Постанова № 61684399, 28.09.2016, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
924/687/16
Номер документу
61684399
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року Справа № 924/687/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Огороднік К.М. , суддя Коломис В.В.

при секретарі судового засідання Новоселецький І.А.

за участю представників сторін:

позивача: представник Стороженко Ю.В.

відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на рішення господарського суду Хмельницької області від 10.08.16р. у справі № 924/687/16 (суддя Гладюк Ю. В.)

за позовом Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго"

до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

про стягнення 16 516,66 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області у справі №924/687/16 від 10.08.16р. позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на користь міського комунального підприємства „Хмельницьктеплокомуненерго" 16516,66грн. заборгованості за послуги теплопостачання, 1378грн. судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що оскільки вказане приміщення є нежитловим приміщення, а використовується для здійснення підприємницької діяльності (у даному приміщенні розміщена аптека), то оплата за послуги по теплопостачанню мають здійснюватися за тарифами, встановленої для другої групи споживачів, які визначені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1053 від 13. 10. 2011 р. „Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та підігріву води та внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради", рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23. 01. 2014 р. № 29, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10. 04. 2014 р. № 218.

Відсутність договору на надання послуг з теплопостачання (з вини споживача) не може бути перешкодою для захисту порушеного права, яке у такому випадку має врегульовуватися прямими нормами Закону: Законом України „Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про теплопостачання".

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду першої інстанції, Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції від 10.08.16р. у справі 924/687/16 та прийняти нове рішення, яким в позовних вимогах Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення 16516,66грн. за послуги з теплопостачання, 1 378, 00 грн. судового збору - відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування рішення суду першої інстанції, посилається на те, що судовими інстанціями розглядалися аналогічні правовідносини. Рішенням господарського суду Хмельницької області від 06 лютого 2014 року по справі №924/1597/13 за позовом міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення 17 604, 51 грн. заборгованості за надані послуги з теплопостачання за період з 07.10.2010 року по 31.11.2013 року, у позові МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" до ФОП ОСОБА_3 відмовлено. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 15.04.2014 року вказане рішення суду першої інстанції залишено без змін.

08 червня 2016 року ухвалою господарського суду Хмельницької області по справі за №924/274/16, де сторони були ті ж самі, однак визначався інший період, вказаний позов залишений без розгляду.

В даній апеляційній скарзі (по справі №924/687/16) апелянт зазначає, що він був позбавлений права спростувати доводи позивача звертає увагу, що за вказані послуги здійснює оплату згідно даних стану рахунку/показників лічильників, які виставляються в онлайн-режимі безпосередньо самим позивачем кожного місяця по тарифам, затвердженим для населення, що підтверджується відповідним витягом по особовому рахунку ФОП ОСОБА_3 за № 15636. В цій частині жодних порушень позивачем не було зафіксовано.

Вимоги про стягнення плати за теплопостачання як із суб'єкта господарювання, а не із фізичної особи громадянина є безпідставним та необґрунтованим.

Наводить у апеляційній скарзі і інші доводи.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він просить суд рішення господарського суду Хмельницької області від 10.08.16р. залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав, викладених у відзиві.

У судовому засіданні представник позивача додатково звернув увагу колегії суддів на те, що не відповідає дійсності твердження в апеляційній скарзі, що відповідач є власником квартири. З наявних в матеріалах справи копій договору купівлі-продажу від 30. 06. 2010 р., інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 07. 06. 2016 р., декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства від 07. 10. 2010 р., декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19. 04. 2013 р., технічного паспорта вбачається, що дане приміщення являє собою аптеку. Власне, дану обставину відповідач визнає далі по тексту апеляційної скарги (сторінка 4, абзац 6), вказуючи, що сторонні особи не мають можливості потрапити за вітрини аптеки.

Відповідно до п. п. 1.2, 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. N 127, технічні паспорти складаються на підставі матеріалів технічної інвентаризації. Технічна інвентаризація будинків, допоміжних будівель та споруд проводиться з метою визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних). Технічна інвентаризація проводиться у випадках після проведення реконструкції та капітального ремонту об'єктів.

Таким чином, для розрахунку плати за послуги з теплопостачання береться площа, вказана у технічному паспорті на приміщення, оскільки вона визначена спеціалізованою організацією в процесі технічної інвентаризації приміщення відповідача. Дана площа складає 51,1 м кв. (в технічному паспорті вона окремо не зазначена, однак сумарно площа всіх кабінетів, які знаходяться в межах капітальної стіни будинку та є опалювальними, становить 51,1м кв.).

До судового засідання представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги призначеної на 28.09.2016р. об 14:30 год. В обґрунтування зазначає, що представляє інтереси іншої особи 28.09.2016р. в апеляційному суді Хмельницької області (справа призначена раніше).

Рівненський апеляційний господарський суд заслухавши думку представника позивача (який заперечив про ти відкладення, оскільки вважає, що це є затягуванням судового процесу), приходить до висновку, що клопотання слід відхилити, з огляду на наступне.

Нормами статті 102 ГПК України для розгляду апеляційних скарг на рішення судів першої інстанрції визначений термін у два місяці. Ухвалою суду апеляційної інстанції апеляційне провадження порушене 29.08.16р. Відтак строк розгляду апеляційної скарги закінчується 29.10.16р. Оскільки вказана дата припадає на вихідний день, то в силу приписів статті 51 ГПК України (частина 3), останнім днем є 31.10.16р.

Разом з тим у цей період часу головуючий суддя перебуватиме у щорічній відпустці.

Інших клопотань, в тому числі на продовження процесуального строку розгляду апеляційної скарги (ст.69 ГПК України) апелянтом не подано.

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 10.08.16р. у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу скаржника - без задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 (договір купівлі - продажу та виписка з держреєстру речових прав. При цьому вказана квартира переобладнана під аптеку, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, декларацією відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства від 07.10.10 за номером 26 (остання підтверджує відповідність матеріально - технічної бази (аптеки у АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_3), необхідної для провадження господарської діяльності - продаж лікарських засобів вимогам законодавства), та випискою з держреєстру речових прав (вказано, що приміщення є аптекою).

Як вбачається з поданих документів, договір щодо надання послуг опалення між сторонами не укладався (договір не підписано відповідачем).

За ст. 24 Закону України „Про теплопостачання" одним з основних обов'язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

На виконання даного закону, позивач направляв на адресу відповідача проект договору про надання послуг з теплопостачання (у описі вкладень кореспонденції з штампом пошти від 13.02.14 зазначено про направлення договору).

Також, 13.02.14, 21.03.14 за номерами 549 / 02, 1030 / 02 позивач направив на адресу відповідача листи, де зазначено, що за діючим законодавством для споживачів, які використовують приміщення у підприємницькій діяльності встановлено вищий тариф на теплопостачання у порівнянні з тарифом для населення.

Факт надання послуг опалення у належній відповідачу аптеці підтверджується актом про обстеження централізованого опалення аптеки по АДРЕСА_1 від 12.11.13, де відмічено, що до централізованої будинкової системи опалення підключено три прилади опалення, які обігрівають приміщення, а також актом обстеження від 22.06.16.

Згідно ст. 19 Закону України „Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки регулюються Законом України „Про житлово - комунальні послуги".

За ст. 13 Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, в тому числі на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо). Споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

При цьому, судом відмічається, що відсутність між сторонами укладеного договору на постачання теплоенергії не може бути обставиною звільнення споживача від оплати фактично наданої енергії, оскільки сам факт надання таких послуг свідчить про існування між сторонами відносин постачання теплової енергії, хоча і за умови недотримання письмової форми правочину. При цьому, судом враховується умови ст. 218 ЦК, де вказано, що недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.

Дане підтверджується також правовими позиціями Верховного суду України, викладеними у постанові у справі № 3-184гс14.

Отже, вимоги позивача про оплату наданих послуг обґрунтовані. При цьому, судом враховується, що оплаті підлягає сума, яка враховує тарифи другої групи споживачів (не житлові приміщення), оскільки опалення постачається в приміщення, яке, як встановлено судом є аптекою, де відбувається продаж лікарських засобів. Тобто, продукт за результатами наданих послуг опалення - тепло - використовується відповідачем для здійснення підприємницької діяльності.

За п. 18 правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.

Враховуючи вказані положення, строки оплати, з урахуванням встановленого судом факту постачання теплоенергії відповідачу, порушені. Порушення ж зобов'язання по оплаті свідчить про виникнення боргу. Так, згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 32 Закону України „Про житлово - комунальні послуги" розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1053 від 13. 10. 2011 р. „Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та підігріву води та внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради" тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів встановлений у розмірі 25,49 грн. за 1 м кв. загальної площі в місяць в опалювальний сезон.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23. 01. 2014 р. № 29 було встановлено тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів - 24,05 грн. за 1 м кв. загальної площі в опалювальний період.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10. 04. 2014 р. № 218 встановлено тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів - 29,08 грн. за 1 м кв. загальної площі в опалювальний період.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, № 532 від 16. 05. 2014 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для потреб інших споживачів (крім населення) - 1 121,33 грн./Гкал.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 619 від 28. 11. 2014 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 347,26 грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 272 від 27.02.2015р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1926,34грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1155 від 31.03.2015р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1656,88 грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1393 від 30.04.2015р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1582,67грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2690 від 29.10.2015р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1524,04грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 54 від 28.01.2016р. „Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1220,85грн.

Враховуючи встановлені тарифи, розрахунок позивача є вірним.

При цьому, судом враховується доводи позивача щодо розбіжності у площах приміщення, а саме при нарахуванні плати за послуги з теплопостачання позивач виходить з наступного.

Згідно абзацу п'ятого п. 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.05, опалювана площа (об'єм) квартири (будинку садибного типу) - загальна площа (об'єм) квартири, а також будинку садибного типу без урахування площі лоджій, балконів, терас.

Відповідно до п. п. 1.2, 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. N 127, технічні паспорти складаються на підставі матеріалів технічної інвентаризації. Технічна інвентаризація будинків, допоміжних будівель та споруд проводиться з метою визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних). Технічна інвентаризація проводиться у випадках після проведення реконструкції та капітального ремонту об'єктів.

Таким чином, для розрахунку береться площа, вказана у технічному паспорті на приміщення, оскільки вона визначена спеціалізованою організацією в процесі технічної інвентаризації приміщення відповідача.

Посилання відповідача у апеляційній скарзі на аналогічні обставини, за яких позивачу рішенням господарського суду було відмовлено у позові не може бути підставою для відмови в позові в даній справі, оскільки предметом захисту порушеного права є не той же самий період, що був у попередньому рішенні. А в розрізі правових позицій, викладених у постановах Верховного Суду України від 26. 09. 2012 р. у справах № 6-43цс12 та № 672цс12, які на підставі ст. 111-28 ГПК України є обов'язковими для всіх судів України, тарифи для оплати послуг з теплопостачання для населення застосовуються для здійснення оплати фізичними особами послуг з теплопостачання в приміщеннях, які використовуються ними для проживання. Послуги з теплопостачання в нежилих приміщеннях за тарифами для населення оплачуватись не можуть. У справі господарського суду Хмельницької області №924/1597/13 на зазначені правові позиції судом першої інстанції не було звернуто увагу.

З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені позивачем в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону.

Враховуючи наведене, Рівненський апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з врахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 19.08.16р. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Хмельницької області від 10 серпня 2016 року у справі №924/687/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу №924/687/16 повернути господарському суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Огороднік К.М.

Суддя Коломис В.В.