копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 року Справа № 594/173/16-а
Номер провадження2-а/608/33/2016
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючої судді Запорожець Л. М.
при секретарі судового засідання Росляк Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій щодо зупинення виплати пенсії по інвалідності, зобов»язати поновити виплату пенсії та виплачувати її систематично та постійно,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в Борщівський районний суд Тернопільської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій щодо зупинення виплати пенсії по інвалідності, зобов»язати поновити виплату пенсії та виплачувати її систематично та постійно посилаючись на те, що згідно з протоколом №144499 від 07.12.2007 року Управління ПФУ в Борщівському районі Тернопільської області вбачалось, що він 22.11.2007 року звернувся за призначенням пенсії по інвалідності III групи у зв»язку з загальним захворюванням, яка йому встановлена 09.11.2007 року та йому призначено таку пенсію щомісячно з 09.11.2007 року в сумі 394,30 гри. Згідно з довідкою огляду МСЕК №2 м. Тернополя серії АВ № 0338422 від 11.10.2014 року йому повторно встановлено III групу інвалідності, у зв»язку з загальним захворюванням довічно. 13.11.2014 року Пенсійним фондом України йому видано пенсійне посвідчення № 218100772 по інвалідності III групи, на термін - довічно. Розпорядженням Управління ПФУ в Борщівському районі Тернопільської області за, №144499 від 15.12.2015 року ОСОБА_1 який працює, зроблено перерахунок пенсії (працевлаштування /звільнення) по інвалідності III групи у зв'язку з загальним захворюванням, дата встановлення інвалідності - з 09.11.2007 року та період встановлення інвалідності - з 09.10.2014 року - довічно, призначено пенсію щомісячно в сумі: 1049 грн. (довічно), зазначено, що її виплата закрита. В органах прокуратури Тернопільської області він працює на різних прокурорських посадах з 01 серпня 1996 року по день звернення до управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області з заявою про поновлення виплати пенсії по інвалідності III групи, загальне захворювання та по теперішній час. Таким чином, йому з 09.11.2007 року призначено пенсію по інвалідності, III групи, загальне захворювання, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії він продовжує працювати в прокуратурі Борщівського району Тернопільської області, а з 15 грудня 2015 року у Борщівському відділі Чортківської місцевої прокуратури Тернопільської області на посаді - прокурора, але з 01.04.2015 року на підставі Закону України від 02:03.2015 №213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Закону України 24.12.2015 №911 -VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» виплата раніше призначеної пенсії йому призупинена. 8 лютого 2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області з письмовою заявою щодо поновлення з 01.04.2015 року виплати призначеної мені пенсії по інвалідності III групи у зв'язку з загальним захворюванням. Відповідач відмовив у поновленні виплати пенсії (лист №369/07 від 11.02.2016 року), посилаючись на ОСОБА_2 України 02.03.2015 №213-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та ОСОБА_2 України 24.12.2015 №911-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» якими передбачено припинення виплат пенсій пенсіонерам які працюють на спеціальних посадах, зокрема це стосується державних службовців, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам незалежно від їх виду. Особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам не стосується категорій громадян: інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій на яких поширюється чинність п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вважає, що прийняте рішення не відповідає вимогам законодавства. Ухвалою судді Борщівського районного суду Тернопільської області від 31 березня 2016 року справу після задоволення самовідводів усіх суддів вирішено передати для розгляду Чортківському районному суду Тернопільської області.
Позивач ОСОБА_1 11 серпня 2016 року подав заяву про зміну позовних вимог, якою фактично уточнив позовні вимоги, викладені в первісному варіанті та просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області щодо зупинення виплати йому пенсії по інвалідності 3 групи у зв»язку із загальним захворюванням з 01.06.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року та Закону України від 24.12.2015 року № 911-YIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 01.06.2015 року по 29.09.2015 року. Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області поновити з 01 червня 2015 року виплату пенсії по інвалідності, призначену йому та виплатити її по 29.09.2015 року. Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області ( м. Борщів, вул. Шевченка, 2 а, Тернопільської області, 48700) за рахунок коштів Державного бюджету України бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 - 551 (п»ятост п»ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого ним судового збору. Зобов»язати управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області виконати постанову негайно в межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з»явився, надав суду заяву про слухання справи за його відсутності, подав заяву про уточнення позовних вимог, уточнені позовні вимоги підтримує, просить задоволити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області в судове засідання не з»явився, від управління надійшло заперечення на адміністративний позов, з якого вбачається, що в задоволенні уточнених позовних вимог слід відмовити.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що уточнені (змінені) позовні вимоги позивача ОСОБА_1 підлягають задоволенню з таких мотивів.
Позивач ОСОБА_1 в органах прокуратури Тернопільської області працює з 01 серпня 1996 року по даний час, що стверджується дублікатом трудової книжки АХ № 729285.
Згідно з протоколом №144499 від 07.12.2007 року Управління ПФУ в Борщівському районі Тернопільської області вбачається, що позивач ОСОБА_1 22.11.2007 року звернувся за призначенням пенсії по інвалідності III групи у зв»язку з загальним захворюванням, яка йому УПФУ в Борщівському районі Тернопільської області була встановлена 09.11.2007 року та призначено таку пенсію щомісячно з 09.11.2007 року в сумі 394,30 гри.
Згідно з довідкою огляду МСЕК №2 м. Тернополя серії АВ № 0338422 від 11.10.2014 року йому повторно встановлено III групу інвалідності, у зв»язку з загальним захворюванням довічно.
13.11.2014 року Пенсійним фондом України йому видано пенсійне посвідчення № 218100772 по інвалідності III групи, на термін - довічно.
Розпорядженням Управління ПФУ в Борщівському районі Тернопільської області за, №144499 від 15.12.2015 року ОСОБА_1, який працює, зроблено перерахунок пенсії (працевлаштування /звільнення) по інвалідності III групи у зв'язку з загальним захворюванням, дата встановлення інвалідності - з 09.11.2007 року та період встановлення інвалідності - з 09.10.2014 року - довічно, призначено пенсію щомісячно в сумі: 1049 грн. (довічно), та в даний час її виплата зупинена.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області про визнання протиправним дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов»язання призначення пенсії за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку задоволено та вирішено визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року. Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку з 30 вересня 2015 року. Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області ( м. Борщів, вул. Шевченка, 2 а, Тернопільської області, 48700) за рахунок коштів Державного бюджету України бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 - 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок сплаченого ним судового збору.
У зв»язку з цим позивачем було подано заяву про зміну позовних вимог, якими уточнено перші два пункти резолютивної частини прохальної частини.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частина перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 КонституціїУкраїни).
Суд зазначає, що в Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Конституційний Суд України зазначив, що ОСОБА_2 України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року №10-рп/2001). За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункти 1, 3 статті 116). Таким чином, Управління ПФУ, як виконавчий орган державної влади, повинне дотримуватись Конституції України.
Крім того, Верховний Суд України в постанові від 31.03.2015 року, вказав, що «за загальновизнаним принципом закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі». Положення Закону України 02.03.2015 №213-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Закону України 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам не узгоджуються з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу існуючих прав працюючих пенсіонерів при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, а тому УПФУ не може застосовувати норми закону, які суперечать Конституції України. Оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди мають оцінювати зміст закону з точки зору його відповідності Конституції і застосовувати Конституцію як акт прямої дії.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року та у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, під час роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії, зокрема, у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», пенсія не виплачуються. Також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій (у період роботи на відповідних посадах) народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Прикінцевими положеннями Закону України від 02.03.2015 № 213-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Законом України 24.12.2015 №911-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визначено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Станом на 01.04.2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно давала право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, пунктом 5 розділу III Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УШ (далі ОСОБА_2 №213) передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу III Прикінцеві положення Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв»язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
В теперішній час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державнуслужбу» та Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається відповідно до ЗаконуУкраїни «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв»язку з чим передбачені ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та ч. І статті 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» правові підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відсутні.
З огляду на викладене, з 16.06.2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», підлягає поновленню у зв»язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Відповідно до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій,- інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У відповідності до вимог ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення
Згідно змісту ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України,право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є такими, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Звуження та обмеження змісту й обсягу вказаних прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), що ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року, ізокрема ст. 6,передбачає право кожногона справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов»язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою. Під іншою ознакою, судвизнаєсправедливим право позивача перебувати як на роботі, так і на пенсії, або одночасно, оскільки такі права забезпечено йомуст. 43 та ст. 46 Конституції України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв»язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, встановлених обставин даної справи, та практики застосування верховенства праваз урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, суд приходить до висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому на користь ОСОБА_1 підлягають також стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 гривень.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 64, 92 Конституції України, п. 5 розділу 111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, ст.ст. 2, 6-9, 11, 12, 69, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області щодо зупинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 3 групи у зв»язку із загальним захворюванням з 01.06.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року та Закону України від 24.12.2015 року № 911-YIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 01.06.2015 року по 29.09.2015 року.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області поновити з 01 червня 2015 року виплату пенсії по інвалідності, призначену ОСОБА_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1 та виплатити її по 29.09.2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області ( м. Борщів, вул. Шевченка, 2 а, Тернопільської області, 48700) за рахунок коштів Державного бюджету України бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 - 551 (п»ятост п»ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого ним судового збору.
Зобов»язати управління Пенсійного Фонду України в Борщівському районі Тернопільської області виконати постанову негайно в межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду подається в Львівський апеляційний адміністративний суд через Чортківський районний суд протягом 10 днів з часу її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу (проголошення вступної та резолютивної частини постанови), протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Суддя/підпис/
Копія вірна:
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 594/173/16-а
Постанова набрала законної сили " " _______ року.
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію постанови видано " " _______ року.
Секретар: