Справа № 489/3151/16-а
Номер провадження 2-а/489/185/16
Ухвала
Іменем України
22 вересня 2016 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Кокорєва В. В.,
при секретарі Недавній А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу про визнання незаконним та скасування припису та постанови, позивач - ОСОБА_1, відповідач - Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області
встановив
В червні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відносно нього відповідачем винесено постанову, якою позивача притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 188-42 КУпАП. З вказаною постановою не згоден та вважає її незаконною.
Просив суд визнати незаконним та скасувати припис № 185 від 25.05.2016 та постанову №120 від 06.06.2016.
29.07.2016 до суду від представника відповідача надійшло заперечення та клопотання про передачу адміністративного позову за підсудністю.
Сторони в судове засідання не зявилися, подали заяви про розгляд клопотання за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено такі обставини.
Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист передбаченого статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст.18,19,20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Предметна підсудність адміністративних справ визначена ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Водночас, згідно з ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Позивач оскаржує постанову у справі про адміністративне порушення, тобто відносини позивача з відповідачем в цій частині позовних вимог виникли з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, розгляд яких предметно віднесений виключно до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду, а не окружного адміністративного суду.
Разом з тим, позивач просить скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 року № 294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, і за змістом статей 6,7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, зокрема, контроль за дотриманням законодавства, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Згідно з п. 7 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
За такого, позовна вимога позивача про скасування припису не підсудна місцевому загальному суду як адміністративному та підлягає вирішенню окружним адміністративним судом.
Підсудність кількох пов'язаних між собою вимог визначається у відповідності до ст. 21 КАС України, згідно з ч.1 якої, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Положення вказаної статті спрямовані на досягнення процесуальної економії - забезпечення розгляду в одному провадженні пов'язаних вимог, щоб кожну вимогу не розглядати як окрему адміністративну справу.
Отже, враховуючи викладене, справа підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Керуючись ст. 22 КАС України, суд
ухвалив
Передати справу за адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування припису, позивач - ОСОБА_1, відповідач - Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя В. В. Кокорєв