Постанова № 61632321, 27.09.2016, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
226/1478/16-а
Номер документу
61632321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 226/1478/16-а

ЄУН 226/1478/16-а

Провадження № 2-а/226/56/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року м.Мирноград

Димитровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Петуніна І.В.,

при секретарі Альберті О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Мирноград Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області про визнання рішення протиправним та зобовязання проведення перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області (далі за текстом Фонд) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії, в обґрунтування якого вказала, що вона 09.02.2010 року звільнилася з посади головного спеціаліста-юрисконсульта управління Пенсійного Фонду України в м.Димитрові Донецької області у звязку з виходом на пенсію та з 22.02.2010 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Згідно за ст.37 даного Закону пенсія призначена їй у розмірі 84% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 14 років. 10.08.2016 року вона звернулась до відповідача про перерахунок пенсії по заробітній платі. При цьому вона подала довідку за формою № 15-1 від 10.08.2016 року № 8133/04 та довідку за формою № 5-1 від 12.09.2013 року № 10762/05, які були надані їй відповідачем як колишньому працівнику. Проте рішенням Фонду від 12.08.2016 року № 147671 було відмовлено у перерахунку її пенсії із посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач вважає, що положення вказаного Закону поширюється лише на тих осіб, яким пенсії призначалися після 01.06.2015 року спеціальними законами, а не на тих осіб, яким ці пенсії призначалися в минулому часі. Тобто, ця норма стосувалася лише призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. А тому в даному випадку необхідно застосовувати законодавство України, яке було чинним на момент призначення її пенсії - на 22.02.2010 року. Такі складові заробітної плати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, надбавка за інтенсивність праці та особливий характер роботи враховуються при обчисленні її пенсії, так як на ці суми відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувався збір на обовязкове державне страхування. Отримувані суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) для обчислення пенсії. Оскільки підвищення розміру заробітної плати державного службовця було здійснено з травня 2016 року, вважаючи рішення відповідача таким, що суперечить чинному законодавству та порушує її конституційні права, позивач просить суд визнати протиправним рішення Фонду від 12.08.2016 року № 147671 щодо відмови їй в проведенні перерахунку пенсії та зобовязати Фонд провести їй перерахунок пенсії з 01.05.2016 року з урахуванням у повному обсязі вищенаведених довідок та загального проценту розрахунку пенсії 84% від суми заробітної плати.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, що ОСОБА_1 дійсно знаходиться на обліку Фонду та з 09.02.2010 року отримує пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 84% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вказаним Законом. 10.08.2016 року ОСОБА_1 подала до Фонду довідки про те, що вона працювала на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта управління Пенсійного Фонду України в м.Димитрові Донецької області та заробітна плата спеціаліста відповідної категорії з 01.05.2016 року складає 2585,00 грн. 12.08.2016 року Фонд своїм рішенням відмовив позивачу у перерахунку її пенсії, оскільки з 01.06.2015 року були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно у тому числі до Закону України «Про державну службу». З 01.05.2016 року розмір заробітної плати державних службовців було підвищено у звязку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 від 01.05.2016 року, яким здійснення перерахунку пенсії державним службовцям не передбачено та на підставі якого ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року, на яких ґрунтуються вимоги позивача, втратили чинність, тому у Фонда відсутні підстави для їх застосування.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року (а.с. 26-28).

10.08.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Фонду із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.7).

До заяви позивачем надана довідка за формою № 5-1 про отримані позивачем з 01.02.2008 року до 31.01.2010 року суми надбавок та премій (а.с. 11-12).

Згідно з довідкою за формою № 15-1 про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, ОСОБА_1 працювала в УПФУ в м.Димитров та заробітна плата за посадою головного спеціаліста-юрисконсульта управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 травня 2016 року становить: посадовий оклад 2585,00 грн., надбавка за 9 ранг 200 грн., надбавка за вислугу років (42 %, стаж держслужби 14 років 4 місяця ) 1085,70 грн. (а.с. 10).

Рішенням від 12.08.2016 року № 147671 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивача по заробітній платі з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, відповідно до якого з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗакону України «Про державну службу», скасовані, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 9).

Вислухавши сторони у справі, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

За приписами ч.3 ст.22, ст.64 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, конституційні права та свободи людини не можуть бути обмежені.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп також наголошує на те, що придбане право не може бути відмінено, звужено.

Згідно з абз.3 п.4, абз.2, 3 п. 7 мотивувальної частини згаданого рішення, конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина України включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина 2), 8, 19 (частина 2), 22, 23, 24 (частина 1) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і звязану з ним передбачуваність законодавчої політики в сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин могли завбачати наслідки своєї діяльності та бути впевненими в своїх законних очікуваннях, що придбане ними на основі діючого законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізоване, тобто придбане право не може бути відмінено, звужено.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається у максимальному розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ(в редакції на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За приписами п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (у чинній редакції на момент призначення пенсії) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01.06.2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуу разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються у тому числі відповідно доЗакону України «Про державну службу».

Встановлено, що позивач отримує пенсію з 09.02.2010 року, тобто, пенсія була призначена позивачу до внесення змін доЗакону України «Про державну службу» та інших законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення.

Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у часі, суд виходить з того, що згідно зіст.22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗакону України «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки Фонд застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, по заробітній платі має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення їй пенсії.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть прийнятих на себе державою зобовязань.

А тому, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову.

Позивач звернулася до Фонду з заявою про перерахунок пенсії 12.08.2016 року, отже, враховуючи обмеження терміну виплати нормами спеціального закону (не більше як за 12 місяців до дня звернення особи), вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.05.2016 року є також правомірними.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

На підставі ст.ст.22, 58, 64 Конституції України, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст.11, 17-18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області про визнання рішення протиправним та зобовязання проведення перерахунку пенсії задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області № 147671 від 12.08.2016р. про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 1 травня 2016 року перерахунок її пенсії на підставі довідок за формою № 15-1 від 10.08.2016 року № 8133/04 та за формою № 5-1 від 12.09.2013 року № 10762/05 з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 84% від суми заробітної плати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного Фонду України в м.Димитров Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551(пятсот пятдесят один), 20 грн.

Постанова може бути оскаржена сторонами та іншими особами, які брали участь у справі, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обовязки в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Петунін І.В.