Постанова № 61654493, 19.09.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
361/4788/16-а
Номер документу
61654493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/361/341/16, cправа № 361/4788/16-а

19.09.2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«19» вересня 2016 рокум.Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

при секретарі - Харченко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

19 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вищевказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), інвалідом 2 групи, внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Перебуває на обліку в Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (далі Управління) та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування позовних вимог вказав, що на підставі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 травня 2016 року, яка набрала законної сили, йому проведено перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати в сумі - 1624,41 крб. починаючи з 01 квітня 2016 року.

У серпні 2016 року позивач отримав перерахунок пенсії, місячний розмір якої склав - 10740 грн. 00 коп. Відповідач безпідставно обмежив розмір його пенсії.

З метою захисту свого порушеного права він звернувся до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати за роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС без обмеження розміру пенсії.

Відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії посилаючись на законність їх дій та зазначили, що пенсія виплачується в розмірі - 10740 грн. 00 коп. згідно норм чинного законодавства. Підстави для її перерахунку відсутні.

Вважає відмову відповідача неправомірною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.

Посилаючись на викладене вище, позивач просить суд: - визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови йому у проведенні із 01 квітня 2016 року перерахунку та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром; - зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести йому, починаючи із 01 квітня 2016 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не зявився. Надав письмову заяву, в якій просив суд розглядати справу без його участі. Вказав, що позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Представник Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала. Надала заперечення аналогічні письмовим, які знаходяться в матеріалах справи, в яких посилалась на те, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. 00 коп. Відповідно до пункту 2 розділу 2 Закону № 3668-VI від 08 липня 2011 року обмеження максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеним Законом. На виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 було проведено перерахунок, а не призначення пенсії, а станом на 01 січня 2011 року розмір його пенсії не перевищував максимального розміру. Твердження позивача, що його права були порушенні є хибними, оскільки рішенням суду розмір його пенсії було збільшено, та встановлений максимальним розміром 10740 грн. 00 коп. Правові підстави для зняття обмеження розміру пенсії відсутні до внесення змін до Закону України

«Про загальнодержавне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), про що свідчить посвідчення серії А № 404002, видане 13 липня 2001 року.

Позивач звернувся до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії, виходячи із заробітної плати за роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС без обмеження розміру пенсії.

Листом № 477/Ш-01 від 18 серпня 2016 року Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії мотивуючи тим, що пенсія виплачується згідно норм чинного законодавства в розмірі - 10740 грн. Підстави для її перерахунку відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Статтями 21 та 22 ОСОБА_3 України передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.

Відповідно до статті 8 ОСОБА_3 України, в Україні діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй.

ОСОБА_3 України є нормами прямої дії, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.

Статтею 46 ОСОБА_3 України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині першій статті 58 ОСОБА_3 України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами статтею 64 ОСОБА_3 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_3 України.

Частиною третьою статті 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно з вимогами пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначив, що стаття 58 ОСОБА_3 України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта (абзаци перший і другий пункту 5 мотивувальної частини вказаного Рішення). Суть зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів полягає в тому, що їх приписи поширюються на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності тільки за умови, якщо вони скасовують або помякшують відповідальність особи (абзац другий пункту 2 Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2000 КСУ від 19 квітня 2000 року). Мета принципу незворотності - блокувати ущемлення прав і свобод людини з боку держави. Така направленість тлумачення цього принципу робить його однією з важливих гарантій захисту від свавілля з боку влади, безпеки людини як громадянина, довіри до державних інституцій. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.

Відповідно до статті 19 ОСОБА_3 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та Законами України.

Із частини третьої статті 2 КАС України вбачається, що у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень суд перевіряє, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений ОСОБА_3 і Законами України.

У частині першій статті 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За змістом частини першої статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене та враховуючи, що відповідачем не надано доказів правомірності вчинених ним дій, суд погоджується з доводами позивача та вважає позовні вимоги в частині визнання неправомірним дій Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1, яка була призначена та виплачувалась в розмірі, що перевищував максимальнийобґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також, з метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаної вище суми, суд вважає необхідним зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись статтями 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні із 01 квітня 2016 року перерахунку та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1, починаючи із 01 квітня 2016 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж пять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин