Справа № 815/3761/16
У Х В А Л А
28 вересня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
Суддів Завальнюка І.В., Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання Вітер А.В.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),
представників третіх осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса клопотання представника позивача про забезпечення позову по справі за адміністративним позовом Первинної профспілкової організації Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру до Адміністрації Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору державне підприємство Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр, державне підприємство Харьківський обласний радіотелевізійний передавальний центр, Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення про визнання протиправним та скасування Наказу Про реорганізацію державних підприємств Харьківський обласний радіотелевізійний передавальний центр і Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр від 07.07.2016 року № 418
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первинної профспілкової організації Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати Наказ Адміністрації Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України від 04.07.2016 №418 Про реорганізацію державних підприємств Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр і Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр в частині, яка стосується Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр».
25 серпня 2016 рокувід позивача до суду надійшло клопотання про забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємствах, Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань: проводити реєстраційні дії у відношенні державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр», ідентифікаційний код юридичної особи: 01188477, місцезнаходження юридичної особи: 65063, м. Одеса, Фонтанська дорога, будинок 3, в тому числі щодо державної реєстрації створення та припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених законом; заборони передачі майна, що перебуває на балансі державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр», ідентифікаційний код юридичної особи: 01188477, місцезнаходження юридичної особи: 65063, м. Одеса, Фонтанська дорога, будинок 3; заборони звільнення працівників державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» ідентифікаційний код юридичної особи: 01188477, місцезнаходження юридичної особи: 65063, м. Одеса, Фонтанська дорога, будинок 3.
В обґрунтування клопотання, позивачем зазначено, що необхідність забезпечення позову обумовлюється тим, що Адміністрацією Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України всупереч вимогам чинного законодавства України видано наказ від 04.07.2016 № 418 «Про реорганізацію державних підприємств «Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр» і «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр». Згідно зазначеного наказу утворено комісію з реорганізації, яка здійснює керівництво діяльністю підприємства на період до завершення його припинення та вчиняє заходи по виконанню цього Наказу.
На теперішній час державне підприємство «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» перебуває в стані припинення.
Позивач зазначає, що згідно відомостей ЄДРПОУ, 15.07.2016 року державним реєстратором Юридичного департаменту Одеської міської ради внесено запис до ЄДРПОУ щодо рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації. Державним реєстратором встановлено строк до 29.09.2016 року для заявлення кредиторами своїх вимог, після якого комісія з реорганізації державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» має право припинити державне підприємство «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» та провести державну реєстрацію припинення.
У звязку з тим, що рішення по справі може бути прийняте та набере законної сили після встановленого державним реєстратором строку, існує ймовірність реалізації наказу шляхом припинення юридичної особи до прийняття судового рішення по справі, що призведе до неможливості відновлення прав та інтересів працівників підприємства.
Позивач зазначає, що державним підприємством «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» видано наказ від 10.08.2016 року № 61-од щодо попередження працівників підприємства про наступне вивільнення, згідно якого всіх працівників підприємства персонально (під підпис) попереджено про наступне звільнення. Поставлено до відома державну службу зайнятості про заплановане вивільнення працівників підприємства.
У судовому засіданні представник позивача заявлене клопотання підтримав та просив задовольнити його з підстав, зазначених у письмовому клопотанні.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр», клопотання позивача про забезпечення позову підтримав.
Представник відповідача проти задоволення клопотання заперечував, з підстав викладених у письмових запереченнях на клопотання про забезпечення позову, в яких зазначено, що позивачем не наведено обставин та фактів, підтверджених належними доказами, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, або те, що захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття заявлених заходів забезпечення позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення, проти задоволення клопотання заперечував, оскільки припинення державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» є правом комісії з реорганізації, а не обовязком, а тому неможливо точно стверджувати, що після 29.09.2016 року відбудеться припинення державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр».
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державного підприємства «Харківського обласного радіотелевізійного передавального центру» у судове засідання не зявився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.
Вислухавши думку представників сторін та третіх осіб, дослідивши матеріали справи в частині заявленого клопотання, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 117 КАС України, суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч.3 ст.118 КАС України, питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частиною 1 та 2 цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 117 КАС України, забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; заборони вчиняти певні дії.
Відповідно до абз. 2 п.17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06 березня 2008 року Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд приймає до уваги інтереси позивача, відповідача, характер спірних правовідносин та можливі наслідки невжиття заходів забезпечення позову.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної, для заявлення кредиторами своїх вимог до 29.09.2016 року.
Згідно ч. 13 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації подається після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами.
З урахуванням приписів ст. 117 КАС України, суд вважає обґрунтованим клопотання про забезпечення адміністративного позову в частині заборони до вирішення справи по суті особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів проводити реєстраційну дію щодо припинення юридичної особи державного підприємства Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр (код ЄДРПОУ 01188477, місце знаходження: 65063, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, будинок 3).
Клопотання позивача про забезпечення позову в частині заборони передачі майна, що перебуває на балансі державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр», ідентифікаційний код юридичної особи: 01188477, місцезнаходження юридичної особи: 65063, м. Одеса, Фонтанська дорога, будинок 3 та в частині заборони звільнення працівників державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» ідентифікаційний код юридичної особи: 01188477, місцезнаходження юридичної особи: 65063, м. Одеса, Фонтанська дорога, будинок 3 не підлягає задоволенню з огляду на те, що вказані дії є частиною заходів, що передбачені Наказом №418 від 04.07.2016 року, який є предметом оскарження.
Враховуючи викладене, забезпечення позову шляхом заборони передачі майна та звільнення працівників буде вирішенням справи по суті та виходом за межі підстав для забезпечення позову, які передбачені ст. 117 КАС України.
При цьому заходи забезпечення позову вживаються судом з метою охорони прав та інтересів позивача на час розгляду справи та не можуть вирішувати спірні правовідносини по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову підлягає частковому задоволенню. Одночасно, суд вважає необхідним зазначити, що виконання ухвали має бути покладено на юридичний департамент Одеської міської ради, оскільки саме останнім 15.07.2016 року був внесений запис відомостей про перебування юридичної особи «в стані припинення, за рішенням засновників».
На підставівикладеного, керуючись ст. 117, 118, 165, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Первинної профспілкової організації Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру про забезпечення позову задовольнити частково.
Заборонити до вирішення справи по суті особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів проводити реєстраційну дію щодо припинення юридичної особи державного підприємства Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр (код ЄДРПОУ 01188477, місце знаходження: 65063, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 3).
В решті клопотання - відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала підлягає негайному виконанню. Направити ухвалу на виконання до юридичного департаменту Одеської міської ради. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 30 вересня 2016 року.
ГоловуючийН.В. Бжассо
СуддіІ.В. Завальнюк
ОСОБА_5