОСОБА_3

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відмови ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладені у листах № Ч-3566-2627/6-16 від 28.04.2016 та № Ч-7081-4527/6-16 від 11.07.2016 у затвердженні проекту землеустрою є протиправними.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Водночас суд не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу (у даному випадку ГУ Держгеокадастру у Сумській області), оскільки, як зазначено вище, відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, виключно до компетенції відповідача право розпорядження земельними ділянками та передачі їх у власність або у користування.

А тому, для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 26 травня 2016 року про затвердження проекту землеустрою та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При подачі позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1102,40 грн., що підтверджується квитанціями № 0.0.596903734.1 від 09.08.2016 (а.с.2) та №0.0.602670363.1 від 18.08.2016 (а.с.66).

Таким чином, ОСОБА_3 необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області в сумі 1102,40 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський земельний кадастр" про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними відмови Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладених у листах № Ч-3566-2627/6-16 від 28.04.2016 та № Ч-7081-4527/6-16 від 11.07.2016, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 0,1066 га (рілля), та наданні земельної ділянки у власність.

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 26 травня 2016 року про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер земельної ділянки №5924782900:07:001:0182) для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 0,1066 га (рілля) та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відшкодувати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 1102,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 39765885).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 30.09.2016 року.