Справа № 686/12467/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Козак О.В.,
при секретарі - Слободянюк А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, а саме: зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому перерахувати пенсію як державному службовцю в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з починаючи з 01.07.2010 року, з врахуванням матеріальної допомоги, індексації, різниці окладів та компенсації за невикористану відпустку у відповідності до Закону України від 16.12.1993 року «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин). В обґрунтування своїх вимог зазначила, що 01.07.2010 року їй була призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця. При призначенні пенсії УПФУ в Хмельницькій області не було включено до заробітної плати для обчислення пенсії інші виплати, що були включені до довідки з її останнього місця роботи. 19.05.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, індексації, різниці окладів та компенсації за невикористану відпустку на підставі довідки №34/04-14 від 18.05.2016 року, однак листом №255/Р-12 від 02.06.2016 року в задоволенні її заяви було відмовлено. З вказаною відмовою вона не погоджується, оскільки відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. А тому, позивач вважає, що її право на пенсійне забезпечення порушено і вона просить позов задоволити.
16.06.2016 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду було відкрито скорочене провадження у справі та позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому в частині позовних вимог за період з 01.07.2010 року по 13.12.2015 року включно - залишено без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
12.07.2016 року представник відповідача подала письмові заперечення, в яких зазначила, що Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому вважає за необхідне бути присутнім в судовому засіданні при розгляді справи, оскільки на підставі наданих документів та заявлених вимог неможливо дослідити всі обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення.
13.07.2016 року ухвалою судді дану справу було призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.
В судове засідання позивач не з'явилась, подала заяву про слухання справи за її відсутності, просила долучити до матеріалів справи довідку про складові заробітної плати №34/04-14 від 18.05.2016 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала заяву про слухання справи у її відсутності, в поданих письмових запереченнях проти позову, зазначила, що позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в позові. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав. Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії) було встановлено, що розмір виплат, крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього пероіду на даній роботі.
Окрім того, вказали, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін деяких законодавчих актів України щодо пенійсного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України: «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України». З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Згідно ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби слухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.07.2010 року в розмірі 80% від суми заробітної плати, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому №255/Р-12 від 02.06.2016 року.
19.05.2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної її пенсії. Однак, управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листом №255/Р-12 від 02.06.2016 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав.
За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів громадян, грошова винагорода та компенсація за дні невикористаної відпустки входять до системи оплати праці позивача та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З наявної в матеріалах справи довідки, виданої Департаментом спеціалізованої підготовки та технологічного забезпечення ДФС №34/04-14 від 18.05.2016 року вбачається, що позивачу за період з 01.04.2011 року по 31.03.2013 року виплачено надбавки, премії та інші виплати в розмірі 205241,71 грн.. На всі виплати, включені у вказану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, різниці окладів та компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7, 41, 69, 71, 86, 128 ч.6,158, 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправоміриними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14 грудня 2015 року, як державному службовцю в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, різниці окладів та компенсації за невикористану відпустку, відповідно до довідки №34/04-14 від 18.05.2016 року, виданої Департаментом спеціалізованої підготовки та технологічного забезпечення ДФС, з врахуванням виплачених сум.
Судові витрати в сумі 551,20 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: