ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А ДУМКА
судді Одеського апеляційного адміністративного суду Жука С.І.
в адміністративній справі № 815/1715/16
27 вересня 2016 р. Справа № 815/1715/16
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "ІНФОКСВОДОКАНАЛ" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання дій щодо складання акту перевірки від 25.03.2016 року №30/09 протиправними, визнання протиправним та скасування Припису від 25.03.2016 року №30/09.
Колегія суддів задовольнила апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року - скасувала та прийняла нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "ІНФОКСВОДОКАНАЛ" до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування Припису від 25.03.2016 року №30/09 - відмовила.
Вважаю зазначене рішення апеляційної інстанції помилковим.
В судовому засіданні апеляційної інстанції встановлено, що на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 та згоди Держспоживінспекції України від 09.03.2016 року №02/7-984-2016, згідно наказу на проведення перевірки від 14.03.2016 року №68-аг та направлення від 14.03.2016 року №106, у період з 14.03.2016 року по 25.03.2016 року спеціалістами Інспекції з питань захисту прав споживачів в одеській області проведено позапланову перевірку філії "ІНФОКСВОДОКАНАЛ" ТОВ "Інфокс" з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів.
За результатами перевірки співробітниками інспекції складено акт від 25.03.2016 року №30/09 з додатками.
Положеннями ст.19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.
Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
Статтею 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено умови договору про надання послуг з питного водопостачання. Зокрема, істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору.
Також, 15.02.2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (Водоканал) та споживачем - ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) укладено Договір про надання послуг з водопостачання і водовідведення №127121/СВ, відповідно до п.1.2 якого Водоканал зобов'язується надавати Споживачеві вчасно послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах Договору.
Згідно з п.п.4.1.3 п.4.1, п.7.3 Договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення №127121/СВ від 15.02.2016р. Водоканал має право обмежувати чи припиняти надання послуг у разі прострочення оплати понад 3 місяці до ліквідації заборгованості та оплати Споживачем робіт з припинення та відновлення надання послуг. Договір може бути розірвано достроково у разі виникнення споживчої заборгованості, яка перевищує вартість водокористування за останні два місяці.
У зв'язку з наявністю у ОСОБА_2 (Споживача за договором), яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, заборгованості зі сплати коштів за отримані послуги з водопостачання, Споживачу послуг проведено тампонування каналізаційного стояка.
Відповідно до п.п.4.1.3 та п.7.3 Договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення №127121/СВ від 15.02.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (Водоканал), і Споживач, погоджуючи умови означеного Договору, дійшли згоди щодо можливого алгоритму дій, зокрема, щодо права позивача обмежувати чи припиняти надання послуг у разі прострочення оплати понад 3 місяці до ліквідації заборгованості та оплати Споживачем робіт з припинення та відновлення надання послуг. Договір може бути розірвано достроково у разі виникнення споживчої заборгованості, яка перевищує вартість водокористування за останні два місяці, а тому не можуть вважатися несправедливими умовами, як і не можуть вважатися агресивною, нечесною підприємницькою практикою, у тому числі, з тих підстав, що взагалі не підпадають під визначені категорії в контексті статей 18 та 19 Закону України "Про захист прав споживачів"), та до того ж відповідають положенням ст.ст.6, 627, 907 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 11.02.1998р. №113/98-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
При цьому, ані положеннями Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630, не визначено механізму відшкодування понесених витрат.
Також, у Постанові Верховного Суду України від 25.04.2015р. по справі №6-60цс15 зазначено, що підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.
Відповідно до п.15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (далі - Правила №630), засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці; з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Пунктом 20 Правил №630 встановлено, що плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.
Так, 01.07.2008 року на ім'я ОСОБА_2, відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 та нарахування за послуги водоспоживання здійснювались згідно показань чотирьох водолічильників, проте, у зв'язку з порушенням термінів здійснення повірки даних приладів та ненаданням показань приладів обліку, нарахування по даному особовому рахунку було здійснено за середньомісячними показниками з березня 2014 року протягом 15 місяців, а з 01.06.2015 року по 12.10.2015 року (до моменту проведення періодичної повірки лічильників води), нарахування здійснювалось на підставі п.21 Правил №630.
Відповідно до ч.2 п.10 Правил №630, оплата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Проте, з урахуванням неможливості врахування показників, що відбулось за наслідком порушення саме Споживача термінів здійснення повірки водолічильників, нарахування по особовим рахунках здійснювались на підставі п.21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005р. згідно з нормативами (нормами) споживання виходячи з кількості зареєстрованих осіб та відповідно до діючих тарифів, і лише з 13.10.2015 року, після повірки засобів обліку води, нарахування здійснювалось згідно показань чотирьох лічильників.
Положеннями ст.4 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" передбачено, що громадяни мають право, зокрема, на безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище.
В той же час, спірними положеннями п.п.4.1.3 та п.7.3 Договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення №127121/СВ від 15.02.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (Водоканал), і Споживач, погоджуючи умови означеного Договору, дійшли згоди щодо права позивача обмежувати чи припиняти надання послуг у разі прострочення оплати понад 3 місяці до ліквідації заборгованості та оплати Споживачем робіт з припинення та відновлення надання послуг, а також абз.5 п.7.3 договору надає виконавцю право достроково розірвати договір у випадку несплати споживачем отриманих послуг протягом двох місяців.
Разом з тим, відмова ТОВ у водопостачанні та водовідведенні, рівно як і дострокове розірвання договору жодним чином не корелюється та не містить причинно-наслідкового зв'язку з забезпеченням споживача питною водою, безпечною для здоров'я і життя останнього, оскільки, така відмова постачальника не впливає на якість та безпечність води, як для Споживача за договором, так і для інших споживачів. Наведеними положеннями п.4.1.3, абз.5 п.7.3 договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення не передбачено постачання споживачу питної води нижчої якості, меншого ступеня очистки, тощо, в разі утворення заборгованості, що перевищує вартість водокористування за останні два місяці в порівнянні з питною водою, яку споживач отримав би за відсутності заборгованості.
Таким чином, складання акту перевірки та його реалізація шляхом винесення припису є дії, передбачені чинним законодавством та які вчиняються посадовими особами Інспекції за наслідком проведення перевірки.
На підставі вищевикладеного, вважаю, що задоволення апеляційної скарги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "ІНФОКСВОДОКАНАЛ", а тому не підлягає задоволенню.
Головуючий у справі суддя С.І. Жук