Постанова № 61695583, 26.09.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
814/1338/16
Номер документу
61695583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 вересня 2016 р. Справа № 814/1338/16

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "База відпочинку "Троянда", до за участю: представника позивача: Гузенко А.М. представника відповідача 1 : Алейнікова В.М.Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Державна архітектурно-будівельна інспекція України, Головного інспектора Будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчук О.С. , провизнання протиправним та скасування постанови від № 36/1014-6959-15 від 03.12.15, визнання протиправним та скасування припису № 76 від 03.11.15 р.,В С Т А Н О В И В:

ТОВ «База відпочинку «Троянда» звернулось з адміністративним позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, Головного інспектора Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчука О.С. про визнання протиправними та скасування постанови №36/1014-6959-15 від 03.12.15 та припис №76 від 23.11.15.

Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що відповідача було правомірно недопущено до проведення планової перевірки, оскільки на той час Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII було впроваджено мораторій на проведення перевірок контролюючими органами. За таких обставин, припис відповідача про допущення посадових осіб Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області до планової перевірки об'єкта будівництва, а також постанова про притягнення до відповідальності за недопущення до перевірки є неправомірними.

Відповідач Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області позов на визнало, свої заперечення обґрунтувало тим, що мораторій, впроваджений Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи», не стосується органів державно-архітектурного нагляду, а тому дії щодо винесення припису та постанови про накладення штрафу були цілком правомірні.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

29.09.15 головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України винесено наказ №1070, яким затверджено плани перевірок об'єктів будівництва, у тому числі об'єкту «Реконструкція спального корпусу бази відпочинку «Троянда» пр. Приморський, 10, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область (арк.спр.72, 73).

26.10.15 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області повідомило ТОВ «База відпочинку «Троянда» про проведення планової перевірки (арк.спр.74).

09.11.15 ТОВ «База відпочинку «Троянда» повідомило відповідача про те, що оскільки є підприємством з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII запроваджено мораторій на його перевірку (арк.спр.75).

09.11.15 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області повідомило ТОВ «База відпочинку «Троянда», що зазначений мораторій не стосується повноважень Державної архітектурно-будівельної інспекції (арк.спр.76).

23.11.15 головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльності уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Савчук О.С. вийшов на перевірку об'єкту «Реконструкція спального корпусу бази відпочинку «Троянда» пр. Приморський, 10, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область», але ТОВ «База відпочинку «Троянда» не допустило його до планової перевірки, у зв'язку з чим складено Акт (арк.спр.77).

23.11.15 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (арк.спр.79).

23.11.15 головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльності уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Савчук О.С. винесено ТОВ «База відпочинку «Троянда» Припис №76 про усунення порушень містобудівного законодавства шляхом допущення посадових осіб Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції на об'єкт будівництва «Реконструкція спального корпусу бази відпочинку «Троянда» пр. Приморський, 10, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область» та надати документи, необхідні для проведення перевірки (арк.спр.80).

03.12.15 головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльності уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Савчук О.С. винесено постанову №36/1014-6959-15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності стосовно ТОВ «База відпочинку «Троянда» за недопущення посадових осіб Управління на об'єкт будівництва «Реконструкція спального корпусу бази відпочинку «Троянда» пр. Приморський, 10, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область» за п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в розмірі 13780 гривень (арк.спр.81).

Відповідно до п.1 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до п.3 ІІ. Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:

з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

На думку суду, зазначений мораторій не застосовується до планових перевірок органів державно-архітектурного контролю, за наступних причин.

По-перше, цей мораторій запроваджено Законом про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведення податкової реформи. А тому він стосуються контролюючих органів, які визначені в ст.41 Податкового кодексу України - перш за все, це податкові та митні органи. Державно-архітектурно будівельна інспекція відсутня серед контролюючих органів, визначених ст.41 ПК України.

На це також вказує ті обставини, що законодавець розрізняє суб'єктів господарювання до яких застосовується цей мораторій виключно податковими критеріями: обсяг доходу за попередній календарний рік або знаходження на єдиній системі оподаткування певної групи, а випадки виключення з дії мораторію стосуються лише перевірок, які входять до компетенції податкового або митного органу.

По-друге, зазначений мораторій стосується перевірок саме суб'єктів господарювання (підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців). Натомість, предметом перевірок державно-архітектурної будівельної інспекції є не суб'єкти господарювання, не їх фінансово-господарська діяльність, а об'єкти будівництва.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачі мали право на проведення планової перевірки за об'єктом будівництва «Реконструкція спального корпусу бази відпочинку «Троянда» пр. Приморський, 10, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область», а позивач їх неправомірно не допустив до перевірки.

У зв'язку з чим підстави для скасування постанови №36/1014-6959-15 від 03.12.15 та припису Припис №76 від 23.11.15 відсутні.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 29.09.16

Суддя В.В. Біоносенко