Постанова № 61695515, 26.09.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
812/886/16
Номер документу
61695515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/886/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Бутенко К.В.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії про зобовязання видати довідку про безпосередню участь в АТО,-

ВСТАНОВИВ:

01 серпня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії про зобовязання видати довідку про безпосередню участь в АТО.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 21 серпня 1993 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період з 14.04.2014 по 06.11.2015 та виконуючи службові обовязки працівника МВС України безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. 26.04.2016 позивач звернувся до начальника ГУНП в Донецькій області генерала поліції III рангу ОСОБА_3 із заявою про надання довідки в тому, що в період з 30.07.2014 по 06.11.2015 брав безпосередню участь в антитерористичній операції. Листом заступника начальника Управління кадрового забезпечення ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 від 01.06 №С-309/12/02-2016 позивачу було відмовлено у видачі довідки учасника АТО з посиланням на те, що позивачу вже було надано довідку від 14.03.2016 №123л/к в якій на підставі наказів Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 22.10.2015 №295 та від 13.12.2015 №347 було зазначено, що у період з 01.02.2015 до 06.11.2015 позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції. Надати довідки із зазначенням бажаної позивачем дати не надається можливим, оскільки це буде суперечити відомостям, зазначеним у наказі Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України. На підставі усного розпорядження в.о. начальника Горлівського МВ ГУМВС України у Донецькій області ОСОБА_5, з метою подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та безпосередньої участі в антитерористичній операції, 30.07.2014 року позивача було направлено для проходження служби в органах МВС України в районі проведення антитерористичної операції до Дзержинського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області. 05.09.2014 року ГУ МВС України в Донецькій області видано наказ №1606 «Про відрядження працівників органів та підрозділів Донецької області», згідно якого підполковника міліції ОСОБА_1 - заступника Центрально-міського районного відділу Горлівського міського управління ГУМВС в Донецькій області у звязку зі службовою необхідністю відряджено до Дзержинського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області з 22.08.2014 р. по 20.09.2014 р.

При цьому, фактично службові обовязки в Дзержинському міському відділі ГУМВС України позивач виконував з 30.07.2014 року до 01.02.2015 року - дати доведення до позивача наказу ГУ МВС України в Донецькій області від 12.01.2015 р. №11-о/с «По особовому складу», згідно якого позивача було призначено з 01.11.2014 року старшим оперуповноваженим карного розшуку Андріївського відділення міліції Словянського міського відділу. Після чого позивач перевівся до Андріївського відділення міліції Словянського міського відділу ГУ МВС України в Донецькій області де проходив службу до 06.11.2015 року.

В теперішній час згідно наказу ГУ МВС України в Луганськійобласті від 03.12.2015 року №415о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за п. 64 «г» (через скорочення штатів) з вислугою років на день звільнення 23 роки 2 дні.

Таким чином, перебуваючи в районі антитерористичної операції в період її проведення з 14.04.2014 року по 06.11.2015 року та виконуючи службові обовязки працівника МВС України позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

З урахуванням вищенаведеного, позивач просив суд зобовязати Головне управління Національної поліції в Донецькій області видати ОСОБА_1 довідку про те, що він в період з 14.04.2014 по 06.11.2015 брав безпосередню участь в антитерористичній операції.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що у відповідності до ч.2 ст.13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» в редакції чинній до 28.12.2015р. передбачено, що за рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.

Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 22.10.2015 № 295 підполковника міліції ОСОБА_1, старшого опероуповноваженого карного розшуку Андріївського відділення міліції Слов'янського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області, було введено до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередні участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдай, з 01.02.2015.

Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 13.12.2015 № 347 з 06.11.2015 ОСОБА_6 було виключено зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Надати довідку із зазначенням дати, яку просить позивач неможливо, оскільки це буде суперечити відомостям, зазначеним у наказі Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України, та фактичним обставинам залучення до АТО.

На підставі вищенаведеного, представник відповідача просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Національної поліції в Донецькій області у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 21.08.1993 по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України (а. с. 9).

Наказом від 05.11.2013 №487 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника Центрально Міського районного відділу Горлівського міського управління (а. с. 9).

Наказом від 05.09.2014 №1606 «Про відрядження працівників органів та підрозділів Донецької області», підполковника міліції ОСОБА_1 заступника начальника Центрально Міського районного відділу відряджено до Дзержинського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області з 22.08.2014 до 20.09.2014 (а. с. 10-11).

Відповідно до довідки ГУ МВС в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії від 14.03.2016 №123 п/к, позивач у період з 01.02.2015 по 06.11.2015 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава: наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 22.10.2015 №925; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 13.12.2015 №347 (а. с. 13).

26.04.2016 позивач звернувся з заявою до начальника ГУ НП України в Донецькій області генералу поліції III рангу ОСОБА_3 з проханням видати йому довідку, про те, що у період з 30.07.2014 по 06.11.2015 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області та направити на розгляд комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України документи, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій (а. с. 14).

Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом від 01.06.2016 №С-309/12/02-2016 повідомив позивача, що йому довідку було надано від 14.03.2016 №123 л/к, надати довідку із зазначенням бажаної позивачу дати 30.07.2014 не надається можливим, оскільки це буде суперечити відомостям, зазначеним у наказі Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (а. с. 15).

Довідкою заступника начальника ОСОБА_7 в Донецькій області зазначено, що згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 22.10.2015 №295 підполковника міліції ОСОБА_1, старшого оперуповноваженого карного розшуку Андріївського відділення міліції Словянського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області, було введено до складу сил ті засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань, з 01 лютого 2015 року.

Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 13.12.2015 №347 з 06 листопада 2015 року позивача ОСОБА_1, виключено зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань (а. с. 62).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» субєктами, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції, є:

Служба безпеки України, яка є головним органом у загальнодержавній системі боротьби з терористичною діяльністю;

Міністерство внутрішніх справ України;

Національна поліція;

Міністерство оборони України;

Координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

На підставі абз. 2 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», на Антитерористичний центр при Службі безпеки України покладається:

розроблення концептуальних засад та програм боротьби з тероризмом, рекомендацій, спрямованих на підвищення ефективності заходів щодо виявлення та усунення причин та умов, які сприяють вчиненню терористичних актів та інших злочинів, здійснюваних з терористичною метою;

збирання в установленому порядку, узагальнення, аналіз та оцінка інформації про стан і тенденції поширення тероризму в Україні та за її межами;

організація і проведення антитерористичних операцій та координація діяльності суб'єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до конкретних антитерористичних операцій;

організація і проведення командно-штабних і тактико-спеціальних навчань та тренувань;

участь у підготовці проектів міжнародних договорів України, підготовка і подання в установленому порядку пропозицій щодо вдосконалення законодавства України у сфері боротьби з тероризмом, фінансування проведення суб'єктами, які ведуть боротьбу з тероризмом, антитерористичних операцій, здійснення заходів щодо запобігання, виявлення та припинення терористичної діяльності;

взаємодія із спеціальними службами, правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними організаціями з питань боротьби з тероризмом.

Відповідно до абз. 3 ст. 12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» керівник оперативного штабу визначає межі району проведення антитерористичної операції, приймає рішення про використання сил і засобів, що залучаються до її проведення, а в разі потреби за наявності передбачених законом підстав вносить на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Втручання в оперативне управління антитерористичною операцією будь-яких осіб незалежно від посади не допускається.

Згідно ст. 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством.

За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних субєктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби звязку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.

Виходячи зі змісту вищенаведених норм законодавства вбачається, що до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби за рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних субєктів боротьби з тероризмом.

Враховуючи, що відповідно до Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 22.10.2015 №295 позивача було введено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань, з 01 лютого 2015 року та згідно наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України з 06 листопада 2015 року його було виключено зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань, довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції повинна видаватися саме на підставі вищезазначених наказів та за період з 01.02.2015 по 06.11.2015.

Посилання позивача на те, що він з 14.04.2014 року з моменту видачі указу Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 перебував в районі антитерористичної операції в період її проведення та виконував службові обовязки заступника начальника Центрально міського районного відділу Горлівського міського управління МВС України, беручі безпосередню участь в антитерористичній операції та те, що відповідач повинен був видати йому довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції саме за період з 14.04.2014 по 06.11.2015, суд не приймає до уваги, оскільки саме Антитерористичний центр при Службі безпеки України виносить рішення про залучення сил та засобів до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення, а не Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області.

Крім того, позивачем не надано належних доказів, що він дійсно брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Оскільки, наказами першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 22.10.2015 №295 та від 13.12.2015 №347 підтверджується, що у період з 01.02.2015 по 06.11.2015 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, будь-який інший наказ Антитерористичного Центру при Службі безпеки України у відношенні позивача не виносився, тому ОСОБА_2 управлінням МВС в Донецькій області обґрунтовано видано довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції ОСОБА_1 саме за період з 01.02.2015 по 06.11.2015.

Таким чином, на підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог.

Питання щодо розподілу судових витрат за приписами ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до вимог Закону України Про судовий збір.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії про зобовязання видати довідку про безпосередню участь в АТО відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 30 вересня 2016 року.

Суддя ОСОБА_8