Постанова № 61677476, 27.09.2016, Шевченківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
637/475/16-а
Номер документу
61677476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

27.09.2016

2-а/637/3/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

27 вересня 2016 року Шевченківський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді Островської Н.І.,

за участю секретаря Катренко Ю.С.,

позивач: ОСОБА_1,

відповідач: представник за довіреністю ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у с.м.т. Шевченкове Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення неправомірним, його скасування та зобовязання вчинити певні дії ,-

в с т а н о в и в :

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогами про визнання неправомірним та скасування рішення Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 3 від 27.04.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на його безпідставність та недотримання вимог чинного законодавства України, зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах відповідно до довідки від 31.03.2016 року № 1789/25-06, а інші виплати: надбавки, премії, суми матеріальної допомоги та індексації врахувати за матеріалами пенсійної справи відповідно до довідки від 03.10.2014 року № 5357/25-06 та на підставі постанови суду від 05.11.2014 року № 2-а/637/24/14, із збереженням розміру пенсії 80 % від суми заробітної плати та здійсненням відповідних виплат та про стягнення витрат зі сплати судового збору.

Як підставу позову зазначила, що перебуває на обліку в Купянському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію, призначену з 20 грудня 2013 року відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції від 13.06.2012 року, у розмірі 80 % від суми заробітної плати. На даний момент не працює. Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» з 1 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. ОСОБА_3 до довідки управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі Харківської області про заробітну плату № 1789/25-06 від 31.03.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, заробітна плата на посаді начальника відділу становить 4257,58 гривень, в тому числі посадовий оклад 1723,00 гривень. 26 квітня 2016 року звернулася до управління щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 13.06.2012 року (4711-17), яка діяла на день призначення пенсії, з 1 грудня 2015 року у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки управління про заробітну плату № 1789/25-06 від 31.03.2016 року. 27 квітня 2016 року рішенням № 3 Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовило в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Відтак, починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають і не перераховують пенсії відповідно до Закону. Вважає, що відмовою в перерахунку пенсії відповідач грубо порушив надані Конституцією України права, оскільки на правовідносини, які склалися між нею та відповідачем, не розповсюджується дія положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 і перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки про підвищення посадового окладу відповідач повинен був здійснити керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 13.06.2012 року (4711-17), які діяли на час призначення пенсії та постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (166-2012-п) в редакції від 12.03.2012 року, яка діяла на час призначення пенсії. Отже, рішення управління ПФУ від 27.04.2016 року № 3 є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню у звязку з порушенням її соціальних прав щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій. З 1 грудня 2015 року Постановою КМУ від 09.12.2015 року передбачено підвищення посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, розміри яких затверджено постановою КМУ від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Умови та порядок перерахунку пенсії державних службовців регулюються Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась. ОСОБА_3 до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. На час виникнення права на перерахунок пенсії (01.12.2015 року) порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пунктом 4 якої встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Пунктом 5 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у постанові КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено пункт 4 та змінено редакцію пункту 5. Порядок набрання чинності актами Кабінету Міністрів України визначено ст. 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», в якій зазначено, що постанови КМУ набирають чинності з дня їх офіційного опублікування. Отже, зазначені зміни набрали чинності 15.12.2015 року після публікації постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року в офіційному виданні «Урядовий курєр» № 234, тому станом на 01.12.2015 року постанова КМУ від 31.05.2000 року № 865, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії не скасована та не втратила чинності. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, якими скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалась відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, не відповідає дійсності. Норми ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не скасовані в установленому Конституцією України порядку. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі прийняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та інших Законів. Тобто, положення даної статті поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (у теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Таким чином, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час їх призначення норм Закону України «Про державну службу» № 3712-ХІІ, так як вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми (призначення та перерахунку пенсій) немає. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213 є неспроможними, оскільки стосуються порядку призначення пенсій, а не порядку перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом і механізмом їх проведення. Таким чином, вона має право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Згідно ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ, в редакції від 13.06.2012 року (4711-17), яка діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Пунктом 11 Закону України № 76-VІІІ від 28.12.2014 року внесено зміни до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права. Зазначає, що їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції від 13.06.2012 року, тобто до набрання чинності Закону України № 76-VIII від 28.12.2014 року, тому виходячи з конституційних засад даний ОСОБА_3 не може поширюватися на неї. Вважає, що при вирішенні питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії 80 %, а тому внесені Законом України № 76-VІІІ від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Позивач просить визнати неправомірним та скасувати рішення Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 3 від 27.04.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах відповідно до довідки від 31.03.2016 року № 1789/25-06, а інші виплати: надбавки, премії, суми матеріальної допомоги та індексації врахувати за матеріалами пенсійної справи відповідно до довідки від 03.10.2014 року № 5357/25-06 та на підставі постанови суду від 05.11.2014 року № 2-а/637/24/14, із збереженням розміру пенсії 80 % від суми заробітної плати та здійсненням відповідних виплат та стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,20 грн..

Уточнивши позовні вимоги, позивач просила визнати неправомірною відмову Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 27.04.2016 року № 3 у перерахунку пенсії державного службовця, зобовязати відповідача провести їй з 1 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» із збереженням розміру пенсії 80 % від суми заробітної плати та здійсненням відповідних виплат та стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,20 грн..

У судовому засіданні позивач підтримала позов та просить його задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, заперечувала проти його задоволення, посилаючись на наступні обставини.

Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянуло заяву № 182 від 26.04.2016 року гр. ОСОБА_1 та довідку від 31.03.2016 року № 1789/25-06, видану управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області, для проведення перерахунку пенсії і прийняло рішення відмовити в проведенні перерахунку.

ОСОБА_3 до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу та інші. ОСОБА_3 прийнятий не був, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що для про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає законних підстав. Пенсія позивачу була призначена згідно діючому на момент звернення законодавства з 20.12.2013 року відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати. На сьогоднішній день норми, що стосуються перерахунку пенсій виключені і в УПФУ відсутні законні підстави проводити перерахунки пенсій державним службовцям до видання відповідної Постанови Кабінетом Міністрів України чи внесення змін до Законів, що регулюють ці правовідносини. Враховуючи вищевикладене, виплата пенсії проводиться з дотриманням усіх діючих норм пенсійного законодавства, для проведення перерахунку немає жодних законних підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Така ж правовова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 07.04.2016 року № К/800/48167/15 та в ухвалі Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2015 року по справі № 583/2219/15-а, в яких суди дійшли висновку, що відмова УПФУ в перерахунку пенсії правомірна, оскільки з 01.06.2015 року нормиЗакону України "Про прокуратуру", в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставіЗакону № 213-VІІІ, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. ОСОБА_4 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ скасував не лише норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», а скасовані і норми Законів «Про державну службу», «Про статус народного депутата» та інші, то підстави для проведення перерахунку пенсії державним службовцям також відсутні. Представник відповідача просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

ОСОБА_3 до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що позивач з 20.12.2013 року перебуває на обліку в Купянському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції від 13.06.2012 року, у розмірі 80 % від суми заробітної плати. Не працює. На момент виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області на посаді начальника відділу з призначення пенсій (а.с. 11).

ОСОБА_3 до довідки управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі Харківської області про заробітну плату № 1789/25-06 від 31.03.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, заробітна плата на посаді начальника відділу призначення пенсій становить 4257,58 гривень, в тому числі посадовий оклад 1723,00 гривень (а.с. 13, 14).

27 квітня 2016 року рішенням № 3 Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовило гр. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Відтак, починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають і не перераховують пенсії відповідно до Закону (а.с. 15).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві з 20.12.2013 року за Законом України «Про державну службу» (в редакції, чинній на той час) на підставі довідки про заробітну плату № 1789/25-06 від 31.03.2016 року.

У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

ОСОБА_3 до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Також, Конституційний Суд України у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

ОСОБА_3 до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з токи зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

ОСОБА_3 до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Пенсія призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

ОСОБА_3 до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що надається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції станом на дату призначення пенсії) з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку.

З 16 лютого 2016 року набув чинності ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Між тим, пенсія позивачу призначена в грудні 2013 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України, а тому суд вважає, що внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

З викладеного вбачається, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (зі змінами, які набрали чинності з 01.01.2015 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно тих осіб, яким пенсія призначається в період дії цієї норми, а при перерахунку пенсії особам, яким пенсія була призначена раніше, має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, суд приходить висновку, що існують правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви згідно з довідкою УПФУ в Шевченківському районі Харківської області № 1789/25-06 від 31.03.2016 року у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 80 % середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а тому на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_3 до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Разом із тим, позивач, після уточнення вимог, просила зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Однак, у відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

ОСОБА_3 до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

П. 1 ч.І ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.

Як встановлено з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі Харківської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 31.03.2016 р. № 1789/25-06, ОСОБА_1 звернулась 26.04.2016р., тобто заяву подано в строк передбачений ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", отже з огляду на це, перерахунок пенсії за зазначеною довідкою необхідно провести з 01.05.2016р.

Аналогічна позиція дотримана Вищім адміністративним судом України, що викладено ухвалою від 28 липня 2016 року К/800/10756/165 по справі №425/4147/15-а.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. 8, 19, 22, 46, 55, Конституції України, ст.ст. 2, 9, 11, 86, 71, 86, 99, 102, 158-163, 167 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 27.04.2016 року № 3 щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця.

Зобовязати Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 з 1 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», у редакції, що діяла станом на дату призначення пенсії, з розрахунку 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області, з врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах, відповідно до довідки № 1789/25-06 від 31.03.2016 року, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а премії, надбавки та інші виплати (матеріальна допомога, індексація) врахувати за матеріалами пенсійної справи, згідно довідки № 5357/25-06 від 03.10.2014 року, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області та постанови Шевченківського районного суду Харківської області № 636/1112/14-а від 05.11.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя

ОСОБА_5