Справа № 439/1808/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 лютого 2016 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області в складі головуючої судді Бородійчук О.І., з участю секретаря судового засідання Скорик І.Б., позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області, в якому після уточнення позовних вимог просить:
-визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України у Бродівському районі Львівської області щодо зменшення з 01 листопада 2015 року розміру пенсії;
-визнати незаконним та скасувати розпорядження начальника управління пенсійного фонду України у Бродівському районі № 134910 від 23.10.2015 року;
-зобовязати ОСОБА_3 пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області нараховувати та виплатити з 1 листопада 2015 року пенсію у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати згідно з Законом про Державну службу від 16.12.1993 року у редакції, чинній на час призначення пенсії, а саме - на вересень місяць 2013 року та на виконання Постанови Львівського апеляційного адміністративного суду по справі № 876/6930/14 від 25.02.2015 року з урахуванням всіх складових заробітної плати.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала та просить його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області ОСОБА_2 в судовому засіданні позов заперечив, просить суд відмовити в його задоволенні. Окрім того, суду представлено заперечення на позовну заяву начальника управління ОСОБА_4 про відмову в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового засідання, зясувавши обставини справи, перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов слід задоволити.
Встановлено, що у вересні 2013 року позивачці ОСОБА_1 було призначено пенсію згідно з Законом України «Про Державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 80% суми заробітної плати. В травні 2015 року на виконання Постанови Львівського апеляційного адміністративного суду по справі № 876/6930/14 від 25.02.2015 року позивачці з 17.01.2014 року було зроблено перерахунок та виплачено недораховану пенсію з урахуванням в заробіток матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, компенсації за невикористану відпустку. З 1 листопада 2015 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області зменшило розмір пенсії позивачки до 60% суми заробітної плати, мотивуючи це тим, що з 1 січня 2015 року діє Закон України від 28.12.2014 №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Законом України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 80% від заробітної плати.
Суд вважає, що здійснюючи перерахування пенсії на 60% заробітної плати, відповідач порушив конституційне право позивача на вже призначену в 2013 році пенсію в розмірі 80% шляхом звуження та обмеження її права, оскільки у вересні 2013 року позивачу була призначена пенсія державного службовця в розмірі 80% від її заробітної плати, а на виконання постанови суду відповідачем проведено лише перерахунок вже призначеної пенсії.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний суд України по справі № 1-7/99 від 9 лютого 1999 року розтлумачив положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівської області щодо зменшення з 01 листопада 2015 року розміру пенсії ОСОБА_1.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження начальника ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області №134910 від 23.10.2015 року.
Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області нараховувати та виплатити ОСОБА_1 з 1 листопада 2015 року пенсію у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати згідно з Законом про Державну службу від 16.12.1993 року у редакції, чинній на час призначення пенсії, а саме - на вересень місяць 2013 року та на виконання Постанови Львівського апеляційного адміністративного суду по справі № 876/6930/14 від 25.02.2015 року з урахуванням всіх складових заробітної плати.
На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з часу отримання її копії.
Суддя: ОСОБА_5