Справа № 296/2969/16-а
2-а/296/126/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Драч Ю.І. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії УПФ України в м.Житомирі Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та зобовязати відповідача призначити та виплачувати з 12.03.2016 року пенсії за віком.
В обґрунтування позову вказав, що 19.11.2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області з заявою про призначення пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку. 06.01.2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії. Вважає, що рішення в частині відмови в призначенні пенсії від 06.01.2016 року № 88/04 є незаконним.
Представник відповідача в своїх запереченнях просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за їх безпідставністю.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою суду від 08.07.2016 року замінено відповідача по справі УПФ України в м.Житомирі Житомирської області на правонаступника - Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом № 88/04 від 06.01.2016 року у її задоволенні відмовлено з підстав відсутності підтвердженого періоду роботи в зоні відчуження.
Відповідно до ст.49 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Відповідно до вимог чинного законодавства (Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-11 «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).
Проте, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п. "ґ" постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-11, документами, які засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до якої для підтвердження особливого статусу заявника додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, подання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є обов'язковим.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 19.11.2016 року звернувшись до відповідача з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За таких обставин дії відповідача щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч. 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню по визнанню дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію зі зменшенням пенсійного віку.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 у пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 12.03.2015 року.
Стягнути з Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551,21 грн.
Постанову може бути оскаржено до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Ю. І. Драч