Постанова № 61639560, 22.09.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
522/17169/16-а
Номер документу
61639560
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/17169/16а

Провадження № 2а/522/863/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кічмаренко С.М. у порядку скороченого провадження розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

09.09.2016 року позивач звернувся до суду з позовом, по якому просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одесі № 44 від 04.03.2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної в розмірі 90% від посадового окладу працівників прокуратури Одеської області ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів № 505 від 31.05.2012 року « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у звязку зі збільшенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одесі провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату відповідно до ч.1 ст. 50 -1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції Закону України від № 2663-ІІІ (2663-14) від 12.07.2001 року на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області № 15 від 12.02.2016 року.

В подальшому позивач доповнив свої вимоги, та просив зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з метою відновлення права на соціальний захист у повному передбаченому Законом обсязі провести з 29.02.2016 року перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати, відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 року на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області № 15 від 12.02.2016 року без обмежень граничного розміру, та здійснювати виплати у збільшеному, перерахованому розмірі у подальшому.

21.09.2016 року надійшли заперечення проти позову від Управління Пенсійного фонду України, в яких відповідач посилається на те, що п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», « Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», « Про Кабінет Міністрів України», « Про статус народного депутата України», « Про судову експертизу». На підставі вищезазначеного, управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 03.07.2016 року № 147, відповідно до ЗУ « Про прокуратуру», згідно довідки від 20.05.2016 року № 432, яка видана Прокуратурою Одеської області, оскільки чинним законодавством дане призначення не передбачено.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін, відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, дослідивши повідомлені позивачем у матеріалах справи письмові докази та оцінивши заперечення відповідача в сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд, з посиланням на чинне національне законодавство, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Правовідносини між сторонами є адміністративно-правовими та врегульовані положеннями КАС України.

Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.

Відповідно до ст. 8 ОСОБА_2 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.

Згідно ст. 22 ОСОБА_2 України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_2, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено, що з 08.06.1981 року позивач працює в органах прокуратури Одеської області.

ОСОБА_1, працює в органах прокуратури України з 08 червня 1981 року на прокурорсько-слідчих посадах та одночасно, з березня 2003 року, отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону, що діяла на момент мого виходу на пенсію) Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси, у розмірі 90 % від посадового окладу, що я отримував на посаді начальника відділу обласної прокуратури.

Згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року, в редакції Закону № 2663-ІІІ (2663-14) від 12.07.2001 року, яка діяла на час виходу на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

До 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівниками, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

У березні 2003 року позивач, перебуваючи на посаді начальника відділу прокурорів-криміналістів прокуратури Одеської області, звернувся до керівництва прокуратуру області з заявою щодо оформлення пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 (в новій редакції від 12.07.2001 року) Закону України «Про прокуратуру».

З 21.03.2003 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, та отримує пенсію (довічно) за вислугу років за нормами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Стаж роботи, що надавав право на даний вид пенсії - 21 рок 9 місяців 15 днів. У відповідності до цієї норми Закону, у зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників прокуратури, Управлінням пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси неодноразово проводився перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90 відсотків чинного заробітку.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-ПІ (2663-14) від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 29.02.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Одеської області від 12.02.2016 № 15, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу начальника відділу прокуратури області.

Згідно рішенню управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси від 04.03.2016 № 44 (копія додається), яке позивач отримав 05.04.2016 року, йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 5 розділу III«Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року, який набирає чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення ( перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії ( щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», « Про статус народного депутата України», « Про Кабінет Міністрів України», « Про судову експертизу», « Про Національний банк України», « Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Позивач вважає, що вказані дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХП пенсії є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та права позивача, гарантовані ОСОБА_2 України з наступних підстав.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 12,17,18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла під час перерахунку пенсії у розмірі 90 % від заробітку.

Пункт 5 розділу IIIЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який зазначено управлінням ПФУ в Київському районі м. Одеси як підставу відмови у перерахунку пенсії, встановлює скасування з 01 червня 2015 норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у разі неприйняття до 1 червня 2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію. Однак, управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси у своєму рішенні від 15.08.2016 № 842713 вільно трактує положення цього Закону та ототожнює поняття «призначення» та «перерахунку» пенсії.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XIIв редакції що була чинною на час призначення пенсії - працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XIIв редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року (що була чинною на час перерахунку пенсії на 90 %) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-III(2663-14) від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому, та не більш як за 12 місяців. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, в тому числі працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а13), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 ОСОБА_2 України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 ОСОБА_2 України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 ОСОБА_2 України).

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Про обґрунтованість та законність моїх вимог свідчить також те, що при проведенні попереднього перерахунку моєї пенсії у 2015 році, за моїм позовом з аналогічних підстав постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.06.2015 (справа №522/8784/15-а) було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок моєї пенсії у відповідності з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111(2663-14) від 12.07.2001 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2015 (справа №522/8784/15-а) апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі - залишено без задоволення. Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05.06.2015 - залишено без змін.

Отже, Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року значно звужено обсяг права позивача на соціальний захист як прокурора, установлений ОСОБА_2 України та спеціальним законами в частині права на отримання пенсії, яке існувало до 2011 року, що суперечить статті 58 ОСОБА_2 України.

Фактично Законом від 14.10.2014 №1697-VII установлено менш сприятливі умови соціального захисту прокурорів порівняно з тими умовами, що були законодавчо передбачені в період з 2001 по 2011 рік, що означає порушення конституційного принципу рівності всіх перед законом (частина перша статті 24 ОСОБА_2 України).

Рівність усіх перед законом, що випливає із частини першої статті 24 ОСОБА_2 України, впливає на регулювання всіх суспільних відносин. Дотримання цього принципу означає, зокрема, й безпідставну заборону без розумного виправдання запроваджувати різницю в правах осіб, які належать до однієї й тієї самої категорії (заборону відмінного поводження з особами, які знаходяться в однакових чи споріднених ситуаціях).

Рівність та недопустимість дискримінації особи є не тільки конституційними принципами національної правової системи України, а й фундаментальними цінностями світового співтовариства, на чому наголошено в міжнародних правових актах з питань захисту прав і свобод людини і громадянина, зокрема в Міжнародному пакті про громадянські і політичні права 1966 року (статті 14, 26), Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 14), Протоколі N 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 1), ратифікованих Україною, та в Загальній декларації прав людини 1948 року (статті 1, 2, 7).

З урахуванням вищеназваних положень ОСОБА_2 України, рішень міжнародних інституцій, суд вважає позов законним, обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню, а саме вимоги щодо здійснення виплат у перерахованому розмірі у подальшому слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 99, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного

фонду України у Приморському районі міста Одеси № 44 від 04.03.2016 року

щодо відмови перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90 %

від посадового окладу працівнику прокуратури Одеської області ОСОБА_1

ОСОБА_3 на підставі постанови Кабінету Міністрів № 505 від

31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці

працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу

відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015

року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення

індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Приморському

районі міста Одеси з метою відновлення права на соціальний захист у повному

передбаченому Законом обсязі провести з 29.02.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від № 2663-111(2663-14) від12.07.2001 року на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області № 15 від 12.02.2016 року без обмежень граничного розміру, та здійснити відповідні виплати.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551,20 грн..

В іншій частині позову відмовити.

Звернути постанову до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С.М. Кічмаренко

22.09.2016