Постанова № 61640671, 26.09.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
825/1372/16
Номер документу
61640671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 825/1372/16

Провадження № 2-а/750/699/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2016 року м.Чернігова

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

головуючого судді Литвиненко І. В.

за участю секретаря Кравченко І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

27.07.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів в якому просив:

- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у включенні до заробітку позивача для обчислення пенсії матеріальної допомоги (на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за сумлінну безперервну працю), індексації;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України включити до заробітку позивача для обчислення пенсії, призначеної в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця, матеріальну допомогу (на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за сумлінну безперервну працю), індексацію, здійснити в зв'язку з цим донарахування до його пенсії починаючи з 06.06.2008р. та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести позивачу індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії і здійснити компенсацію втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 06.06.2008р;

- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови позивачу здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% суми заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015р., в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 І2.2015 № 1013;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог статті 37-і Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 0142.2015р. (з урахуванням усіх надбавок і доплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально -побутових питань, винагороди за сумлінну безперервну працю, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 прокоригувати всі надбавки і доплати, що враховані під час призначення та перерахунку пенсії, на рівень зростання посадового окладу, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2008 № 865

- визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015.

- зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсі; непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановок Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів.

Позивач до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.

Представники відповідачів до початку розгляду справи через канцелярію суду надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, у задоволенні позову просили відмовити.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку відповідача і з 06.06.2008 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця. Під час обчислення пенсії позивачу не враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати за останнім місцем роботи - Державна фінансова інспекція в Чернігівській області.

21.04.2016 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою в якій просив обчислити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 20.04.2016 року № 56. Втім, у задоволенні цих вимог позивача було відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 11.05.2016 року. Причиною відмови є те, що, на думку відповідача, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять до структури заробітної плати..

08.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру його пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.

Листом від 30.06.2016 року відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні його вимог з тих підстав, що з 01.05.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 5).

Згідно довідки, виданої Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області від 20.04.2016 року № 57 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), заробітна плата за грудень 2015 року за рівнозначною посадою, з якої призначено пенсію ОСОБА_1, встановлена на підставі КМУ від 09.03.2006 № 268 (зі змінами та доповненнями) з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 (зі змінами та доповненнями) та постанови КМУ від 11.02.2016 № 77 становить згідно штатного розпису: посадовий оклад - 2743,00 грн., надбавка за 8 ранг - 100 грн., надбавка за вислугу років - 1137,20 грн.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших видів надбавок.

З системного аналізу наведених норм законодавства вбачається висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та усіма суб'єктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.

Додатково слід зазначити, що статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; а формою довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань включено до інших видів виплат, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.

Таким чином, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у включенні до заробітку для обчислення його пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати починаючи з 21.04.2016 року.

Зазначене є підставою для визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його включити до заробітку позивача для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати починаючи з 21.04.2016 року.

Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (08.06.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови видати довідку про заробітну плату та провести перерахунок пенсії позивачу згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.

Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 90 % заробітної плати має розраховуватись з 01.06.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 08.06.2016 року.

Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Згідно з п. 7 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивачу не здійснений у задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача провести індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії і здійснити компенсацію втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати слід відмовити, так як дану вимогу пред'явлено передчасно.

В задоволенні позову в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015 та зобов'язання Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсі; непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановок Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів слід відмовити, оскільки у суду відсутні відомості стосовно того, що позивачу Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області було відмовлено у видачі такої довідки.

Крім того в матеріалах справи міститься копія супровідного листа Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 20.04.2016 року № 25-11-21-16/2878 від 20.04.2016 року про надання позивачу такої довідки про складові заробітної плати (а.с. 13) та копія даної довідки (а.с. 15).

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови ОСОБА_1 у включенні до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати з 21.04.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові включити до заробітку ОСОБА_1 для обчислення пенсії, призначеної в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, вказані у довідці Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 20.04.2016 року № 25-11-21-16/2878, здійснити в зв'язку з цим донарахування до його пенсії починаючи з 21.04.2016 року, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.06.2016 року на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 20.04.2016 року № 57, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: