Постанова № 61697451, 21.09.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
522/15917/16-а
Номер документу
61697451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/831/16

Справа 522/15917/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 26.08.2016 року звернувся до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням виплат, зазначених у довідці про заробітну від 16.08.2011 №4153/10, та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про відмову у перерахунку пенсії від 11.08.2016 №217;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII в редакції, чинній на день її призначення з урахуванням складових заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією) відповідно до довідки головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.08.2011 №4153/10 виходячи з розміру 90% посадового окладу починаючи з 01.12.2015 року;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з прийняттям постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 з 01.12.2015 року;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси під час перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент призначення, пенсії та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року з доповненнями, встановленими постановою КМУ №688 від 26.05.2004 року, а також включити при перерахунку пенсії суми одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів, індексації заробітної плати; допустити негайне виконання рішення суду стосовно проведення управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок від 16.08.2011 №4153/10 та 16.08.2011 №4152/10 виходячи з розміру 90% посадового окладу та у зв'язку з прийняттям постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013;

виплати заборгованості пенсії після проведення її перерахунку, починаючи з 01.12.2015 в межах всієї суми;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси проводити в подальшому виплату пенсії у розмірі 90% з урахуванням додатково нарахованих сум, зазначених у довідках від 16.08.2011 №4153/10 та №4152/10 та проведення перерахунку у зв'язку з підвищенням посадового окладу державним службовцям відповідно до постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII.

При цьому позивач посилається на те, що з 17.08.2011 їй призначено пенсію за віком в розмірі 90% від складових заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, що підтверджується розпорядженням відповідача від 18.08.2011 №826441.

Однак, при здійсненні розрахунку пенсії, відповідачем не було враховано одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів за рішенням відповідача від 11.08.2016 №217 та від 23.08.2016 №235 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на підставі постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 внесено зміни до постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 вилучено п.4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865, та що відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII раніше призначені пенсії не перераховуються. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, тому звернувся до суду з дійсним позовом.

Ухвалою суду від 29.08.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - за період з 01.12.2015 року по 25.02.2016 року були залишені без розгляду. Ухвалою судді від 29.08.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.

16.09.2016 року до суду надійшли заперечення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м Одеси, в яких зазначено, що відмова управління у перерахунку пенсії є правомірною та повністю відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки постановою КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 п.4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 вилучено, а відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. У зв'язку з цим відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до висновку що вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м. Одеси з 11.08.2011 як одержувач пенсії за віком в розмірі 90% від складових заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

Під час обчислення пенсії позивачу не враховано одноразову грошову допомогу у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів в головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

15.08.2016 позивач звернулась до відповідача з письмовим зверненням, в якому просила здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням вищевказаних виплат.

Втім, у задоволенні цих вимог позивача було відмовлено, про що відповідач повідомив у рішенні від 23.08.2016 №235. Причиною відмови є те, що, на думку відповідача, постановою КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 п.4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 вилучено.

Наведені норми матеріального права дають підстави вважати, що Відповідачем право на отримання пенсії Позивачем в розмірах відповідно до Закону №3723-ХІІ порушено на дату призначення пенсії, а саме на 17.08.2011, розрахунок призначеної Позивачу пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію в розмірі 10 посадових окладів повинен бути зроблений Відповідачем з дати звернення та у розмірі 90% від суми заробітку, зазначеному в довідок головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.08.2011 №4153/10 та №4152/10, та лисів від 08.08.2016 №10109/05 та №10108/05.

Відповідна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам» (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).

За змістом наведених норм отримувані особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, право позивача на проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів виникає з дати звернення за її призначенням, а саме - з 17.08.2011.

Поряд з наведеним, частиною другою ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зазначене є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування в розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.08.2011 №4153/10 та №4152/10 і проведення відповідачем перерахунку призначеної пенсії позивачу з урахуванням строків позовної давності з 26.02.2016 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати.

Також суд вважає за можливе, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, зобов'язати відповідача виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.

Що стосується відмови відповідача щодо проведення позивачу перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючого державного службовця за відповідною посадою на 25% з 01.12.2015 у зав'язку з прийняттям постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, то свою відмову відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, який набув чинності з 01.05.2016, раніше призначені пенсії не перераховуються..

Вимоги позивача ґрунтуються на положеннях Конституції України, статті 37- 1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII в редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії та постанови КМУ № 865, постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013.

Норми ст. 37 Закону №3723-ХІІ діють на сьогодні і вони не змінені і не скасовані в установленому Конституцією України порядку. Цим забезпечується соціальна справедливість та створені відповідні соціальні умови при перебуванні держслужбовців на пенсії.

Отже, Позивач, як колишній державний службовець має право на відповідний перерахунок пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії та постанови КМУ № 865 в редакції чинній на день призначення пенсії, а підставою для перерахунку пенсії є підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ, а таким рішенням є постанова КМУ № 1013.

Статтями 22,64, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод змісту. Право на пенсійне забезпечення позивача встановлене Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII в редакції що діяла на момент виходу на пенсію, а саме на 11.08.2011.

Невідчужуваність, непорушність закріплених Конституцією прав і свобод людини і громадянина та неприпустимість їх звуження підтверджується статтею 64 Конституції України.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.

Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом №889-VIII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія вже призначена в минулому часі, до набрання ним чинності, тому, виходячи з Конституційних засад, даний закон не може поширюватися на позивача, як на пенсіонера, якому пенсія призначена з 11.08.2011 року.

Вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які би скасовувались. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Відповідач неправильно трактує закон про його дію в часі. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. У Позивача, як пенсіонера, правовідносини щодо пенсійного забезпечення як державного службовця з державою виникли з 11.08.2011р., тобто до прийняття законодавчих актів, на які посилається Відповідач як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії. Нормативно-правові акти, на які посилається Відповідач, стосуються призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Виходячи із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, скасування та звуження права на пенсійне забезпечення є неможливим. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. За цим принципом дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.

Також згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказана стаття (в редакції на час призначення пенсії) встановлює гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій держслужбовцям.

У відповідності до положень постанови КМУ № 865 позивач у 2011 році вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області і має повне право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.

У зв'язку з прийняттям постанови КМ України №1013 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.5 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Отже, Позивач набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою КМУ №865.

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови №865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою КМУ № 1013 до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Постановою КМУ № 865, на час звернення Позивача до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії (27.07.2016р.) не визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія Позивача повинна бути перерахована з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались платежі до Пенсійного фонду України та врахуванням в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент нарахування пенсії, які необхідно відкоригувати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 постанови КМУ № 865 з доповненнями, встановленими постановою КМУ "Про доповнення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865" № 688 від 26.05.2004.

Про це свідчить і судова практика щодо визнання судовими органами України позовних вимог пенсіонерів щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям відповідно до вимог Постанови КМУ №1013 правомірними (справа №750/2599/16-9 від 31.03.2016).

На підставі викладеного вище дії відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців є неправомірними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, порушують конституційні права позивача, передбачені статтями 22,64 Конституції України, статтями 33, 37, 37-1 Закону №3723-ХІІ.

Тобто, Закон №889-VIII суперечить Конституції України та порушує право Позивача на проведення Відповідачем з 01.12.2015 перерахунку призначеної пенсії, оскільки він прийнятий після її призначення, а тому до рішення про проведення перерахунку пенсії Позивачу з урахуванням постанови КМУ №1013 повинні застосовуватись норми Закону №3723-XII, в період дії якого призначено пенсію.

Поряд з наведеним, частиною другою ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи наведене, Відповідач повинен провести перерахунок призначеної пенсії Позивачу відповідно до постанови КМУ №1013 з урахуванням складових заробітної плати, які враховані для розрахунку пенсії, а також одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів відповідно до довідок головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.08.2011 №4153/10 та №4152/10, а також листів від 08.08.2016 №10109/05 та №10108/05 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати відповідно до Закону №3723-XII, враховуючи строки позовної давності, починаючи з 26.02.2016 .

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII, внесено зміни до частини сьомої ст.37 Закону №3723-XII, згідно якого тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Зазначений законодавчий акт суперечить Конституції України, відповідно до ст.22 якої права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу.

Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Статтею 19 передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а Конституція України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України).

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно - правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З урахуванням вищеназваних положень Конституції України, Відповідач повинен розрахувати Позивачу пенсію з 26.02.2016 у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців з урахуванням довідок про склад заробітної плати від 16.08.2011 №4152/10 та №4153/10, що видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів, та з розрахунку 90% заробітної плати, та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром.

Відповідно до вимог ст..ст.2, 6 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушенні в майбутньому.

Відповідно до п.10.3 постанови пленуму ВАСУ від 20.05.2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі», резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

У зв'язку з чим, суд вбачає, що позовні вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання УПФУ в Приморському районі м. Одеси здійснювати у подальшому перерахунок їй та виплату пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям при надані до органів ПФУ відповідних довідок про розмір заробітної плати задоволенню не підлягають.

Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

У відповідності до ч.1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, керуючись ст. ст. 19, 58 Конституції України, ст.. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95, постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 160-163, 183-2, 256, 267 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів , які не враховані в розрахунок для обчислення пенсії та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про відмову у перерахунку пенсії від 11.08.2016 №217 та від 23.08.2016 №235.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII в редакції, чинній на день її призначення з урахуванням одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів та урахуванням складових заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією) відповідно до довідок головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.08.2011 №4152/10 та №4153/10 виходячи з розміру 90% посадового окладу починаючи з 26.02.2016 року без зміни базового місяця.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013,якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця по аналогічній посаді з 26.02.2016 року, без зміни базового місяця.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 врахувати в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент призначення; пенсії та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року з доповненнями, встановленими постановою КМУ №688 від 26.05.2004 року, а також включити при перерахунку пенсії суми одноразової грошової допомоги у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів, індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси проводити ОСОБА_1 виплату пенсії у розмірі 90% з урахуванням додатково нарахованих сум, зазначених у довідках головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.08.2011 №4152/10 та №4153/10 та перерахунок у зв'язку з підвищенням посадового окладу державним службовцям відповідно до постанови КМУ "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Звернути постанову суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси подати у місячний термін звіт до суду про виконання судового рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Домусчі Л.В.

21.09.2016