Справа№ 583/2821/16-а
2-а/583/121/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді - Плотникової Н.Б.
при секретарі - Логвиненко Л.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка Сумської області адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії за вислугу років,
встановив:
08.09.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до відповідачів, в якому просить зобов'язати відповідача Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок призначеної йому - ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури у розмірі 90 % місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Сумської області від 19.08.2016 р. 18.193-16 починаючи з 1.01.2016 р., без обмеження її максимального розміру, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за період з 01.01.2016 р. до моменту здійснення перерахунку. Свої вимоги мотивує тим, що починаючи з серпня 1963 р. він працював в органах прокуратури. Відповідно до діючого законодавства йому - ОСОБА_1 у 1996 році була призначена пенсія в розмірі 90 % суми місячної заробітної плати. 25.08.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, до якої додав довідку Прокуратури Сумської області від 19.08.2016 року за № 18.193-зп-16. Однак, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії за відсутністю підстав у її проведенні. Вважає дії відповідача незаконними та протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просить його задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.
Представник відповідача - Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області в судовому засіданні заперечувала проти вимог позову та просила суд відмовити в їх задоволенні. Суду пояснила, що позивач перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В серпні 2016 р. ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до довідки № 18.193-зп-16 від 19.08.2016 р., виданої прокуратурою Сумської області у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури. Рішенням управління від 31.08.2016 р. № 43 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки з 01.06.2015 року у відповідності з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, при цьому суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури України, знаходиться на обліку у Охтирському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області та з 02.07.1996 року отримує пенсію за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (п.3 ч.1 Постанови).
25 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок розміру пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру, виходячи з розміру 90% від заробітної плати, в зв'язку з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року, та провести відповідні виплати на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18.193-зп-16 від 19.08.2016 р.
Рішенням Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 31.08.2016 р. № 43 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі того, що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України „Про прокуратуру", отже з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищевказаним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд вважає, що вказані дії відповідача не ґрунтуються на законі, виходячи з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих на момент призначення пенсії позивачу було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року.
Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви про перерахунок, документів пенсійної справи та документів, поданих пенсіонером, в даному випадку довідки прокуратури Сумської області № 18.193-зп-16 від 19.08.2016 р.
Відповідно до положеньст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Враховуючи, що позивач звернувся 25 серпня 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, на думку суду, повинно було керуватися ч.13, ч.18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка в зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року змін не зазнала, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Аналогічна позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ.
Згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Вирішуючи питання, з якого часу позивач має право на перерахунок пенсії, суд керується правовою позицією, викладеною у постановах ВСУ від 15.12.2015 року у справі №161/18933/14-а та від 01.03.2016 року № 161/20170/14-а, відповідно до якої у цьому питанні слід керуватися спеціальними нормами Закону України №1789-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
ОСОБА_1 право на підвищення пенсії набув з 01.01.2016 року відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмовляючи у поведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідач діяв всупереч встановленому законом порядку, необгрунтовано, упереджено, без зясування необхідних обставин, що мали значення, чим порушено законні інтереси позивача.
Оскільки позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 551,20 грн., то на підставі ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного правління Пенсійного Фонду України Сумської області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.71,86,161-163,186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії за вислугу років - задовольнити.
Визнати протиправними дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести з 01.01.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 19.08.2016 р. № 18.193-зп-16.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Плотникова Н.Б.