П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.09.2016 Справа №607/9175/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Грицака Р.М.,
за участю секретаря Книш Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 22.08.2016 року звернувся до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської областіпро визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що він з 23.01.2011 року отримує пенсію за віком, а з 07.03.2014 року як державний службовець відповідно до ЗУ «Про державну службу». В серпні 2016 року він дізнався, що при призначенні йому пенсії не були взяті до уваги такі складові заробітної плати, як виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації зарплати, з яких сплачено страхові внески, що суттєво вплинуло на розмір його пенсії. В серпні 2016 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок його пенсії та перерахунок пенсії державного службовця враховуючи суми вищезазначених виплат, розмір яких зазначено в довідках про складові заробітної плати, що видані Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації 16.03.2016 року. Однак Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської областілистом від 05.08.2016р. в перерахунку пенсії йому було відмовлено, в зв'язку з тим, що з 01 червня 2015 року пенсії призначені в порядку та на умовах визначених ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються відповідно п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 р. Вважає, дії відповідача незаконними, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Також вважає неправомірною відмову відповідача провести перерахунок його пенсії з підстав вступу в силу Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 р.Тому просить визнати незаконною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської областіщодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 23.01.2013 року відповідно до Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації зарплати з яких сплачено страхові внески виходячи з їх розміру зазначеного в довідках про складові заробітної плати, що видані Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації 16.03.2016 року.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 25.08.2016 року, яка вступила у законну силу, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 23.01.2013 року по 21.02.2016 року включно залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити в повному обсязі Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської областів судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності та письмове заперечення в якому зазначає, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати відносяться до інших надбавок, а тому вони не враховуються до заробітної плати з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Ознайомившись з наданими письмовими запереченнями, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської областіта з 07.03.2014 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % суми заробітної плати, що визнається стороною відповідача. Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами в серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок його пенсії державного службовця враховуючи нараховані та виплачені в період з 01.03.2012 року по 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації зарплати та інші надбавки. На звернення ОСОБА_1 листом від 05.08.2016 року Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської областівідмовлено позивачу в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015р. у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно довідки №01/4-318 виданої 16.03.2016 року Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати ОСОБА_1, за період з 01.03.2012 року по 31.12.2013 року та 01.01.2014 року по 28.02.2014 року нараховувалися та виплачувалися такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до свят, індексація заробітної плати, надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за високі досягнення у праці або за особливу важливу роботу. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу». Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, премії, надбавки за таємність та виконання особливо важливої роботи, індексація заробітної плати), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. В період з 01.03.2012 року по 31.12.2013 року та 01.01.2014 року по 28.02.2014 року на суми виплачені позивачу як надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавка за таємність, премії та інші виплати: індексація заробітної плати, матеріальна допомога нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у довідці №01/4-318 виданої 16.03.2016 року Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати ОСОБА_1
Таким чином, суд вважає, що надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати позивача та враховується при обчисленні розміру її пенсії. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року, від 28 травня й 06 листопада 2013 року у справах № 21-430а11, №21-125а13, №21-350а13 відповідно. Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Суд критично оцінює посилання представника відповідача на неможливість проведення з 01 червня 2015 року перерахунку пенсії позивача у зв'язку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015р. згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", та ін., оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на врахування таких складових заробітної плати, як виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію зарплати та інші надбавки, тож відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-УІІІ від 02.03.2015 року є порушенням прав позивача закріплених Конституцією.
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, набавок та індексації зарплати є підставними та обґрунтованими, підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити, а саме визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 22.02.2016 року з розрахунку 80 відсотків заробітку з урахуванням сум складової заробітної плати згідно довідки №01/4-318 виданої Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації від 16.03.2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, премії, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або за особливу важливу роботу, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 22.02.2016 року з розрахунку 80 відсотків заробітку з урахуванням сум складової заробітної плати згідно довідки №01/4-318 виданої Департаментом економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної державної адміністрації від 16.03.2016 року, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судових витрат.
Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий Р.М.Грицак