Постанова № 61687517, 28.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
522/9095/16-а
Номер документу
61687517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 522/9095/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 13.06.2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначалося, що позивач перебуває на обліку в УПФ України у Приморському районі м. Одеси з 01.08.2008 року та йому призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури, позивача звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної раніше пенсії згідно поданої довідки про заробітну плату, однак рішенням відповідача було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії через те, що внесеними до пенсійного законодавства змінами з 01.06.2015 року призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не здійснюються .

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 13.06.2016 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позову в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої були підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Таким чином, згідно внесених до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 змін, була підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

В свою чергу, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон N 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», і зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, тобто з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Слід зазначити, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 також було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.05.2014 року, а саме, було змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, у зв'язку з прийняттям вказаного Закону встановлені ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим також не змінювались.

Слід зазначити, що згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З матеріалів справи встановлено, ОСОБА_1 є пенсіонером та перебував на обліку в УПФУ в м.Тернополі з 01.08.2008 року згідно пенсійного посвідчення №2282920892 виданого 10.09.2008 року, у зв'язку з зміною місця проживання на теперішній час перебуває на обліку в УПФ України у Приморському районі м. Одеси де отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 позивачу призначено пенсію за вислугу років довічно. Пенсію призначено у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року.

25.03.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, у зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки прокуратури Одеської області № 506 від 24.02.2016 року, однак рішенням №180/Г-11 від 13.04.2016 року відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебував на державній службі з 24.07.1987 року по 30.03.2015 року, трудовий стаж становить понад 20 років.

Судова колегія суду апеляційної інстанції вважає, що з огляду на зазначене, та враховуючи положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, згідно якої пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, однак за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, суд приходить до висновку, що в даному випадку, перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен бути здійснений, виходячи із розміру 90 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 24.02.2016 року № 506.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15 та від 01 березня 2016 року у справі №21-3397а15 (161/20170/14-а).

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що на даний час жодним нормативно-правовим актом не заборонено проведення перерахунку пенсії, а у зв'язку із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівників прокуратури, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивача згідно довідки прокуратури Одеської області № 506 від 24.02.2016 року, а рішення відповідача про відмову у здійсненні такого перерахунку від 13.04.2016 року не відповідає положенням діючого законодавства, є протиправним.

Що стосується періоду, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне відмітити наступне.

Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої відбулось підвищення посадових окладів прокурорів, тобто з прийняттям якої виникли підстави для перерахунку раніше призначених пенсій прокурорам, набрала чинності 15.12.2015 року.

Таким чином, із врахуванням положень ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.01.2016 року.

З огляду на звернення позивача до управління Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси за перерахунком пенсії в межах 12 місяців з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, такий перерахунок пенсії повинен бути здійснений саме з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.

Судова колегія суду апеляційної інстанції вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з посиланням на положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII з огляду на наступне.

Згідно положень п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача перерахувати з 01.01.2016 р. пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 07.09.2005р.) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Одеської області №506 від 24.02.2016 р., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення судових витрат, то колегія суддів доходить висновку про їх задоволення на підставі наступного.

Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ст. 87 судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: витрати на правову допомогу; витрати сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.

У підтвердження своїх витрат, ОСОБА_1 надано квитанцію про сплату судового збору №0.0.557123504.1 від 23.05.2016 року на суму 551,20 грн.(а.с. 2) та №0.0.582393011.1 від 13.07.2016 року на суму 606,32(а.с.50).

При цьому, як вже зазначалось вище, положенням ст. 94 КАС України передбачено присудження особі, у разі задоволення її вимог повністю, всіх здійснених нею документально підтверджених судових витрат.

Зважаючи на те, що позивачем було належним чином підтверджено понесені ним витрати на сплату судового збору, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині стягнення цих витрат з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на його користь підлягають задоволенню.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 13.06.2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 24.02.2016 року № 506 без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси /65009, м.Одеса, пров.Світлий, 8, код ЄДРПОУ 26302649/ на користь ОСОБА_1 /АДРЕСА_1/ понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1157,52 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят сім гривень п'ятдесят дві копійки).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик