Постанова № 61636138, 21.09.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
522/12347/16-а
Номер документу
61636138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/12347/16-а

Провадження №2-а/522/699/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої - судді Ільченко Н.А.

при секретарі - Довгань Ж.А.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 04.09.2008 року №502-VI, що діяла станом на вересень 2003 року) на підставі довідки прокуратури Одеської області від 15 квітня 2016 року №301 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Одеської області від 15 квітня 2016 року №301 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 04.09.2008 року №502-VI, що діяла станом на вересень 2003 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку з 02 червня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 02 червня 2015 року, а також просить допустити негайне виконання постанови суду в частині зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Позивач у судове засідання не зявився, просив розглянути справу без його участі, про що подав адресовану суду письмову заяву, яка приєднана судом до матеріалів справи.

29.07.2016 року представник відповідача - ОСОБА_2 надав суду письмові заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності, які приєднані судом до матеріалів справи. В запереченнях проти позову, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

19.09.2016 року представник відповідача ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про відкладення розгляду справи, посилаючись на велику завантаженість представників юридичного відділу управління, але на підтвердження вказаних обставин будь-яких доказів не надала суду.

З огляду на наведене, суд не може визнати причини неявки представника відповідача поважними.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положеньКонституції України, найвищою соціальною цінністю України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави(ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними(ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22).

За змістом положень ч.ч.2, 3ст. 22 Конституції Україниконституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 01.09.2003 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».

Згідно рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси від 06 червня 2016 року №148 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Отже, як зазначає відповідач, вищезазначеним нормативно-правовим актом з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного закону не перераховуються, і тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за нормами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки прокуратури Одеської області від 15.04.2016 року №301.

Пенсію за вислугою років довічно у розмірі 90% від суми місячного заробітку ОСОБА_1 вже призначено пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України. Відповідно до ст. 17 цієї статті перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90% від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати.

Законодавчими актами, які набрали чинності вже після призначення ОСОБА_1 пенсії було змінено порядок призначення пенсій працівникам прокуратури, а саме: Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 01.01.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №17898-ХІІ, якими змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим, але виключно у разі реалізації ними такого права.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505була підвищена заробітна плата працівника прокуратури.

Відповідно ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"встановлені умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Згідно частини 1 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011р., внесені зміни до статті 50-1Закону "Про прокуратуру"та змінений у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, а саме: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків, а з 01.05.2014 року в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".

Не зважаючи на те, що положення щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, частини 13, 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру", якими передбачений перерахунок пенсії, змін не зазнали у зв'язку зЗаконом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"(змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачено, щопризначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Виходячи з наведеного суд вважає, що внесені зміниЗаконом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, є частини 13, 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"не зазнали.

Між тим, Закон України №1166-VІІ від 27.03.2014, яким було внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (з 01.05.2014), зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру», цифри "80" замінено цифрами "70". Ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014 встановлено у відсотках розмір зазначеної пенсії 60%.

Встановлені ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим ані Законом України № 1166-VІІ від 27.03.2014, ані іншими законами не змінювались.

Таким чином законодавчо встановлено правило щодо розміру 60%, 70 % або 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, яке застосовується для осіб, яким відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначається пенсія, а не здійснюється перерахунок раніше призначеної.

Враховуючи вищевикладене, при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 90 %. Внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.86 Закону від 14.10.2014 в даному випадку спірних правовідносин не стосуються.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто в даних спірних правовідносинах у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку

Згідно зі ч.ч.1, 2ст.8 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 22 Загальної декларації прав людини встановлено, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення.

Рекомендацією Генеральної конференції Міжнародної організації праці від 07.06.1967 №131 щодо допомоги по інвалідності, по старості та в зв'язку з втратою годувальника встановлено, що розміри допомоги по інвалідності, по старості і у зв'язку з втратою годувальника повинні періодично регулюватися з врахуванням змін у загальному рівні заробітної плати чи вартості життя.

Таким чином, щомісячна пенсія є формою соціального забезпечення громадян. Тобто фактично ця щомісячна пенсія є формою реалізації конституційного права громадян.

Як зазначено в п.3.2 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції Українивони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Враховуючи вищезазначене, перевіривши наявні докази суд прийшов до висновку що дії, вчинені відповідачем по справі, суперечать зазначеним нормам законодавства, що свідчить про їх протиправність та порушення прав та інтересів позивача.

На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. ст.7-11,69-71,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України "Про прокуратуру", суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 04.09.2008 року №502-VI, що діяла станом на вересень 2003 року) на підставі довідки прокуратури Одеської області від 15 квітня 2016 року №301 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно довідки прокуратури Одеської області від 15 квітня 2016 року №301 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 04.09.2008 року №502-VI, що діяла станом на вересень 2003 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку з 02 червня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 02 червня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя Н.А.Ільченко

21.09.2016