Справа № 752/20947/15-а
Провадження №: 2-а/752/71/16
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
28.03.2016 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Мирошниченко О.В.
з участю секретаря Мархотка А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
У грудні позивач ОСОБА_1 звернулась до Голосіївського районного суду м. Києва звернулася з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії УПФУ в Голосіївському районі м. Києваа щодо нездійснення перерахунку їй пенсії згідно заяви про перерахунок пенсії від 16.10.2012 р. та довідки Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 12.10.2012 року №17/1.2-4/3349 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовця, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» та зобов'язати УПФУ в Голосіївському районі м.Києва здійснити їй перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ ( редакції Закону України «Про державну службу», що була чинна станом на 16.12.2012 р.) з 01.09.2012 р. на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 16.10.2012 р. та виходячи із суми заробітної плати (суми для обчислення пенсії) визначеної в довідці Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 12.10.2012 р. № 17/1.2-4/3349 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію».
В подальшому позивачем подано заяву про зміну предмету позову, в які просить визнати протиправними дії УПФУ в Голосіївському районі м.Києва щодо нездійснення перерахунку їй пенсії згідно заяви про перерахунок пенсії їй від 16.10.2012 р. та довідки Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 12.10.2012 року № 17/1.2-4/3349 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» та зобов'язати УПФУ в Голосіївському районі м. Києва здійснити їй перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р.№3723-ХІІ ( в редакції Законну України «Про державну службу», що була чинна станом на 16.10.2012 р.) з 01.11.2012 року на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 16.10.2012 року та виходячи із суми заробітної плати (суми для обчислення пенсії) визначеної в довідці Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 12.10.2012 року № 17/1.2-4/3349 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію».
В обґрунтування позовних вимог позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає про те, що працювала в митних органах в період часу з 2006 року по 2011 рік і була звільнена з займаної посади Заступника начальника відділу забезпечення та експлуатації технічних засобів митного контролю-начальника сектору міжнародних проектів із технічної допомоги служби технічного забезпечення Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України та у травні 2011 року була призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу».
16.10.2012 року позивач ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Голосіївському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинного станом на 16.10.2012 року), та надала довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії не працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби від 12.10.2012 року № 17/1.2-4/3349.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва від 11.12.2015 року № 20016/14 позивача ОСОБА_1 проінформовано, що перерахунок пенсії в період 2012-2015 років не проводився. На думку позивача це свідчить про ігнорування її прав та відмову про здійснення перерахунку пенсії на підставі її заяви від 16.10.2012 року про перерахунок пенсії, а також доданої до неї довідки про заробітну плату від 12.10.2012 року №17/1.2-4/3349.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача ОСОБА_4 вимоги не визнала, посилаючись на подані письмові заперечення Управління, зазначаючи також на те, що позивач звернувся до суду поза встановленими ст. 99 КАС України строками.
Вислухавши пояснення, дослідивши надані письмові докази, слід дійти наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 25.05.2011 р. і по теперішній час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначену протоколом № 32377 від 03.06.2011 р.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція відображена в тому числі в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014, від 28.05.2013.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення держаного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 зазначено, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Статтею 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року ( в редакції від 13.06.2012 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено, що перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
З урахуванням вищезазначених норм Закону України «Про державну службу» немає значення, яка дата вказана в довідці із якої повинна перераховуватися пенсія державного службовця так як відповідна дата визначена пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 р. №676 «Деякі питання оплати праці працівникам митної служби», яка набрала чинності 03.08.2012 р., Державною митною службою України з 01.09.2012 р. були підвищені посадові оклади посадовим особам спеціалізованих митних органів, які раніше були спеціалізованими митними установами.
У зв'язку з цим, позивачу було видано довідку Державної митної служби України №17/1.2-4/3349 від 12.10.2012 р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. У цій довідці підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно працювала в Департаменті розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України заробітна плата за посадою заступника начальника відділу забезпечення та експлуатації технічних засобів митного контролю - начальника сектору міжнародних проектів з технічної допомоги служби технічного забезпечення, з якої призначено пенсії її перерахунку з 01.09.2012 р. становить 8 303,88 грн. на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з якої призначено пенсію, для її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 р. № 676.
У зв'язку з цим, 16.10.2012 р. з ОСОБА_1 подано до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва заяву №333/4497 у паперовій формі Ф-10 з довідкою Державної митної служби України №9/334 від 25.10.2012 р. про заробітну плату з метою здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням вимог Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 р. № 676 «Деякі питання оплати праці працівникам митної служби».
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції що діяла на момент мого звернення із заявою 31.10.2012 р.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку з надходженням до органів Пенсійного фонду України звернень працівників митних органів щодо перерахунку пенсій, Пенсійний фонд України звертався до Державної митної служби України листом від 20.11.2012 р. № 27159/02-20 з проханням повідомити, яким категоріям працівників здійснено підвищення посадових окладів та з якої дати відбулося підвищення посадових окладів, оскільки при зверненні надаються довідки про заробітну плату станом на 01.09.2012 р. На цей лист Державною митною службою України до Пенсійного фонду України був направлений лист «Щодо умов оплати праці та перерахунку пенсій» від 03.12.2012 р. № 11.1/1.2-25/13593 у якому надані докладні роз'яснення з цих питань.
На виконання Указу Президента № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державною митною службою України було здійснено оптимізацію структури митної служби України, в результаті якої, зокрема, в структурі митної служби України замість спеціалізованих митних установ функціонують спеціалізовані митні органи. Така зміна статусу викликана тим, що з набранням чинності нової редакції Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-1, на митну службу України було покладено нові завдання та функції, визначені статтею 544.
Так, зокрема, наказом Держмитслужби України від 10.08.2012 р. № 397 «Про організаційні заходи» установлено, що Департамент митних інформаційних технологій та статистики набув статусу спеціалізованого митного органу, у зв'язку з чим для всіх категорій посадових осіб цього Департаменту також було підвищено посадові оклади.
Схема посадових окладів посадових осіб спеціалізованих митних органів визначається додатком 4 до Постанови КМУ № 676, яка була затверджена у зв'язку з необхідністю приведення умов оплати праці посадових осіб митної служби України у відповідність до вимог нової редакції Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-1.
Частиною четвертою Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Постанова КМУ № 676 офіційно опублікована 03.08.2012 р. в Офіційному віснику України №56. Дати застосування умов оплати праці посадових осіб митної служби України, передбачених Постановою КМУ № 676, цією Постановою не встановлено.
Відповідно до частини 1 статті 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Отже, Постанова КМУ № 676 набрала чинності з дня її офіційного опублікування 03.08.2012 р.
Таким чином, за рішенням Кабінету Міністрів України (Постанова КМУ №676) наказом «Держмитслужби України» від 31.08.2012 р. №443 «Про питання оплати праці посадових осіб митної служби України» з 01.09.2012 року посадовим особам спеціалізованих митних органів були підвищені посадові оклади відповідно до схем посадових окладів посадових осіб спеціалізованих митних органів затверджених Постановою КМУ № 676, та установлені щомісячні надбавки за спеціальне звання та вислугу років у розмірах, зазначених у додатках до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 р. № 676, починаючи з 01.09.2012 р.
Виходячи із наведеного, у листі Державної митної служби України від 03.12.2012 р. № 11.1/1.2-25/13593 зроблено висновок про те, що право на перерахунок пенсії виникло з 1 серпня 2012 року, тому відповідно до діючого порядку, колишнім працівникам митної служби України за їх зверненнями Державною митною службою України надаються довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначених пенсій починаючі з 01.09.2012 р.
За викладених обставин слід визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва в перерахунку позивачу пенсії згідно з наданою довідкою Державної митної служби України №17/1.2-4/3349 від 12.10.2012 р. протиправною та такою, що порушує її законні права на перерахунок пенсії.
При цьому слід зазначити також і те, що в адміністративному судочинстві як і в інших видів судочинства також відводиться певний строк, у межах якого особа, яка вважає, що її права порушено суб'єктом владних повноважень, може звернутися до суду.
Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За загальним правилом для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач ОСОБА_1, з заявою про перерахунок пенсії, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва 16.10.2012 року.
Протягом шести місяців позивач відповіді від відповідача не одержала, перерахунку здійснено не було, тобто на початку 2013 року позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів та у встановлені строки звернутись до суду.
Однак із позовом до суду позивач ОСОБА_1 звернулася лише в грудні 2015 року. За викладених обставин вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії підлягають задоволенню з 01 червня 2015 року.
Щодо перерахунку в частині перерахунку пенсії за період з 01.11.2015 року по 31 травня 2015 року, суд зазначає про наступне.
Згідно з частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала, а тому суд приходить до висновку про залишення у частині перерахунку пенсії за період з 01.11.2012 року по 31 травня 2015 року, без розгляду
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 8-11,158-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Голосіївському районі м. Києва щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно заяви про перерахунок пенсії від 12.10.2012 року на підставі довідки № 17/1.2-4/3349 від 12.10.2012 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 червня 2015 року згідно довідки № 17/1.2-4/3349 від 12.10.2012 року, виданої Департаментом розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
У іншій частині позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя