Постанова № 61655518, 27.09.2016, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
372/2320/16-а
Номер документу
61655518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

31.08.2016 Мосто

Справа № 372/2320/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

27 вересня 2016 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Проць Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив зобов»язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії на підставі довідки №238 від 03.08.2016 року виданої ТУ ДСА України в Київській області та сплатити заборгованість по виплаті пенсії з 01.05.2016 року по день виплати цієї заборгованості

Ухвалою судді Обухівського районного суду Київської області від 13 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

20.09.2016 року до суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову, в яких відповідач із посиланнями на норми діючого законодавства зазначив, що позивач звернувся до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії 11.08.2016 року, тому позовні вимоги в частині перерахунку за період з 01.05.2016 року по 01.08.2016 року є безпідставними та не можуть бути задоволені.

Дослідивши надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач з травня 1995 року перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер відповідно до Закону України «Про державну службу», має статус судді у відставці та строк вислуги на державній службі понад 17 років.

11.08.2016 року позивач звернувся до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про здіснення перерахунку розміру пенсії та виплату заборгованості з 01.05.2016 року по день виплати, згідно довідки №238 від 03.08.2016 року, виданої ТУ ДСА України в Київській області.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини, громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України №644 від 02 вересня 2015 року внесено зміни до постанови КМУ №268 від 09 березня 2006 року Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, де у додатку № 47 Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих судів встановлено місячний оклад секретаря суду у розмірі 0,3 відсотка (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду).

У зв»язку із підвищенням заробітної плати судді, позивач 11 серпня 2016 рокузвернувся до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до довідки №238 від 03.08.2016 року, виданої ТУ ДСА України в Київській області.

Своїм листом №96/Ш-04 від 15.08.2016 року Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду Українивідмовило ОСОБА_1 у задоволенні заяви з посиланням на Закон України № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01 травня 2015 року, яким перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.

Згідно зі ст. 37-1 Закону України Про державну службу (у редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМУ №865 від 31 травня 2000 року та №581 від 23 квітня 2003 року.

Пунктом 4 постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України Про державну службу мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Закону України Про внесення змін до Закону України Про державну службу від 16 січня 2003року.

Відповідно до п.5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25 березня 2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Посилання представника відповідача на пункт 5 розділу 111 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року №213 згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України Про державну службу, а отже, з 01 червня 2015 року органи Пенсійного Фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону України Про державну службу в редакції від 16 грудня 1993 року є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, згідно якої дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Такої правової позиції притримується і Європейський Суд з прав людини, яка викладена у пункті 23 рішення Кечко проти України від 8 листопада 2005 року, а саме, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

За правовою позицією ЄСПЛ, викладеною у рішенні у справі Суханов та Ільченко проти України від 26 вересня 2014 року, за певних обставин законе сподівання на отримання активу також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.

Так, якщо суть вимоги повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має законне сподівання, якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підгрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.

Відповідно до вимог ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа.

Враховуючи, що позивач звернувся довідповідача із заявою про перерахунок пенсії 11.08.2016 року, його позовні вимоги про проведення перерахунку пенсії підлягають задоволенню з 01.08.2016 року. Підстав дял перерахунку пенсії з 01 травня 2016 року, як про це просив позивач суд не вбачає.

Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 158-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адмінстративний позов ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити частково.

Зобовязати управління Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Україниздійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної йому пенсії відповідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області №238 від 03.08.2016 року, починаючи з 01.08.2016 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: