Постанова № 61695739, 30.09.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
815/4433/16
Номер документу
61695739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4433/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретаря судового засідання Соколової М.С.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1, (за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_2, (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 21000,00 грн., суд -

В С Т А Н О В И В :

Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, (далі позивач) звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» (далі відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році (з урахуванням уточнених позовних вимог від 26.09.2016 року та від 29.09.2016 року у сумі 21000,00 грн.)

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік наданому до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників в Обслуговуючому кооперативі «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» склала 25 осіб. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, проте не створив жодного. Відповідно до чинного законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів протягом звітного 2015 року відповідачем не виконаний. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце становить 47007,20 грн.; середньорічна заробітна плата 1175,18х1000:25=47007,20 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій = 47007,20 грн. Станом на 17.08.2016 року, відповідач за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів, у розмірі 47007,20 грн., відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинен сплатити пеню виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, що становить 2914,00 грн. Загальна сума, яка підлягає стягненню становить 49921,20 грн.

26 вересня 2016 року до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, де позивач зазначив, що відповідач частково сплатив нараховані адміністративно-господарські санкції у сумі 18000,00 грн. Залишок боргу становить 31921,20 грн.

29 вересня 2016 року до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, де позивач зазначив, що відповідач частково сплатив нараховані адміністративно-господарські санкції у сумі 10921,20 грн. Залишок боргу становить 21000,00 грн.

В судовому засіданні, представник позивача підтримала позовні вимоги заявлені в уточненому адміністративному позові в повному обсязі в сумі 21000,00 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав уточнений адміністративний позов в сумі 21000,00 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» (ідентифікаційний код 26601582), зареєстрований як юридична особа за адресою: м. Одеса, вул. Армійська 18А, (а.с. 23), та знаходиться на обліку в Одеському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

26 лютого 2016 року обслуговуючим кооперативом «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» подано до Одеському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік (а.с. 8-9), відповідно до змісту якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2015 році складала 25 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 1 особа; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, утворених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України 1 особа; фонд оплати праці штатних працівників 1175,18 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 47007 грн.

Приписами ч. 3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-XI (зі змінами та доповненнями), передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (ч.1). Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч.2). Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону (ч.3). Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку (ч.10).

Отже, у відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 1 робоче місце.

Судом встановлено, що в Обслуговуючому кооперативі «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» працювала прибиральницею інвалід 3-ї групи ОСОБА_3, 5 місяців в 2015 році (а.с. 9).

Відповідно до п. 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року, за N 1442/11722 (далі Інструкція № 286), середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, 12.

Згідно п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ поштова-річна «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів», затвердженою Наказом Мінпраці України 10.02.2007 року № 42 данні щодо середньооблікової кількості штатних працівників, облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображається в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно обчислюється в бік збільшення).

Оскільки у відповідача лише протягом п'яти місяців 2015 року, працював 1 інвалід а саме: ОСОБА_3, то відповідно середньооблікова кількість штатних працівників, облікового складу яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 0; (5 міс.) : 12 = 0,42 = 0.

Отже, відповідач не створив жодного робочого місця, а у відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів мав створити 1 робоче місце.

Таким чином відповідно до чинного законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів протягом звітного 2015 року відповідачем не виконано.

Згідно з вимогами ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом (ч.1). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону (ч.4).

Однак відповідачем у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік (а.с. 8) не визначено самостійно та не сплачено адміністративно-господарську санкцію.

24 березня 2016 року позивачем на підставі отриманого звіту від відповідача було складено розрахунок заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2015 звітний рік (а.с. 10). В розрахунку зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників за звітний рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність = 0. Кількість робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами = 1. Середньорічна заробітна плата = 1175,18х1000:25=47007,20 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій = 47007,20 грн., х 1 =47007,20 грн.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Під час розгляду справи судом встановлено, що в 2015 році обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» звіти до Одеського міського центру зайнятості за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» на яких може використовуватися праця інвалідів не подавався, що підтверджено листом Одеського міського центру зайнятості № 1179/19/02 від 22.04.2016 року (а.с. 18).

Таким чином відповідачем не вживалися заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів, зокрема, не створено в установленому порядку робоче місце у межах нормативу та не проінформовано законодавчо визначені органи про наявність вакантних посад для інвалідів.

Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій (а.с. 10), що складається з поділення фонду заробітної плати на середньооблікову кількість штатних працівників, та помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, тобто сума адміністративно-господарських санкцій за 1 робоче місце, не зайняте інвалідом становить 47007,20 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

З розрахунку пені вбачається, що відсоток ставки з 16.04.2016 року по 17.08.2016 року становить 15,5%. Коефіцієнт ставки НБУ становить 0,05, відповідно розмір пені за 1 день становить 23,50 грн., а сума пені за 124 дні становить 23,50х124=2914,00 грн.

Судом встановлено, що відповідач своєчасно надав звіт відділенню Фонду, проте адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у встановлений законодавством строк не сплатив.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачем повинні були сплачені Фонду адміністративно-господарські санкції у розмірі 47007,20 грн., та пеня у розмірі 2914,00 грн.

За час розгляду справи відповідачем сплачувалася заборгованість по адміністративно-господарській санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році: у сумі 18000,00 грн., що підтверджено платіжним дорученням № 880 від 20.09.2016 року (а.с. 25); у сумі 10921,20 грн., що підтверджено випискою по рахунку (а.с.34)

З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що уточнений адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 21000,00 грн., підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний Кооператив «Армійський» (код ЄДРПОУ 26601582, адреса: 65063, місто Одеса, Приморський район, вулиця Армійська, 18-А, р/р 26005022185002, МФО 328823) на користь держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 38016923, банк ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УК у Приморському районі, МФО 828011, р/р 31214230700008) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 21000,00 грн.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.09.2016 року.

Суддя Вовченко O.A.

.