Постанова № 61655849, 28.09.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
381/3649/16-а
Номер документу
61655849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/145/16

381/3649/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Чернишова Є.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання призначити пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання призначити пенсію, посилаючись на те, що він працював водієм у Фастівському АТП 11066 з 04.09.1986 року по 29.07.1991 року та після аварії на ЧАЕС направлявся в зону відчуження ЧАЕС для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії. Як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач отримав посвідченням 2-ї категорії. Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років. Після досягнення пенсійного віку, з якого він має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, він звернувся до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак рішенням № 33 від 08.07.2016 року йому було відмовлено в її нарахуванні у зв'язку з відсутністю довідки форми № 122, якою підтверджується час та місце участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач вважає, що підстав для відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відсутні. Зазначає, що факт участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986 року підтверджується довідкою № 153 від 26.09.1992 року, довідкою № 45 від 27.03.1998 року, особливим рахунок, довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії № 68 від 05.04.2016 року, протоколом від 27.08.1990 року, випискою з наказу. Наголошує, що вищезазначені документи підтверджують те, що в зазначений період позивач був зайнятий на роботах, що передбачені поставною ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВУСПС від 29.12.1986 року № 1497-898 та поставною Ради міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986 року № 665-195, які надають йому право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.

На підставі зазначеного просив визнати протиправним рішення № 33 від 08.07.2016 року Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вчинити дії, а саме: призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11.04.2016 року.

Від представника відповідача надійшли письмові заперечення на позовну заяву, в яких послався на те, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії із зниження пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році , виписку з наказу № 78 від 08.09.1986 року, в якому зазначено «п.1.1. командировать водителя ОСОБА_2 в с. Марьяновку Полесского району для ликвидации последствий аварии на ЧАЕС с 09.09.1986 г.», копія особового рахунку 1108 за вересень 1986 р. (без роз шифровки кодів нарахування заробітку), лист № 05-52-810 від 26.04.2016 року з Управління соціального захисту населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС Департаменту соціального захисту населення Київської області державної адміністрації про підтвердження видачі посвідчення 2 категорії ОСОБА_1, копія трудової книги. Інших документів про перебування позивача в зоні відчуження надано не було. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення та відповідно до цього переліку с. Мар'янівка Подіського району є зоною гарантованого добровільного відселення. Таким чином, первинних документів для підтвердження перебування роботи в зоні відчуження ЧАЕС ОСОБА_1 надані не були, тому рішення про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є обґрунтованим та законним.

Суд, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС надано статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.

Позивач звернувся до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням УПФУ № 33 від 08.07.2016 року відмовлено у призначенні пенсії, оскільки ОСОБА_1 не були надані первинні документи для підтвердження перебування на роботі в зоні відчуження ЧАЕС, а також зазначено, що аналіз поданих документів не дає можливості встановити факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, оскільки с. Мар»янівка не є зоною відчуження, а є зоною гарантованого добровільного відселення.

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ст. 10 цього Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Позивачем було подано до пенсійного органу усі необхідні документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Період роботи (служби) позивача у зоні відчуження підтверджено відповідними документами, наданими як пенсійному органу для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так і суду як додатки до позовної заяви.

Так, відповідно до виписки з приказу від 08.09.1986 року № 78: ОСОБА_1, як водій 3-АК, був командирований в с. Мар»янівку Поліського району для ліквідації насідків аварії на ЧАЕС з 09.09.1986 р. (а.с. 17).

З довідки № 153 від 26.09.1992 року вбачається, що ОСОБА_1 з 09 вересня 1986 року по 215 вересня 1986 року працював в Чорнобилі, за що Фастівським АТП 13265 йому виплачено додаткову заробітну плату в підвищеному розмірі відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207 в сумі двісті двадцять три карбованці 67 копійок (а.с.9).

Відповідно до протоколу від 27.08.1990 року, ОСОБА_1 09.09-25.09.1986 року перебував в Чорнобилі (а.с. 10).

Згідно довідки про заробітну плату № 45 від 27.03.1998 року ОСОБА_1 за роботу на ЧАЕС (15 днів, 180 годин) виплачено 223,67 (а.с. 12).

Згідно з довідкою № 147 від 12 вересня 2016 року, виданою ПАТ виробниче об'єднання «АВТОТРАНСПОРТНИК», ОСОБА_1 працював водієм в Фастівському АТП 11066 з 04.09.1986 року по 29.07.1991 рік, правонаступником якого є АТ «Автотранспортник» та в книзі про нарахування заробітної плати за 1986 рік в вересні місяці йому було нараховано додаткову заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС (код 31) (а.с. 14)

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач набув право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку до 10 років.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 11.07.14р. у справі № К/800/21812/14.

Крім того, за змістом ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема категорія 2 - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.

Відтак, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є ідентичними.

На підстави викладено, суд доходить висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, тому суд приходить до переконання, що оскаржуване рішення прийняте необґрунтовано, оскільки в процесі прийняття рішення суб'єктом владних повноважень були допущені порушення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 18, 71, 86, 99, 160 КАС України, ст.ст. 46, 55 Конституції України, ст.ст. 9,10,15,55, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області № 33 від 08.07.2016 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.04.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова