Постанова № 61629089, 27.09.2016, Бобровицький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
729/955/16-а
Номер документу
61629089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 729/955/16-а

2-а/729/69/16 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2016 р.

Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Л.М., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про зобов`язання надати довідку про заробітну плату, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії у зв`язку зі змінами в оплаті праці державного службовця,

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом, в якому просить зобов`язати УПФУ в Бобровицькому районі надати довідку про заробітну плату головного спеціаліста управління Пенсійного фонду, зобов`язати здійснити перерахунок пенсії у зв`язку зі змінами в оплаті праці державних службовців, що відбулися 1 грудня 2015 року, згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1 посилалась на положення ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ " Про державну службу ", пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р.№ 865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, №1013, Закон України «Про доступ до публічної інформації»

Оскільки, на її думку, рішення місцевого пенсійного фонду не відповідає діючому чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, змушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.

Ухвалою Бобровицького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, де вказується, що постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ, в тому числі постанову КМУ від 31.05.2000 року, №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. З 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», відтак діючим законодавством України не визначено суб`єктивного права, підстав порядку реалізації і обов`язку органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про державну службу». Також відповідач зазначає про те, що позивачка із заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду не зверталася. Окрім цього, відповідач посилається на постанову Правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 року, якою виключено абзац 3 п.1 постанови Правління ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 року, якою було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подавалася для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, тому видача довідок такого зразка є незаконною, відтак відповідач додав до заперечення довідку про заробітну плату довільної форми, яка не вимагалася судом, оскільки зобов`язання видачі довідки є однією із позовних вимог позивачки.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п.4 ч.5 ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Бобровицькому районі з 25.08.1994 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Як вбачається із копії трудової книжки, ОСОБА_1 25.08.1994 року була звільненна із посади головного спеціаліста Бобровицького районного відділу Пенсійного фонду України у зв`язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі ( а.с.10)

Оскільки їй було призначено пенсію як державному службовцю, виходячи із заробітної плати головного спеціаліста Бобровицького районного відділу ПФУ, вона звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду з проханням надати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям встановленого зразка.

Листом від 02.08.2016 року їй було надано відповідь, із тексту якої вбачається, що одночасно із відмовою у наданні довідки про заробітну плату, необхідної для перерахунку пенсії, їй відмовлено і у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що п. 4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було передбачено здійснення перерахунку пенсії державним службовцям виключено. Вказавши на те, що з 1 червня 2015 вже не проводиться перерахунок раніше призначених пенсій (а.с.5).

У ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі ст. 4 Закону № 2939-VI доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Враховуючи те, що УПФУ в Бобровицькому районі є розпорядником інформації, необхідної для здійснення перерахунку пенсії позивачці і ця інформація є публічною, відповідач зобов`язаний видати ОСОБА_1 довідку про заробітку плату державного службовця за посадою, яку вона займала до виходу на пенсію.

З довідки, наданої суду управлінням Пенсійного фонду про заробітну плату № 3326/05 від 22.09.2016 року вбачається, що вона не встановленого зразка. Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», на момент звернення ОСОБА_1 до УПФУ із заявою про видачу довідки, в абзаці 2 п.1 Постанови було визначено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Тому твердження відповідача про незаконність видачі довідки про заробітну плату не заслуговує на увагу і управління ПФ зобов`язане надати довідку про заробітну плату встановленого зразка.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» (далі- закон 3723-XII) Закон 3723-XII доповнено статтею 37-1, в якій визначався порядок перерахунку пенсій державним службовцям. Відповідно до П.2 Прикінцевих положень Закону №432-IV, порядок перерахунку пенсій, передбачений цим законом поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Відтак, дія статті 37-1 поширюється і на позивачку, пенсія якій призначена до січня 2003 року.

Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок пенсії державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Тому суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються та те, що Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 внесені зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 і пункт 4, яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, у зв`язку з чим на момент звернення із заявою підстав для перерахунку пенсії немає.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що дата, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії має визначатися управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог, викладених вище. Враховуючи те, що лист управління про відмову у наданні довідки про перерахунок пенсії та здійснення перерахунку пенсії датований 02.08.2016 року, керуючись Законом України «Про доступ до публічної інформації», яким визначено строки розгляду запитів на інформацію, суд приходить до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачці з 01.08.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивачка зверталася до управління ПФУ в Бобровицькому районі з питанням такого перерахунку раніше.

Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Бобровицькому районі не мало правових підстав для відмови позивачці ОСОБА_1 у наданні довідки про заробітну плату та у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі ст.94 ч.1 КАС України судові витрати позивачки на сплату судового збору у сумі 1102, 40 грн. присуджуються на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86, 94, 183-2, 186 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області у видачі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця та у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області з 01.08.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру заробітної плати головного спеціаліста управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області на на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя