Постанова № 61661545, 09.09.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
09.09.2016
Номер справи
554/6363/16-а
Номер документу
61661545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 09.09.2016 Справа № 554/6363/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

09 вересня 2016 року м. Полтава

Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Антонов С.В., розглянувши у приміщенні суду у м.Полтаві матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправною відмови в донарахуванні пенсії та зобовязання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просила визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні донарахування (перерахунку) пенсії з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві від 08.05.2012 року №5985/05-11 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням виплат у сумі 37393,16 гривень, зазначених у колонці «Інші виплати»; зобовязати відповідача здійснити донарахування (перерахунок) з 10.05.2012 року та виплатити з 01.04.2016 року пенсію позивачу в розмірі 80 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві від 08.05.2012 року №5985/05-11 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в тому числі з урахуванням виплат у сумі 37393,16 гривень, зазначених в колонці «Інші виплати», шляхом визначення середньомісячної суми зазначених в довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 в редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказала, що вона є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Полтавському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області. З 10.05.2012 року їй призначено пенсію як державному службовцю в розмірі 80 % від її заробітної плати на підставі ч.6 ст.37 Закону України «Про державну службу» при стажі державної служби 20 років 3 місяці 4 дні.

Для призначення пенсії позивачем подавалися необхідні до законодавства документи, в тому числі довідка, видана Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві від 08.05.2012 року №5985/05-11 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

В останньому стовпчику вказаної довідки зазначені дані щодо розміру виплат на користь ОСОБА_1 матеріальної допомоги, індексації, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 за період з 01.05.2010 року по 30.04.2012 року в загальному розмірі 37393,16 гривні.

Заява про призначення пенсії була подана позивачем 03.05.2012 року після набуття права на призначення пенсії за віком як державному службовцю, але, оскільки, фактично ОСОБА_1 продовжувала працювати на посаді державного службовця, виплата пенсії як державному службовцю в розмірі, обрахованому станом на 10.05.2012 року, їй була розпочата тільки з 01.04.2016 року після звільненні з державної служби.

28.04.2016 року позивач звернулася до відповідача із запитом про надання інформації щодо видів виплат, які були нараховані відповідачем при призначені їй пенсії та з вимогою здійснити перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат», зазначених у довідці Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві від 08.05.2012 року №5985/05-11.

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії листом Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 28.04.2016 року відмовлено, оскільки, пенсію позивачу призначено з 10.05.2012 року в розмірі 80 % від заробітку державного службовця, з урахуванням премій та надбавок за останні 24 місяці роботи з 01.05.2010 року по 30.04.2012 року, вказаних в довідці від 08.05.2012 року №5985/05-11, виданої УПФУ Октябрського району в м.Полтаві, без врахування колонки «інші виплати», посилаючись на ст.33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої, на думку відповідача, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, компенсація за невикористані відпустки, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати. Крім того, додатково відповідач послався на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, відповідно до якого, на думку пенсійного органу, пенсії державним службовцям, починаючи з 01 червня 2016 року, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач з таким висновком відповідача не погоджується, оскільки він є протиправним і просила зобовязати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши суму виплат - індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань для обчислення пенсії з 1 квітня 2016 року.

У відповідності до вимог п.2 ч.1 ст.183-2 справа підлягає розгляду у порядку скороченого провадження.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення у яких вказав, що ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця з 10.05.2012 року в розмірі 80 % від заробітку державного службовця, з урахуванням премій та надбавок за останні 24 місяці роботи з 01.05.2010 року по 30.04.2012 року, відображених у довідці №5985/05-11 від 08.05.2012 року, виданої УПФУ Октябрського району в м.Полтаві. Індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань при визначенні розміру заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 не передбачені.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року, яка набула чинності 15.12.2015 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2009 року, а саме: виключено норму про перерахунок пенсій державним службовцям; абзац перший п.5 постанови викладено у наступній редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року, яким перерахунки раніше призначених пенсій, згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року не передбачено (а.с.24-25).

Крім того, представником відповідача подано клопотання відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України про проведення розгляду справи у відкритому судовому засіданні за участі сторін, при цьому не зазначаючи, які обставини чи факти необхідно з'ясувати чи перевірити під час судового розгляду (а.с. 22).

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення у скороченому провадженні.

Судом встановлено, що з 10.05.2012 року відповідачем призначена ОСОБА_1 пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідачеві було надано довідку від 08.05.2012 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 8-9).

Згідно з довідкою за №5985/05-11, виданою 08.05.2012 року УПФУ Октябрського району в м.Полтаві, виданою ОСОБА_1, сума інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 04.05.2010 року по 30.04.2012 року становить 37393,16 гривні, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових-питань, індексація (а.с. 8-9).

28.04.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою здійснити їй перерахунок призначеної раніше пенсії, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових-питань та індексації (а.с. 10).

У відповідь на звернення позивача, листом від 28.04.2016 року за №42/Д-17/3 Полтавським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області відмовлено у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 із зазначенням, що підстави для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових-питань та індексації при проведенні розрахунку пенсії відсутні. П.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування України», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 11).

Проте з такими висновками суд не погоджується, виходячи з наступного.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуванихзастрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачці. Факт їх виплати позивачці підтверджується довідкою від 19.05.2016 № 462/16-01-05-68 (а.с.9).

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективнийзасіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, доводи відповідача про те, що позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії невстановленого зразка, у звязку з чим рішення органами пенсійного фонду за зверненнями позивача не приймалось, на думку суду, не може бути перешкодою для здійснення ефективного судового захисту порушених прав позивача, оскільки з листа Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №42/Д-17/3 від 28.04.2016 року вбачається відмова у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи положення ст. 2, ст. 11 КАС України про завдання адміністративного судочинства, яке направлене на захист інтересів способом встановленим законодавством, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення вимог позивача.

Згідно з ч. 2 ст. 162 КАС України, суд у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішеннясуб'єкта владних повноваженьчи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, проповорот виконання цього рішеннячи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати та до зобовязання відповідача здійснити такий перерахунок позивачу.

Судовий збір, у відповідності до норми ч. 3 ст. 94 КАС України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 70, 71, 94, 159-163, 167, 186 КАС України, суд

у х в а л и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити з 01.04.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в сумі 37393 гривні 16 копійок, зазначені в довідці про складові заробітної плати №5985/05-11 від 08.05.2012 року.

Стягнути із Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов