ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"26" вересня 2016 р. справа № 808/1685/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Гімона М.М.
суддів: Юрко І.В. Чумака С. Ю. , розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року по справі № 808/1685/16 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень, карток відмови в прийнятті митних декларацій,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів» звернулось з адміністративним позовом до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень про визначення коду товару №КТ-112030000-0004-2016, №КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016; визнання протиправними та скасування карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112030000/2016/00063, №112030000/2016/00064 від 15.04.2016.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року по справі № 808/1685/16 позов задоволено повністю.
Вважаючи вказане рішення таким, що прийнято судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідачем правомірно прийнято рішення про визначення коду товару та картку відмови в прийнятті митної декларації з огляду те, що відсотковий вміст вуглецю у феросплавах регламентується Поясненнями до товарної позиції 7202 УКТ ЗЕД, відповідно до яких, постачаються різні види феросиліцію, які містять за масою від 10 до майже 96% кремнію з низьким вмістом вуглецю (0,1 0,2%). Відповідно до сертифікатів якості, наданих позивачем до митного оформлення, товар «Феросиліцій ФС70» містить вуглецю 0,26 %, тому не може класифікуватися у товарній підкатегорії НОМЕР_1 УКТЗЕД, але враховуючи хімічний склад та фізичні властивості, відноситься до феросплаву у розумінні Примітки 1 (с) до групи 72 УКТ ЗЕД. Враховуючи показники масової частки вуглецю, наведені у сертифікатах якості №№ 2211, 2212, 2217, 2218, 2219, 2220 від 14.04.2016, заявлений до митного оформлення товар «Феросиліцій марки ФС70» не відповідає вимогам ДСТУ 4127:2002 щодо феросиліцію ФС70 в частині вмісту вуглецю, тому відповідачем було прийнято рішення, якими встановлено код згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_2 (Феросплави:--інший:---інші:----інший) для заявленого товару.
За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги вважає, що останню необхідно залишити без задоволення з огляду на наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що до митного поста Запорізької митниці представником ПАТ «Запорізький завод феросплавів» було подано митні декларації від 14.04.2016 року № 112030000/2016/004916 та № 112030000/2016/004917 з додатками для здійснення митного контролю та митного оформлення товару «Феросиліцій марки ФС 70» в режимі експорт за зовнішньоекономічним контрактом купівлі-продажу № 14.06 від 24.02.2014 року, що був укладений між ПАТ «Запорізький завод феросплавів» та LITORENIA TRADING LTD, Вест-Індія (покупець), згідно з умовами якого поставлявся товар: феросплави, відповідно до хімічного гранулометричного складу, який наведено в Додатку №1, який є невід'ємною частиною Контракту.
Доповненням № 10 від 23.02.2016 Контракт доповнено додатком № 5 від 23.03.2016, згідно якого найменування товару визначено як Феросиліцій ФС70 (код УКТЗЕД НОМЕР_1) наступного хімічного складу: Mn 0,50% max, Si 71,00% min, C 0,30% max, S 0,04% max, P 0,04% max, Al 2,00% max за умовами поставки DAF залізнична станція українського кордону відповідно до правил міжнародної торгівлі ІНКОТЕРМС 2000 зі строком поставки березень-квітень 2016 року.
Доповненням № 33 від 28.03.2016 Контракт доповнено додатком № 26 від 28.03.2016, згідно якого найменування товару визначено як Феросиліцій ФС70 (код УКТЗЕД НОМЕР_1) наступного хімічного складу: Mn 0,50% max, Si 71,00% min, C 0,30% max, S 0,04% max, P 0,04% max, Al 2,00% max за умовами поставки DAF залізнична станція українського кордону відповідно до правил міжнародної торгівлі ІНКОТЕРМС 2000 зі строком поставки квітень-травень 2016 року.
Під час митного оформлення ВМД інспектором митного поста були видані Рішення про визначення коду товару № КТ-112030000-0004-2016 від 15.04.2016 року та № КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016 року, у який змінено визначений декларантом у гр.. 33 код товару за УКТЗЕД з 7202 21 00 00 «Феросиліцій з масовою часткою кремнію понад 55%» на код товару за УКТЗД 7202 99 80 00 «Феросплави: інший».
Підставою для такого висновку став вміст вуглецю (С) в товарі, який становить 0,26%.
У звязку зі зміною коду товару за УКТЗЕД митним органом видано Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за № 112030000/2016/00063 та № 11203000/2016/00064 від 15.04.2016 року.
Правомірність прийняття митним органом рішень про визначення коду товару та карток відмови і є предметом спору у даній справі.
Як визначено ст.. 67 Митного кодексу українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Відповідно до ст. 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (ч. 2 ст. 69 МКУ).
На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них (ч. 3 ст. 69 МКУ).
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (ч. 4 ст. 69 МКУ).
Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо (ч. 5 ст. 69 МКУ).
Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду (ч. 7 ст. 69 МКУ).
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер (ч. 8 ст. 69 МКУ).
Відповідно до Примітки 5 до Розділу ХV (група 72) Примітки 1 (с) Закону України «Про Митний тариф України» (у редакції чинній на час митного оформлення) «феросплави» - сплави у формі чушок, болванок, кусків або інших первинних форм, одержані внаслідок безперервного лиття, а також у гранулах чи порошках, агломерованих або неагломерованих, що використовуються як добавки у виробництві інших сплавів або як розкислювачі, десульфуранти чи для аналогічних цілей у чорній металургії і, як правило, не придатні для кування, з масовою часткою заліза 4 % або більше та масовою часткою одного чи кількох елементів у таких пропорціях: хрому понад 10 %; марганцю понад 30 %; фосфору понад 3 %; кремнію понад 8 %; з масовою часткою інших елементів у цілому, за винятком вуглецю, понад 10 %, при цьому вміст міді не повинен перевищувати 10 %.
Примітка 2 до товарних підпозицій групи 72 Розділу ХV Закону України «Про Митний тариф України» визначає, що під час класифікації феросплавів у товарній позиції 7202 слід додержуватися такого правила: феросплав розглядається як бінарний сплав і включається до відповідної підкатегорії (коли вона існує), якщо тільки вміст за масою одного з легуючих елементів сплаву перевищує мінімальний вміст за масою, зазначений у примітці 1 (c) до цієї групи; аналогічно він вважається відповідно потрійним або четвертним, якщо вміст за масою двох або трьох легованих елементів сплаву більше ніж мінімальний вміст за масою, зазначений у згаданій вище примітці. У разі застосування цього правила до «інших елементів», зазначених у примітці 1(c), вміст за масою кожного елемента повинен перевищувати 10 %.
Аналогічні норми містяться і в Поясненнях до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Додаткові пояснення до товарних категорій 72022100-72022990 визначають, що феросиліцій має блискучий сірий злам і відзначається крихкістю. Постачаються різні види феросиліцію, які містять за масою від 10 до майже 96% кремнію з низьким вмістом вуглецю (0,1 0,2%).
Отже, головними ознаками віднесення феросплаву до такого виду як феросиліцій є високий вміст кремнію та низький вміст вуглецю.
Згідно наданих митному органу сертифікатів якості вміст одного зі складових хімічних елементів у товарі «Феросиліцій марки ФС70» незначно (на 0,06 %) перевищує показник, наведений у примітці 1 (с) до вказаної товарної групи вуглецю, вміст якого визначається як незначний. В той же час не вміст вуглецю, а саме високий вміст кремнію є визначальним під час класифікації товару як феросиліцію серед різновидів феросплавів.
Оскільки основним елементом, за яким феросплави відносяться до товарної позиції «феросиліцій» є саме кремній, а у заявленому товарі його вміст складає 71% - він відповідає марці ФС70, тому, підвищений вміст вуглецю (0,26%) не може бути безумовною та єдиною підставою для того, щоб цей товар не відносити до категорії феросиліцій.
Крім того, в Додаткових поясненнях до товарної категорії 7202 99 80 визначено, що ця товарна категорія включає феросилікокальцій, феромарганотитан, феросиліконікель, феросилікоалюмінокальцій, фероалюміній, феросилікоалюміній і феросилікомарганоалюміній, що виключає віднесення феросиліцію до товарної категорії 7202 99 80.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що товар «Феросиліцій марки ФС 70» в режимі експорт повинен класифікуватися за кодом 7202 21 00 00 відповідно до вимог УКТЗЕД, тому оскаржувані рішення відповідача та картки відмови є протиправними та підлягають скасуванню.
Передбачені статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення відсутні, у звязку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року по справі № 808/1685/16 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий:М.М.Гімон
Суддя:І.В. Юрко
Суддя:С.Ю. Чумак