Справа №568/768/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
В складі:
головуючого судді: Бірука В.О.
при секретарі: Дмитришин О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Радивилів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 05.05.2011 р. одержує пенсію державного службовця згідно із законом України «Про державну службу», яка обчислювалась із розрахунку 90% заробітної плати.
Однак в розрахунок її пенсії не було враховано інші виплати, що виплачувались державним службовцям згідно діючого законодавства України та на які нараховувались та утримувались страхові внески до Пенсійного фонду, а саме: матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати.
08.09.2016 року вона подала до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області довідку Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 06.09.2016р. № 324, про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» (форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011р., № 5-1) для перерахунку призначеної пенсії з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Проте відповідач своїм повідомленням № 28-Х/05-06 від 14.09.2016 р. відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії в частині врахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з посиланням на положення ст.3 Закону України «Про державну службу».
Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії їй, із врахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації) згідно довідки Головного територіального управлінням юстиції у Рівненській області від 06.09.2016 р. № 324, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця ОСОБА_1, починаючи з 01.09.2016 р., з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки, виданої Головним територіальним управлінням юстиції у Рівненській області 06.09.2016 р. за № 324, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
В судовому засіданні позивач підтримала заявлений позов із підстав викладених в позовній заяві і просила його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала. До суду подала письмове заперечення на адміністративний позов. Враховуючи викладені в запереченні доводи в задоволенні позову просила відмовити в повному обсязі.
Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Згідно закону України «Про державну службу» (далі закон № 3723-Х11, який діяв на час призначення пенсії позивачу) призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюються із сум його заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати
Таким чином, беручи до уваги, що відповідно до наданої позивачем довідки Головного територіального управління юстиції у Рівненській області № 324 від 06.09.2016 року вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, суд вважає, що вказані виплати (індексація 6851,52 грн; матеріальна допомога на оздоровлення 2630,00 грн.; допомога на вирішення соціально-побутових питань 2630,00 грн.) повинні бути враховані при перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» (яка була чинна на час призначення пенсії).
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч.3 ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації відображеній в довідці від 06.09.2016 р. № 324 є неправомірною та такою, що не відповідає чинному законодавству та порушує соціальні права позивача щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужує конституційні гарантії.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22, п.1 ст.92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово висловлював правову позицію про те, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення і при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст. 37, 37-1 Закону України № 3723-ХІІ (у редакції станом на дату призначення пенсії) з розрахунку 90 % місячного заробітку.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Між тим, пенсія позивачу призначена в травні 2011 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З викладеного вбачається, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Державну службу» (зі змінами, які набрали чинності з 01.01.2015 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на тих осіб, яким пенсія призначається в період дії цієї норми, а при перерахунку пенсії особам, яким пенсія була призначена раніше, має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач був зобов"язаний провести перерахунок пенсії позивачу, на підставі її заяви згідно з довідкою№ 324 від 06.09.2016 року у відповідності до ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, із розрахунку 90% заробітної плати.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із тим, позивач просила зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2016 року.
Однак, у відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
-у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
-у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатковими документами 08 вересня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 вересня 2016 року.
За таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме з 01.09.2016 р., а за період з 01.04.2016 р. по 31.08.2016 р. у позові слід відмовити.
За таких обставин, адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 22, 92 ч.1 Конституції України, ст.ст. 8-12, 17-19, 70,71, 159-163, 167, 256 КАС, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовільнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, із врахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації) згідно довідки Головного територіального управлінням юстиції у Рівненській області від 06.09.2016 р. № 324, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця ОСОБА_1, починаючи з 01.09.2016 р., з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки, виданої Головним територіальним управлінням юстиції у Рівненській області 06.09.2016 р. за № 324, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп..
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
При неподані в 10-денний строк апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню цього строку, а при поданні апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Бірук В.О.