Постанова № 61655869, 28.09.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
381/3418/16-а
Номер документу
61655869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/136/16

381/3418/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі головуючої судді - Ковалевської Л.М. , з участю секретаря - Омельчук С.А., розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дії Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області при визначенні розміру заробітної плати під час призначення та послідуючого перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що на момент призначення їй пенсії державного службовця, нею до Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області було надано відповідні документи для нарахування пенсії, в яку не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації та індексації, на які був нарахований та сплачений збір на обов»язкове державне пенсійне страхування. У 2016 року Васильківською об»єднанню податковою інспекцією позивачу було видано довідку за №133/10/10-07-05-00 від 21.07.2016 року про заробітну плату, що подається для здійснення перерахунку пенсії, до якої увійшли усі складові заробітної плати із яких було сплачено збір на обов»язкове пенсійне страхування. При зверненні позивачки до Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду з питання перерахунку пенсії, їй було відмовлено. Позивачка вважає таку відмову необґрунтованою, а дії відповідача - неправомірними та такими, що не відповідають чинному законодавству і грубо порушують її права.

В судове засідання сторони не з»явились, про день слухання справи повідомлені судом належним чином, позивачка надала до суду письмову заяву з проханням розглянути справу в її відсутність, вимоги позову підтримала, просила їх задовольнити, представник відповідача надав до суду письмове клопотання про розгляд справи в її відсутність, проти позовних вимог заперечує, також, надала до суду письмові заперечення.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Фастівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 11.03.1996 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати, згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно листа Фастівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 08.08.2016 р. позивачу ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно нової довідки №133/10/10-07-05-00 від 21.07.2016 року, де включені ще матеріальна допомога на оздоровлення та та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, у зв»язку з тим, що під час проведення їй перерахунку пенсії з посади державного службовця застосовуються норми законодавства, чинні на момент провення такого перерахунку, тобто пенсія обчислюється в розмірі 60% заробітку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади. Їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 37 цього Закону передбачено, що пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 90 відсотків від суми їх заробітної плати, відповідно до стажу державної служби, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Представник відповідача зазначає, що з 01.01.2015 року внесено зміни до ст.37 ЗУ «Про державну службу», згідно з якими пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 60% суми їхньої заробітної плати. Саме з цих підстав, відповідач вважає, що під час проведення перерахунку позивачу пенсії застосовуються норми законодавства, чинні на момент проведення такого перерахунку.

Суд, не погоджується з даним твердженням, оскільки враховує положення ст. 22 Конституції України, де зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, якщо позивач отримувала пенсію в розмірі 90% від суми заробітної плати, то внесення вищезазначеної зміни в чинний закон «Про державну службу» щодо встановлення пенсії в меншому розмірі - 60% від суми заробітної плати - не повинно негативно вплинути на розмір її пенсії.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, визначених за відповідною посадою, оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески, і суд погоджується з цими доводами позивача.

Наведене підтверджується, також, довідкою Васильківської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління у Київській області №133/10/10-07-05-00 від 21.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також, державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (а.с.10).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33,37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та суми індексації заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.

Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язком щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Даним положенням встановалено презумпцію вини суб»єкта владних повноважень, рішення якого оскаржується. В даному випадку, обставини, що повідомив позивач щодо неправомірності рішення суб»єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх. В наданих суду представником відповідача письмових запереченнях не надано жодного обгрунтованого доказу правомірності відмови Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку пенсії позивачу.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржувана відмова відповідача прийнята у порушення вимог чинного законодавства України.

Крім того, згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 25.02.2016 року.

Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Якщо вимогу пропорційності розподілу судових витрат при частковому задоволенні позову точно визначити неможливо (наприклад, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.

Таким чином з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 275,60 грн.

Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дії Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області при визначенні розміру заробітної плати під час призначення та послідуючого перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»задовольнити частково.

Визнати відмову Фастівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області стосовно приведення розміру пенсії у відповідність з оновленою довідкою, тобто з включенням до заробітної плати середніх розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, иптеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії, протиправними.

Зобов»язати Фастівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити приведення розміру пенсії при перерахунку в 2008 році у відповідність з основною довідкою ОСОБА_1, тобто з урахуванням сум середніх розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру пенсії на рівні 90% від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове пенсійне страхування відповідно до довідки №133/10/10/07-05-00 від 21.07.2016 року Васильківської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (Фастівське відділення), починаючи з 25.02.2016 року.

В іншій частині позову-відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м. Фастова Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 275,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Л.М.Ковалевська