Постанова № 61640777, 27.09.2016, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
742/2635/16-а
Номер документу
61640777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/742/160/16

Єдиний унікальний № 742/2635/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коротка А.О., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірними та зобов'язання вчинити відповідні дії. Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що з 01.05.2002 року він перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати без обмеження її максимального розміру Миргородського міжрайонного прокурора, оскільки його стаж на посадах працівника прокуратури складає 28 років 6 місяців 27 днів. 07.08.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років за правилами ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі наданої йому довідки прокуратурою Полтавської області від 29.06.2016 року за № 18-347/вих16 про заробітну плату за посадою Миргородсьгого міжрайонного прокурора для перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітку за відповідною посадою без обмеження максимального розміру та про виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року. Довідка для перерахунку пенсії йому надана у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Проте листом від 15.08.2016 року за №124/10/Л-3 відповідач відмовив йому в проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що такий перерахунок суперечить діючому законодавству.

Оскільки вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, він і звернувся з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою судді Прилуцького міськрайсуду про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 08.09.2016 року було відкрито скорочене провадження за зазначеними вище позовними вимогами.

У встановлений законом строк відповідачем було подано письмове заперечення проти позову, в якому він просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України, «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки такий Закон не був прийнятий, то з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Так, з 01.05.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми його місячної заробітної плати, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Вперше пенсія за вислугу років йому була призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, чинній на час набуття такого права. Стаж роботи позивача становить 33 років 10 місяців 06 днів, в тому числі стаж роботи на посаді працівника прокуратури - 28 роки 06 місяці 27 днів.

З позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що 07.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугу років в зв'язку із збільшенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 та надав довідку прокуратури Чернігівської області про заробітну плату від 23.06.2016 року №18-347/вих16 (а.с.5-6).

Листом від 15.05.2016 року №124/10/Л-3 Прилуцьким об'єднаним управління Пенсійного фонду України позивачу було відмовлено в проведенні даного перерахунку, оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій прокурорів у зв'язку з підвищенням окладів з 15.07.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку проведення такого перерахунку, у зв'язку з чим відповідач вважає, що для цього відсутні підстави (а.с.7).

Суд погоджується з доводами позивача про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

У відповідності до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за №1013, згідно з якою з 01.12.2015 року відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій посад працівників прокуратури.

Саме тому 07.08.2016 року позивач і звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його вже призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Чернігівської області №18-347/вих16 від 29.06.2016 року про заробітну плату.

Відповідно до ст.22, 92 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи викладене, посилання відповідача на те, що станом на дату звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, тобто 25.02.2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюється виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Конституційний Суд України також неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.02.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена і у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справах №21-348а13 та №21-420а13, в яких суд зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, посилання відповідача на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача за вислугу років є необгрунтованими, оскільки він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, згідно з довідкою прокуратури Полтавської області у відповідності до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Полтавської області від 29.06.2016 року №18-347/вих16.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють: чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст.94 КАС України, відповідно до якої вони підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача 551 грн 20 коп. в рахунок повернення сплаченого ним судового збору.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про прокуратуру», ст. 2, 18, 71, 86, 94, 158 -162, 183-2, 186, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013.

Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати за посадою Миргородського міжрайонного прокурора без обмеження її максимального розміру на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року у редакції Закону України «Про прокуратуру» №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, відповідно до довідки прокуратури Полтавської області №18-347/вих16 від 29 червня 2016 року, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі - Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України, на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений останнім під час розгляду справи у суді в розмірі 551 грн 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.О.Коротка