ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
28 вересня 2016 року м. Київ К/800/17221/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Заїка М.М., перевіривши можливість розгляду касаційної скарги представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області, в якому просив суд визнати неправомірними дії органів пенсійного фонду при здійсненні йому перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків середнього заробітку шахтаря, відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по січень 2010 року на посаді дільничого інспектора в МВС України Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецькій області.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наступного.
ОСОБА_1 з 01.09.2014 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області як отримувач пенсії за віком згідно ст. 13 «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі рішення суду йому було зроблено перерахунок пенсії виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 949,00 грн. З 01.09.2014 року пенсія позивача складає 2847,00 грн.: середньомісячний заробіток за період з 01.03.1988 року по 28.02.1993 року та з 01.07.2000 року по 31.07.2014 року - 2940,43 грн., коефіцієнт стажу - 0,47667, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,64350, розмір пенсії за віком - 1892,17 грн., доплата за понаднормовий стаж за 12 років - 91,68 грн., доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 863,15 грн.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Чинним законодавством не встановлено особливого порядку призначення та обчислення пенсій працівникам вугільної промисловості, у тому числі шахтарям. Порядок призначення та виплати пенсій шахтарям, визначений ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням особливостей, встановлених ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідно до положень цих законів розмір пенсії шахтарів становить не менше 80 % їх середнього заробітку, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Законодавством не передбачено обчислення розміру індивідуальної пенсії особі у залежності не від його персонального заробітку, з якого сплачені страхові внески. Пенсія ОСОБА_1 була обчислена відповідно до чинного законодавства на підставі ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» із середньомісячного заробітку, розрахованого за період роботи з 01.03.1988 по 28.02.1993 та з 01.07.2000 по 31.07.2014, що було обраховано відповідно до відомостей довідок, виданих Селидівським МВ ГУМВС України в Донецькій області за 2000 та 2009 роки та індивідуальних відомостей про застраховану особу за період з 2010 по 2014 роки.
Отже, відповідач при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 не порушив норми Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", як, до речі і інших норм пенсійного законодавства, які Управлінням були враховані в повному обсязі.
У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування касаційної скарги зазначає, що суд першої та апеляційної інстанцій порушив принцип верховенства права та залишив незахищеними права позивача на справедливий розмір пенсії як особі, на яку поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вважає, що рішення судів попередніх інстанцій прийняті за недостатньо з'ясованими і перевіреним обставинам справи, що мають значення для її правильного і обґрунтованого вирішення.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Ознак необґрунтованого застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права в касаційній скарзі не зазначено та викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Крім того, доводи та зміст касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права, які відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для зміни чи скасування рішень.
З огляду на викладене та керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 29 березня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Заїка